Heterodon zachodni – opis gatunku, występowanie, długość życia, cena, najważniejsze odmiany barwne oraz zdjęcia

Jak wygląda heterodon zachodni? Opis gatunku i najważniejsze odmiany barwne (np. albino, anaconda). Kto jest dłuższy – polskie węże (gniewosz plamisty), boa tęczowy, największy wąż świata czy heterodon zachodni?

Heterodon zachodni to wąż o niewielkich rozmiarach. Samce osiągają zazwyczaj długość od 50 cm do 60 cm, a samice do ok. 80 cm. Podobnych rozmiarów jest jeden z polskich węży – gniewosz plamisty. Dla porównania największy wąż świata dorasta nawet do 4-5 metrów, a boa tęczowy osiąga maksymalnie do 2 metrów.

W przypadku heterodona zachodniego podstawowych kolorów ciała występuje wiele – począwszy od brązowego, po czerwony, zielony oraz szary. Jego skóra ozdobiona jest poprzecznymi pasami oraz okrągłymi plamami. Na brzuchu można dostrzec niejednolity wzór w kolorze kremowym, połączony z czarnymi plamami. Elementem charakterystycznym dla heterodona jest ostro zakończony, zadarty ku górze wyrostek nosowy – umożliwia on kopanie w podłożu oraz skuteczne dokopywanie się do kryjówek potencjalnych ofiar.

Jeśli chodzi o ten gatunek węża, mamy ogromny wybór w kwestii wariantów kolorystycznych. Odmian barwnych na świecie jest bardzo dużo, a co roku na drodze krzyżowania przez hodowców, powstają nowe. Do najbardziej popularnych wariantów barwnych należą odmiany m.in. takie jak:

  • Albino – osobniki zazwyczaj jasnożółte, pomarańczowe lub delikatnie czerwone.
  • Albino pastel – węże o pastelowej, różowej barwie skóry.
  • Anaconda – gady o bardzo zredukowanych wzorach i jednolitym ubarwieniu; na ich ciele można dostrzec wyłącznie rzadko rozmieszczone plamki. 

Należy do bardzo aktywnych i ciekawskich zwierząt. Znaczną większość dnia jest na widoku, nie chowa się w kryjówkach, tylko spaceruje i kopie w podłożu. Będzie idealnym towarzyszem dla osób, którym zależy na interakcji z pupilem.

Gdzie występuje i jak długo żyje heterodon zachodni? Jaka jest jego cena?

Zastanawiasz się, skąd pochodzi heterodon zachodni? Zamieszkuje Amerykę Północną i Środkową. Spotykany jest zarówno w Kanadzie, jak i Stanach Zjednoczonych oraz w Meksyku.

Dokładny wiek węży zależy m.in. od ich kondycji oraz warunków hodowli. Przy odpowiedniej pielęgnacji, długość życia osobników tego gatunku wynosi zazwyczaj ok. 10 lat. Zdarzają się węże, które cieszą się dłuższą egzystencją i są w stanie przeżyć nawet 15 lat.

Ceny heterodonów są bardzo zróżnicowane, głównie z uwagi na dużą ilość odmian barwnych. Koszt klasycznego osobnika rozpoczyna się od ok. 300 zł. Reprezentanci najrzadszych wariantów kolorystycznych są sprzedawani nawet za kilka tysięcy złotych.

Ciekawostki dotyczące heterodona zachodniego

Hodowla i terrarium heterodona – jak duże wybrać i w co je wyposażyć? Jakie warunki wewnątrz zbiornika zapewnić?

Terrarium heterodona nie musi być wysokie. Wprawdzie wąż ten czasami wspina się, jednak przez zdecydowaną większość czasu spędza, prowadząc naziemny tryb życia. Rekomendowane wymiary zbiornika dla tego gatunku to 70x40x40 cm w przypadku dorosłej samicy i 50x30x40 cm dla dojrzałego samca. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również zastosowanie rack systemów, czyli dedykowanych regałów z oddzielnymi szufladami dla każdego z osobników.

Wewnątrz terrarium należy umieścić dużą miskę lub basen z wodą. Warto wyposażyć zbiornik także w konary, gałęzie oraz kryjówki. Z uwagi na fakt, że heterodon to miłośnik kopania, który uwielbia zagrzebywać się w podłożu, ściółka powinna być odpowiedniej grubości, nawet ok. 5-10 cm. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie dedykowanego podłoża dla węży, takiego jak np. lignocel.

Jeśli utrzymamy w terrarium odpowiednią temperaturę, nie jest potrzebne żadne dodatkowe oświetlenie. Wężom tego gatunku w zupełności wystarcza dostęp do światła dziennego. Nie wymagają również naświetlania promieniami UV.

W celu utrzymania wewnątrz zbiornika odpowiedniej temperatury warto zastosować kable grzewcze lub matę grzewczą. Urządzenia te należy odpowiednio zabezpieczyć, aby węże nie miały do nich dostępu. Rekomendowany poziom ciepła w terrarium to od 28°C do 34°C, a w najchłodniejszym miejscu tylko 20°C. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat węża zbożowego blizzard.

Polecane akcesoria do hodowli węży - sprawdź promocje

Żywienie i rozmnażanie heterodona zachodniego

Czym karmić heterodona zachodniego? W naturalnym środowisku wąż ten jada głównie ropuchy, dlatego w niewoli, u niektórych osobników, pojawiają się problemy z żywieniem. Warto podawać im głównie myszy. Dietę można urozmaicić również o żabie udka oraz ryby niezawierające tiaminazy.

Heterodon zachodni na skałach, a także opis gatunku, wystepowanie oraz porady dla hodowców
Heterodon zachodni i jego pielęgnacja w domowych warunkach, występowanie, hodowla oraz opis

Heterodony należą do bardzo żarłocznych węży, które nie znają umiaru. Ponadto, wyróżnia je świetny metabolizm i szybko trawią, przez co często bywają głodne. Z tego powodu warto karmić je dość często, ale małymi porcjami.

O czym należy pamiętać, jeśli chodzi o rozmnażanie? Pierwszą, bardzo istotną rzeczą jest odczekanie odpowiedniego okresu do czasu osiągnięcia przez węże dojrzałości płciowej i gotowości do kopulacji. To kwestia całkowicie indywidualna i przed dopuszczeniem do siebie osobników obu płci należy przyjrzeć się ich kondycji, stanowi zdrowia i możliwościom. Przyjmuje się, że samice są gotowe do rozmnażania w momencie osiągnięcia długości 30-40 cm i 300 gramów wagi. W przypadku samców minimalny rozmiar to 35-45 cm i wiek przynajmniej 10 miesięcy.

Kolejnym niezbędnym elementem pielęgnacji jest zimowanie węży w temperaturze od 10°C do 15°C przez okres od 8 do 16 tygodni. Po tym czasie zwierzęta mogą odmawiać przyjmowania pokarmu, ale po dopuszczeniu ich do siebie, wszystko powinno wrócić do normy. Po zapłodnieniu samica składa zazwyczaj od 4 do 26 jaj, a kilka miesięcy po wydaniu na świat pierwszego miotu, składa kolejną porcję jej. Ich inkubacja powinna trwać 55 dni i odbywać się przy zachowaniu temperatury 27,5°C.

Heterodon zachodni i jego strategie obronne. Czy wąż jest jadowity?

Heterodon zachodni wcale nie gryzie chętnie. Początkowo mocno syczy, próbując wystraszyć przeciwnika. Zdarza się również, że intensywnie uderza głową, ale zwykle z zamkniętym pyskiem. Takie zachowanie zazwyczaj odstrasza oprawcę.

Kolejną reakcją obronną jest udawanie martwego. Znajdując się w sytuacji zagrożenia, heterodon odwraca się do góry brzuchem, otwiera pysk i wypuszcza z kloaki bardzo nieprzyjemne zapachy. Odbywa się to w sposób bardzo realistyczny - zwierzę wygląda, jakby naprawdę nie żyło. Po oddaleniu się przeciwnika wąż wraca do normalnego funkcjonowania.

Czy heterodon zachodni należy do węży jadowitych? Powszechnie uznawany jest za gatunek warunkowo jadowity, choć to określenie nie jest do końca poprawne. Powinniśmy mówić, że to wąż tyłozębny – zęby jadowe są bowiem zlokalizowane bardzo głęboko w tyle szczęki i zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Przydają się za to przy przebijaniu ropuch podczas ich spożywania w naturalnym środowisku.

ikona podziel się Przekaż dalej