Gupik pawie oczko – co warto o nich wiedzieć?

Jak wyglądają pawie oczka? Gatunki i odmiany gupików

Gupik pawie oczko to bardzo znana ryba akwariowa, która w domowym akwarium może przeżyć nawet kilka lat. Ryby z reguły liczą ok. 3 cm, przy czym samica jest nieco większa od samca. Dodatkowo, samiec posiada w przeciwieństwie do samicy kolorową płetwę ogonową (może on być więc np. niebieski). Samica ma zaś oliwkowo-szaro-żółtą skórę i transparentną płetwę ogonową. Gupik pawie oczko należy do ryb z rodzaju piękniczkowatych i jej rozmnażanie jest żyworodne.

Hodowla szczególnie skupia się na różnych barwach gupików, ale też kształtach płetw. Popularny jest więc np. gupik moskiewski, niebieski czy tiger. Jednak, gupik moskiewski to tylko początek – gatunki gupików są bowiem bardzo liczne. Oto odmiany gupików, które dzieli się np. ze względy na kształt ich płetwy ogonowej: wachlarz, rakietka, igiełka, łopatka, proporczyk, dolny miecz, górny miecz, welon, dwumecz, triangel i kilka innych.

Cena gupików zazwyczaj wynosi od 1 zł do kilku złotych za sztukę. Cena będzie jednak zależała od tego, jak duża jest rybka oraz jakie ma ubarwienie. Rybki pochodzą z północnych wód Amazonii, jednak ich gatunek nie należy do zagrożonych. Cena gupików to najmniejszy wydatek podczas zakładania akwarium dla ryb.

Wymagania gupika pawie oczko

Poszczególne rodzaje gupików muszą mieć zapewnioną roślinność dość bujną, jednak niepowstrzymującą światła przed wpadaniem do zbiornika wodnego. Bujna roślinność będzie schronem i miejscem noclegowym dla gupików pawie oczko. Dodatkowo, roślinki wpłyną na unormowanie się ekosystemu i filtrowanie akwarium. Woda dla pawich oczek musi być twarda (10-30 GH), a temperatura wody powinna wynosić 26-28 st. C – choć rybka może żyć również w nieco chłodniejszej wodzie, ponieważ jest wyjątkowo odpornym gatunkiem.

Akwarium powinno mierzyć minimum 60 cm, a podłożem może być żwirek bądź piasek. Gupik pawie oczko to towarzyska ryba, więc może mieszkać z mało agresywnymi i niewielkimi rybami. Bez problemu zadomowi się z żyjątkami takimi, jak krewetka amano bądź bocja wspaniała. Jednak, nie tylko krewetka amano czy bocja wspaniała mogą przebywać w akwarium z gupikami pawie oczko. Mogą to być również np. ślimaki albo mieczyki.

Karmienie pawich oczek

Gupiki jedzą wszystko, więc powinieneś zadbać o ich zróżnicowaną dietę. Żywy pokarm w postaci larw komarów to ulubiony przysmak gupików, jednak czasem ciężko będzie je upolować. Pawie oczka chętnie zjedzą jednak i suchy pokarm. Potrzebują ok. 45 minut, by dobrze przetrawić pokarm. Z tego też względu, powinno się ryby karmić często i w mniejszych porcjach.

Jeżeli zdecydujesz się na płatki dla rybek musisz pamiętać, że:

  • powinieneś je zużyć w maksymalnie 3 miesiące (zaczną później tracić cenne właściwości),
  • muszą zawierać ok. 80 % zawartości wody. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o gupikach.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Informacje na temat gupików pawie oczko

Zdrowie gupików pawie oczko

Gupiki to z reguły zdrowe ryby, potrafiące szybko dostosować się do warunków w akwarium. Niestety, jak każda ryba, czasem mogą zachorować. Do najczęstszych chorób pawich oczek zalicza się:

  • rybią ospę (przez pasożyty),
  • martwicę płetw (przez zbyt rzadkie podmienianie wody).
Rybki gatunku gupik pawie oczko w akwarium, a także hodowla i wymagania rybek
Ryba akwariowa gupik pawie oczko, a także jej hodowla, opinie i cena

Gupiki mogą być narażone również na choroby wywoływane przez pierwotniaki. Aby tego uniknąć, dbaj o utrzymywanie dobrego stanu wody w zbiorniku wodnym. Wskazana jest jak najbardziej sól akwarystyczna i utrzymywanie jednej temperatury. W ten sposób ograniczysz pojawianie się pierwotniaków w akwarium, dodatkowo zapewniając swoim gupikom lepiej działający metabolizm.

Rozmnażanie pawich oczek w akwarium

Gupiki są rybami stadnymi i nie jest trudno rozmnożyć ich poszczególne rodzaje. Samiec zapładnia samicę płetwą odbytową, czyli tzw. gonopodium. Ciąża będzie trwać mniej więcej 3 tygodnie. Małe gupiki pawie oczka rodzą się zazwyczaj do 15 sztuk. Już od pierwszych dni będą samodzielne.

Samice należy umieścić w kotniku, by nie stwarzać zagrożenia (kiedy np. narybek może zostać zjedzony przez dorosłe ryby). Temperatura wody wynosić powinna dla ciężarnej samicy niej ok. 22-24 st. C. Nie masz osobnego akwarium? A więc postaraj się, by samica na czas ciąży mogła ukryć się w gęstych roślinach.

Gupiki pawie oczko – fakty, o których możesz nie wiedzieć

Gupiki wpuszczane się do zbiorników całego świata, aby zjadały przenoszące malarię komary. A więc, pawie oczko jest bardzo przydatne w naturalnym środowisku. Nie dość, że może się żywić wówczas ulubionym przysmakiem w postaci komarów, to w dodatku ratuje ludzi przed ich plagą i związanym z tym chorobami. Warto wiedzieć również o tym, że gupik pawie oczko nie lubi wody miękkiej. Samicę w ciąży rozpoznasz po ciemnej plamie za płetwą odbytową, której nie ma samiec. Kształt płetwy ogonowej często decyduje o nazwie danego gupika. Na chwilę obecną, jest ich 12 standardowych rodzajów. Samice wykazują się większą odpornością od samców, przez to często żyją o wiele więcej miesięcy niż oni. Niestety, na starość samicom wykształca się charakterystyczny garb, przez co później łatwo jest je odróżnić od samców.

Musisz uważać na karmienie gupików, bo łatwo można je… przekarmić. Jeżeli zauważysz, że rybka ma nadęty brzuch oznaczać to będzie, że właśnie się przejadała. Aby nie było z tego większych problemów, ogranicz jedzenie rybkom na ok. 2 dni. Dzięki temu przeprowadzisz im konieczną dietę, która oczyści jelita rybek. Wielu hodowców zaleca od czasu do czasu przegłodzić gupki pawie oczko, by rybki mogły lepiej funkcjonować. Dzięki temu będą zdrowsze i, tym sposobem, dłużej pożyją w domowym akwarium.

ikona podziel się Przekaż dalej