Gryzonie i insekty - gatunki, opis, problemy, porady

Zadbany dom daje poczucie bezpieczeństwa. Mieszkańcy są przekonani, że nie dosięgnie ich tam żadne zagrożenie. Czasem jednak pojawiają się pewne komplikacje. Pod dach dostają się gryzonie i insekty. Zwierzęta mogące roznosić choroby i pasożyty. Dlatego też sprawdzamy, które gatunki są najczęściej spotykane. Podajemy ich krótką charakterystykę oraz opisujemy problemy przybywające wraz z nimi.

Gryzonie i owady domowe, polne i leśne

Gryzonie i insekty to grupa, na którą składają się rozmaite gatunki. Często pojawiają się w domu i niejednym mieszkaniu. Mogą powodować różne rodzaje problemów. Pierwsze z wymienionych dostają się do ludzkich siedzib w poszukiwaniu pożywienia. Są w stanie zniszczyć podłogi, ściany, drzwi. Ponadto przegryzają kable elektryczne i warstwy izolacyjne. Tak samo jak insekty przenoszą bakterie i wirusy chorobotwórcze. Zdarza się także, że są nosicielami pasożytów. Równie niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia jak choroby. Zatem najlepiej zapobiegać pojawieniu się tych organizmów w domu.

Bez wątpienia myszy są najczęściej spotykanymi gryzoniami domowymi będącymi szkodnikami. W Polsce występują trzy rodzaje mogące zagnieździć się pod dachem. Pierwszym z nich jest mysz domowa osiągająca 10-11 cm długości nie wliczając ogona. Podobne rozmiary osiąga odmiana polna. Jest to głównie gatunek roślinożerny, lecz nie pogardzi także owadami. Należy odnotować, że w piwnicach mogą zagnieździć się małe badylarki. Są to gryzonie osiągające około 6-7,5 cm długości. Z ogonem będzie to 10-13 cm. Na terenie naszego kraju spotyka się także myszarki leśne, które zimą szukają schronienia w domach.

Sporym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia są szczury. Na naszym terytorium spotykana jest odmiana wędrowna oraz śniada. Przedstawiciele pierwszej z wymienionych zazwyczaj osiągają około 30 cm długości. Szczury śniade są mniejsze, dorastają do 23 cm. Oba gatunki roznoszą niebezpieczne choroby. W momencie zagrożenia mogą zaatakować człowieka. Inne szkodniki, występujące w ogrodach to nornice rude i norniki polne. Preferują ziemne nory, choć przeżyją też w piwnicy. Utrapieniem bywa roślinożerny karczownik ziemnowodny. Wymienione gryzonie zwalcza się między innymi pułapkami zapadkowymi i dźwiękowymi. Zdjęcia, dokładne opisy wspomnianych gatunków i sposoby walki z nimi znajdują się na naszej stronie.

Owady latające i skaczące

Powyżej wymieniliśmy spore szkodniki preferujące środowisko ziemne. Czas, więc wspomnieć mniejsze zwierzęta. Lubiące ciepło i łatwy dostęp do pożywienia. Insekty, bo o nie nam chodzi, uwielbiają także brud pod różną postacią oraz wilgoć. Na początek dwa pospolite owady latające, których nazwy nie są nikomu obce. Pierwszym jest mucha domowa żerująca na padlinie, ale też jedzeniu znajdującym się w każdym domu. Roznosi niebezpieczne bakterie i pasożyty takie jak owsiki. Kolejne insekty żyją w szafach i szufladach a także w workach od odkurzaczy. To mole ubraniowe żerujące na garderobie.

Dbanie o porządek sprawia, że robaki nie mają, czego szukać w domu. Jednakże nagromadzenie brudu może przyczynić się do inwazji. Szczególnie niepożądane są zaniedbania w miejscach przechowywania śmieci. Tam, bowiem, w sprzyjających warunkach pojawiają się prusaki i karaluchy. Ponadto kryją się w łazienkach, za listwami przypodłogowymi czy szafkami. Te insekty mają niekorzystny wpływ na zdrowie domowników. Gdy jest ich dużo, bardzo trudno się ich pozbyć. W wielu wypadkach konieczna jest profesjonalna dezynsekcja. To jeszcze nie koniec naszej listy.

Nazwy niektórych owadów od razu kojarzą się z czworonogami. Warto jednak wiedzieć, że istnieją gatunki przenoszące się z pupila na opiekuna. Należą do nich pchły, małe, ale groźne żyjątka. W Polsce spotykane są także pluskwy domowe żywiące się krwią ludzi i zwierząt. Złe warunki sanitarne przyczyniają się do rozwoju wszy. Te robaki wywołujących pasożytniczą chorobę zwaną wszawicą. W tym artykule wymieniliśmy tylko przykładowe gryzonie i insekty. Dokładniejszy opis powyższych i innych gatunków znajduje się na naszej stronie. Publikujemy także ich zdjęcia i omawiamy sposoby zwalczania.