Jak wybrać idealny gryzak dla czworonoga?

Zanim podasz gryzak psu, upewnij się, że nie zawiera on ostrych elementów ani takich, które można łatwo oderwać. W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko, że Twój czworonóg się zrani, a nawet zakrztusi. Pamiętaj, żeby dobrać przysmak do wielkości i wieku psa. Twarde gryzaki możesz podawać dorosłemu czworonogowi ze zdrowymi zębami. Takie przysmaki stymulują wydzielanie śliny. Przy okazji zajmą psa na dłużej. Do tej kategorii zaliczamy przede wszystkim krokiety ze skóry wieprzowej, rogi bawole, poroże jelenia, racice wieprzowe czy penisy wołowe.

Z kolei naturalne gryzaki dla szczeniaka i seniora powinny być miękkie. Dzięki temu nie zranią delikatnych dziąseł pupila. Idealnie sprawdzą się żwacze wołowe, płuca wołowe, suszone filety z kurczaka, czy uszy królicze. Sprawdź też, czy wybrane przez Ciebie przysmaki nie zawierają barwników, konserwantów ani innych sztucznych dodatków.

Jakie przysmaki dla psów będą trafionym wyborem?

W sklepach znajdziesz zarówno naturalne przysmaki, jak i gryzaki wykonane z tworzywa sztucznego. Pamiętaj, żeby nie dawać psu kości poddanych obróbce termicznej. Niejednokrotnie rozpadają się one na ostre drzazgi, które mogą doprowadzić do niedrożności żołądka lub perforacji jelit.

Do naturalnych gryzaków (https://hubun.pl/naturalne-gryzaki-dla-psa) zaliczamy m.in. płuca wołowe i wieprzowe, poroże jelenia, noski wieprzowe i żwacze wołowe. Możesz też wybrać wymiona wołowe, nogi baranie, suszone ucho wołowe, kanapki wołowe z kurczakiem lub rybą. Przysmaki nie tylko zaspokajają naturalne potrzeby czworonoga, lecz także pomagają utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej. Proponowane smakołyki urozmaicą ponadto psią dietę. Pamiętaj tylko, żeby gryzaki nie przekraczały 10% dziennej dawki pokarmowej, aby nie przyczyniły się do nadwagi.

Gryzaki dla psa – czym kierować się przy zakupie?

Zastanawiasz się, co podać psu, który ma słabszą szczękę? W tym przypadku doskonale sprawdzi się sprężysty, gumowy gryzak. Możesz posmarować go w środku pastą mięsną lub włożyć ulubiony smakołyk. Takie przysmaki nadają się też dla starszych pupili, które często mają problem z gryzieniem.

Jeśli Twój pies jest alergikiem, przed zakupem skonsultuj się z weterynarzem. Z niektórych gryzaków (np. z kostek zbożowych czy kurzych łapek) lepiej zrezygnować. W ten sposób nie narazisz swojego ulubieńca na nieprzyjemne objawy. Zanim zdecydujesz się na zakup gryzaków, zapoznaj się z ich składem.

Pamiętaj, żeby po każdej zabawie dobrze wyczyścić gumowy gryzak, szczególnie taki, do którego włożyłeś smaczek. Unikaj w związku z tym zabawek z wieloma wypustkami i zakamarkami, aby nie mieć później problemów z ich wymyciem.

Szukając gryzaka, weź pod uwagę potrzeby i możliwości swojego pupila, w przeciwnym wypadku narażasz go na problemy z zębami i podrażnienia dziąseł. Uwzględnij też preferencje żywieniowego czworonoga. Sprawdź, jak ulubieniec rozgryza przysmak i czy ma skłonność do łapczywego połykania. Pamiętaj, żeby nigdy nie zostawiać psa z gryzakiem bez nadzoru. W ten sposób minimalizujesz ryzyko zadławienia.

materiał partnera

ikona podziel się Przekaż dalej