Gończy fiński – charakterystyka, usposobienie, tresura, porady praktyczne
Gończy fiński pies myśliwski jest niezbyt popularną rasą w naszym kraju. Są to psy polujące, których hodowla najczęściej budzi zainteresowanie myśliwych. Jaka jest cena za rasowe szczeniaki gończe fińskie? Jakie krążą opinie hodowców na temat rasy? Czy psy mają specyficzny charakter? Oto opis fińskiego psa gończego.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach gończych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Gończy fiński pies myśliwski – opis rasy
Suomenajokoira, czyli gończy pies fiński
Rasa gończy fiński jest w naszym kraju niezbyt często spotykana. Ich hodowla rozwinięta jest w państwach skandynawskich. Według klasyfikacji FCI, szczeniaki kwalifikują się do grupy 6 (psy gończe), sekcji 1. Dorosły pies rośnie do ok. 55-61 cm, zaś suczka do ok. 52-58 cm. Waga psów to z kolei ok. 28 kg – suczki ważą nieco mniej. Umaszczenie rasowych gończych psów myśliwskich to czarno-biało-podpalane, czyli tzw. tricolor. Szata fińskich piesków jest z kolei przylegająca i prosta, a także półdługa. W dotyku może wydawać się nieco szorstka.
Psy posiadają wydłużoną sylwetkę, jednak są krzepkie. Ich spojrzenie jest bardzo uważne oraz inteligentne. Uszy są średniego rozmiaru i mocno przylegają do głowy. Ogon zwęża się ku końcowi, a psy gończe fińskie noszą go mniej więcej na poziomie grzbietu.
Cena za psa zależeć będzie od wielu różnych czynników, m.in. genów, umaszczenia, zbliżenia do wzorca FCI, ilości szczeniaków w miocie czy płci i wieku. W naszym kraju jest to rasa mało popularna, jednak w Skandynawii podobna jest cena gryfonika belgijskiego, czyli ok. 2500-3000 zł. Podobnie kosztuje też kangal turecki. Zarówno cena gryfonika belgijskiego, jak i gończy fiński oraz kangal wyceniane są na podstawie wyżej wymienionych czynników, a także… renomy hodowli.
Charakter myśliwskich psów fińskich
Gończy fiński pies ma bardzo specyficzny charakter. Psy uwielbiają spędzać czas ze swoim właścicielem, ale też innymi członkami rodziny. Mocno się do nich przywiązują, stając się nierozłącznym przyjacielem i towarzyszem każdego dnia. To wesoła rasa lubiąca bawić się z dziećmi i polować – w ten sposób mogąc dać upust swojej niekończącej się energii. Kiedy trzeba, pies gończy fiński potrafi być też spokojny – oczywiście, wymagać to będzie odpowiedniego przeszkolenia i socjalizacji w młodości.
Rasowe psy fińskie są stworzone do polowania na lisy i zające. Przez to, bywają bardzo zdeterminowane i energiczne. Mimo ufności do swoich bliskich, fiński pies raczej nie ufa obcym i stara się ich trzymać na dystans. Jeżeli uzna kogoś za potencjalne zagrożenie, nie będzie się do tej osoby zbliżał. Psy uwielbiają za to kontakt z opiekunem, choć np. preferują być niezależne podczas polowania.
Gończe psy fińskie błyskawicznie uczą się nowych poleceń. Rzecz jasna, jak każda rasa, również wymaga to odpowiedniego przeszkolenia i socjalizacji – by psiak nauczył się różnych poleceń i nabył dobrych nawyków. Najważniejsze będzie nauczenie psa przychodzenia na zawołanie. Dzięki temu, będziesz miał nad nim więcej kontroli podczas wspólnego polowania. To ważne zwłaszcza ze względu na fakt, że pies może uciekać. No cóż, to rasa myśliwska. A więc, czasami może pobiec za wywąchanym tropem. Koniecznie zabezpiecz teren domu, by pies nie mógł przeskoczyć przez ogrodzenie. Pilnuj też swojego czworonoga w czasie spacerowania z nim. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o popularnych rasach psów myśliwskich.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Gończy pies fiński – to powinieneś wiedzieć!
Życie z gończym fińskim psem pod jednym dachem. Opinie
Psy nie mogą żyć w małym mieszkaniu. Związane jest to z ich myśliwskim instynktem, który nie pozwoli im grzecznie i spokojnie wysiedzieć w mieszkaniu wielorodzinnym w bloku. Jeśli więc chcesz zdecydować się na tego psa, zapewnij mu przestrzeń w domku jednorodzinnym – najlepiej z dużym ogrodem. Pies potrzebuje ciągłych bodźców i aktywności fizycznej. Jeżeli mu tego nie zapewnisz, z pewnością będzie smutny. A czasem pojawić się mogą u niego widoczne destrukcyjne zachowania.
Gończy fiński pies może mieszkać z innymi psami pod jednym dachem – jednak ważne, by razem szczenięta wówczas socjalizować. Piesek lubi dzieci, ale powinien razem z nimi dorastać. Poza tym, dzieci muszą się nauczyć okazywać szacunek do pieska. Fiński czworonóg będzie dobry dla osób aktywnych. Niestety, ale brak ruchu może znacznie wpłynąć na charakter zwierzaka. I to w negatywnym sensie.
Żywienie, pielęgnacja i choroby gończych psów fińskich
Nie musisz martwić się o specjalną pielęgnację sierści psa. W zupełności wystarcza jej regularne szczotkowanie – po to, by pozbyć się martwych włosów. Psa powinno się karmić wysokojakościową karmą suchą, ale i posiłkami przygotowywanymi własnoręcznie – z warzyw, zbóż i surowego mięsa. Z racji tego, że psy są bardzo aktywne, zaleca się je karmić raz dziennie – wieczorową porą.
Psy żyją średnio ok. 12 lat. Bardzo szybko potrafią się dopasować do warunków klimatycznych i są wytrzymałe. Powinieneś jednak zadbać o świeżą wodę dla psa podczas upałów, gdy dużo poluje. Zima nie jest zaś straszna dla psa, ze względu na jego skandynawskie pochodzenie i gruby podszerstek. Psy nie chorują zbyt często, gdy dba się o ich aktywność fizyczną. Jednak, czasami mogą cierpieć na zapalenie uszu (ze względu na ich budowę) lub dysplazję stawu biodrowego.