Gończy austriacki – opis, charakter, wychowanie, najczęstsze problemy
Pies gończy austriacki to rasa, która służy głównie do pracy w górach. Co dokładniej robią psy? Tropią postrzeloną zwierzynę. To więc rasowe psy myśliwskie, które pomagają kłusownikom również podczas polowania. Co warto wiedzieć o psie gończym austriackim? Jaka jest jego cena z rodowodem? W jaki sposób wygląda hodowla psów gończych austriackich? Wyjaśniamy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach gończych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Pies gończy austriacki – opinie i cena za rasowe psy z rodowodem
Jak wygląda pies gończy austriacki?
Według klasyfikacji FCI, rasa gończy austriacki zaliczana jest do grupy 6 (psy gończe), sekcji 1. Suki mierzą ok. 48-54 cm, zaś psy ok. 50-56 cm. Waga gończego psa austriackiego może osiągnąć między 18, a 20 kg – przy czym suczki zazwyczaj są lżejsze. Sierść czworonogów jest gęsta i przylegająca do ciała, koniecznie o czarnym podpalanym kolorze. FCI nie uznaje innego umaszczenia. Gończy austriacki jest psem średniej wielkości, który ma wydłużone ciało. Jego czaszka jest szeroka, uszy średniej wielkości i wysoko osadzone, nieco przylegające do policzków. Austriackie psy gończe mają długie ogony, będące lekko przekrzywione – formując się w tzw. pędzelek.
Rasa nie jest popularna w naszym kraju. Cena za psa gończego austriackiego to średnio ok. 3000 zł, choć może on kosztować więcej. Wszystko zależeć będzie od tego, jak wyceni psa hodowla. Podobnie kosztuje np. harrier. Zarówno harrier, jak i gończy austriacki pies wyceniane są głównie ze względu na swój wiek, płeć, umaszczenie, ilość szczeniąt w miocie czy renomę hodowli, która będzie sprzedawać szczenięta.
Charakter gończego psa austriackiego
Opinie hodowców o charakterze gończych austriackich psów zazwyczaj są bardzo podobne. Gończe austriackie psy są przyjazne dla innych. Psiaki lubią się bawić, a już zwłaszcza gdy zabawa powiązana jest z tropieniem. Psy wykazują się dużą żywiołowością, jednak potrafią dostosowywać się do różnych sytuacji. Gdy odpowiednio wcześniej zadbasz o socjalizację i wyszkolisz szczenięta, będą one potrafiły zachowywać się spokojnie wtedy, gdy sytuacja tego wymaga. To bardzo inteligentna rasa, szybko ucząca się nowych poleceń i komend. Nic więc dziwnego, że psy wykorzystywane są do pracy w górach. Rasa wyróżnia się znakomitym węchem.
Pies gończy austriacki uwielbia swoją rodzinę i opiekunów. Jednak, wobec nieznajomych zawsze zachowuje dystans. Podczas pracy, czworonóg raczej stawia sam na siebie – lubi być niezależny. Jeżeli nauczysz pieska zostawać samemu w domu, przyzwyczaić się może do samotności. Raczej nie wykazuje destrukcyjnych zachowań pod warunkiem, że zaczniesz socjalizację psa odpowiednio wcześnie. Nie powinno stanowić to jednak większego wyzwania, zwłaszcza że gończy austriacki błyskawicznie się uczy i jest posłuszny swojemu opiekunowi. Nie traktuj go jednak brutalnie i nigdy nie stosuj agresji podczas szkolenia. Wówczas pies na pewno nie straci zaufania. Mimo silnego charakteru, to rasa niezwykle wrażliwa. A może zainteresuje cię także ten artykuł o polskim psie gończym?
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Charakter, zdrowie i pielęgnacja psa gończego austriackiego
Gończy austriacki jako pierwszy pies
Pies gończy austriacki nie powinien mieszkać w bloku wielorodzinnym. To rasa myśliwska, która potrzebuje przestrzeni do wybiegania się. Czworonóg na pewno będzie czuł się zagubiony i smutny, zostając zamknięty na wiele godzin w mieszkaniu. Dlatego też, gdy chcesz zdecydować się akurat na tę rasę, powinieneś dobrze przemyśleć sprawę. Gończy austriacki powinien mieszkać w domku jednorodzinnym na wsi – najlepiej z dużym ogrodem. Rasa potrzebuje dużo ruchu i ciągłego stymulowania wszystkich zmysłów.
Pies może mieszkać z innymi pod jednym dachem. Warunkiem jest jednak socjalizacja gończego austriackiego czworonoga w szczenięcych latach – razem z pozostałymi psiakami. Nie ma problemu, by pies pojawił się w domu z małymi dziećmi – rasa bowiem chętnie się z nimi bawi. Tak samo, pies może mieszkać ze starszymi ludźmi. Jednak pod warunkiem, że są oni nadal aktywni fizycznie. Chcesz, by gończy austriacki stał się pierwszym psem w rodzinie? To znakomity pomysł! Jednak będzie to możliwe tylko i wyłącznie, gdy członkowie rodziny są aktywni fizycznie. Warunkiem jest też dom na wsi. Trzymając tę rasę w ciasnym mieszkaniu w bloku, na pewno unieszczęśliwisz psa.
Pielęgnacja, żywienie i zdrowie gończego psa austriackiego
Nie wymagana jest szczególna pielęgnacja rasy. Wystarczy, że będziesz regularnie czesał swojego pupila – zwłaszcza po wspólnych spacerach czy polowaniu. Psa można żywić wysokojakościową karmą suchą oraz dietą przygotowaną samodzielnie – oczywiście, dopasowując ilość i rodzaj pokarmu do aktywności psa i jego wieku. Zaleca się, by podawać karmę psu wieczorem. Zwłaszcza, że rasa jest za dnia mocno aktywna. Podając psu posiłek wieczorem, unikniesz pojawienia się u niego np. skrętu żołądka.
Rasa dożywa średnio ok. 13 lat. Psy gończe austriackie są rasą wytrzymałą i praktycznie nie chorują. By pies nie przybierał na wadze, zaleca się dbać o jego codzienny ruch fizyczny. Rasa nie ma tendencji do chorób. Pies na długo pozostanie więc zdrowym i pełnym życia przyjacielem rodziny.