Gryzonie - przedstawiamy popularne gryzonie domowe

Gryzonie to małe ssaki, które posiadają rząd pojedynczych, ciągle rosnących siekaczy. Występują one na całym świecie z wyjątkiem Antarktyki. Należą do nich takie gatunki jak myszy, szczury, wiewiórki, piesek preriowy, jeżozwierze, bobry, kawia domowa i chomiki. Wiele z tych zwierząt uważa się za szkodniki, jednak niektóre rodzaje gryzoni świetnie sprawdzają się jako zwierzęta domowe. W Polsce szczególnie popularne są chomiki i świnki morskie, lecz domowymi pupilami są również szczury, myszy lub szynszyle.

Gryzonie - przedstawiamy popularne gryzonie domowe

Gryzonie uchodzą za zwierzęta domowe łatwe do hodowli i bezproblemowe. Dlatego też stały się w Polsce popularnymi domownikami. Po psach, kotach i królikach, najchętniej trzymamy w domu świnki morskie, chomiki, szynszyle czy też szczury domowe. Przedstawimy rodzaje gryzoni, które można trzymać w domu. Pokażemy ich zdjęcia i podamy ważne informacje o ich pielęgnacji. Opis i charakterystyka popularnych gryzoni pozwolą ci zdecydować, czy gryzoń to zwierzak dla ciebie.

Gryzonie domowe jakie można trzymać w domu - informacje i zdjęcia

Gatunki gryzoni hodowane w domach:

  1. świnka morska,
  2. myszy,
  3. szczury,
  4. chomiki,
  5. szynszyla,
  6. popielice afrykańskie,
  7. myszoskoczki (gerbile),
  8. myszorówki (mastomysy),
  9. koszatniczki (degusy).

Gryzonie jako zwierzęta domowe mają wiele zalet. Przede wszystkim są małe, niedrogie, nie sprawiają kłopotu w mieszkaniu. Pielęgnacja gryzoni nie jest trudna ani pracochłonna. Hodowla gryzoni w domu jest prawie bezproblemowa. Ceny gryzoni nie są wysokie. Ceny chomików, szczurów i myszy zaczynają się już od 15 zł, a świnek morskich i popielic afrykańskich od około 50 zł. Myszoskoczek kosztuje około 25 zł. Najdroższe są szynszyle, gdyż ich ceny zaczynają się od około 200 zł. Oczywiście ceny zależą od rasy. Rasowe świnki morskie z rodowodem mogą kosztować od 200 zł wzwyż. Gryzonia można kupić w sklepie zoologicznym, pozyskać z hodowli prywatnej lub profesjonalnej, jak również adoptować z organizacji opieki nad zwierzętami.

Hodowla gryzoni w domu wymaga poniesienia sporych kosztów na początku, gdyż gryzoń potrzebuje klatki z całym wyposażeniem oraz wybiegu czy też kojca do biegania po mieszkaniu. Jednak koszty codziennego utrzymania gryzonia, jak karma czy ściółka, nie są wysokie.

Najpopularniejsze rodzaje gryzoni domowych w Polsce - gatunki, zdjęcia, informacje

Świnki morskie (kawia domowa) - opis i zdjęcia

Świnka morska to najpopularniejszy gryzoń trzymany w domach w Polsce. Chociaż naukowcy spierają się czy świnka morska to w ogóle gryzoń. Wyhodowano różne rasy świnek morskich różniące się długością futra, jego ubarwieniem oraz ułożeniem włosów w rozetki czy też opadające do przodu lub do tyłu. Istnieją również świnki łyse skinny.

Świnki morskie są łagodne, przyjazne, rozpoznają swego opiekuna. Niektóre rodzaje świnek morskich można oswoić inne nie. Ich pielęgnacja nie jest pracochłonna, jednak świnki długowłose trzeba czesać.

Chomik - charakterystyka

Chomiki to małe gryzonie domowe, które nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Występują różne rasy chomików, jak chomiki syryjskie, chińskie, dżungarskie, Roborowskiego i campbella. Tylko niektóre z nich dają się oswoić. Inne zaś możemy z zadowoleniem obserwować, szczególnie jeśli zapewnimy im koła i tunele do wspinaczek i biegania. Najpopularniejsze w Polsce są chomiki syryjskie.

Chomiki najczęściej prowadzą nocny tryb życia. Nie są to odpowiednie pupile dla dzieci, które nie mają z nich wiele radości. Ponadto niepoprawne branie chomika na ręce, może się skończyć dla niego tragicznie. Chomiki są samotnikami.

Szczur - opis

Szczury przypominają wyglądem myszy, są jednak od nich znacznie większe. Szczury domowe mają różne ubarwienie i występują u nich różne rasy.

Szczur to zwierzę bardzo inteligentne i jeśli poświęcimy dużo czasu na jego oswojenie i trening, stanie się on prawdziwym przyjacielem. Szczur jest zwierzęciem nocnym, jednak hodowany w domu dostosuje się do rytmu opiekuna.

Hodowla i pielęgnacja gryzoni w domu

Gryzonie mieszkają w klatce, jednak ich zdrowie i dobre samopoczucie wymaga wypuszczenia ich z klatki na kilka godzin codziennie. Aby nie pogryzły niczego w mieszkaniu wypuszczamy je w czymś w rodzaju kojca. Wbrew pozorom gryzoń nie jest tylko zwierzęciem do oglądania. Większość z nich przywiązuje się do opiekuna i oczekuje jego uwagi i zainteresowania oraz wspólnej zabawy.

Klatka dla gryzonia powinna być dość duża, gdyż są to zwierzęta ruchliwe. Musimy ją zaopatrzyć w domek, kuwetę i akcesoria do karmienia. Dla gryzonia ważne są zabawki w postaci kół, tuneli. Muszą mieć również patyczki i karmę do gryzienia, aby mogły ścierać zęby.