Podstawowe informacje o goldendoodle

Pochodzenie:
Kategoria FCI:
rasa nieuznawana przez FCI
33 - 66 cm
11 - 40 kg
33 - 66 cm
11 - 40 kg
10 - 15 lat
lubi zabawę
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
4000 - 10000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
200 - 400 zł
Imiona dla goldendoodle:
Mango, Kokos, Sansa, Hrabia, Dzikus, Pompon, Łapa, Plamka, Topaz, Opal, Sisi, Baton, Fire

Goldendoodle - pochodzenie, opis, charakter, opinie, porady

Gdy samice i samce psów różnych ras rozmnażają się w niekontrolowany sposób, rodzące się młode są nazywane kundelkami. Często jednak krzyżówka jest inicjowana przez człowieka. Zwierzaki są dobierane tak by ich potomstwo miało określony wygląd i charakter. W takiej sytuacji szczeniaczki reprezentują zupełnie nową rasę. Taką jak sympatyczne goldendoodle. Skąd pochodzą i jakie są ich charakterystyczne cechy? Na to i kilka innych pytań odpowiadamy poniżej.

Nietypowa, młoda rasa

Goldendoodle jest zazwyczaj dużym lub średnim psem. Każdy zwierzak tego rodzaju to mieszaniec rasy golden retriever i pudla. Taka krzyżówka pierwszy raz została wyhodowana w Australii pod koniec lat 60 XX wieku. Warto jednak wiedzieć, że te czworonogi popularność zyskały dopiero w latach 90-tych. Początkowo były znane głównie w kraju swego pochodzenia oraz w Stanach Zjednoczonych. Obecnie na innych kontynentach funkcjonuje niejedna hodowla. Prezentowana rasa nie jest uznawana przez FCI i pozostałe, największe organizacje kynologiczne. Dlatego też nie ma jednego, oficjalnego wzorca wyglądu psów.

W Polsce opisywana rasa psa nie jest bardzo popularna, ale z pewnością znana. Choć kwestia budowy goldendoodli nie jest uregulowana przez kynologów, można wyróżnić wyraźne cechy wyglądu czworonogów. Dorosłe samce dorastają do 61-66 cm wysokości w kłębie. Samice są przeważnie o 10 cm niższe, osiągają 51-56 cm. Jeśli zaś chodzi o wagę obu płci to utrzymuje się w przedziale 14-23 kg. Jednakże wielkość i masa ciała zależą od tego, z jakim pudlem skrzyżowano golden retrievera. Jeśli była to miniaturka to jej potomstwo nie będzie może całkowici mini, ale z pewnością niezbyt duże. Teraz warto wspomnieć o sierści. 

Okrywa włosowa pudla, bez względu na wielkość psa, jest kręcona i gęsta. W przypadku goldena prosta lub lekko falowana. Jak zatem wygląda ta cecha wyglądu u mieszańca? Trzeba wiedzieć, że:

  • sierść goldendoodla zazwyczaj jest mocno kręcona lub falowana a do tego zawsze długa,
  • umaszczenie często złote charakterystyczne dla goldenów lub białe jak typowe dla pudli,
  • spotykane są także psy z sierścią czekoladową, czarną, czerwoną, karmelową, merle i tricolor.

To tyle, jeśli chodzi o podstawowe informacje o wyglądzie goldendoodli. Po rozwinięcie tematów poruszonych do tej pory zapraszamy na naszą stronę.

Jaki charakter ma mieszaniec ras?

Zarówno szczeniaki jak i dorosłe goldendoodle to łagodne i przyjacielskie zwierzaki. Dlatego, też są traktowane głównie, jako psy do towarzystwa. Przywiązują się do swoich opiekunów i są im bardzo oddane. Co równie ważne, nie lubią długiej samotności. Dzięki pogodnemu usposobieniu nic nie stoi na przeszkodzie by przygarniały je rodziny z dziećmi. Opisywane czworonogi akceptują także inne zwierzęta domowe. Ponadto zawsze są chętne do zabawy i potrzebują sporo ruchu w ciągu dnia. Nie można ich określić, jako uparte, nadają się, zatem dla niedoświadczonych osób. Co jeszcze trzeba wiedzieć o ich charakterze? 

Godlendoodle są aktywne, bowiem w ich żyłach płynie krew psów myśliwskich. Jest to inteligentna rasa a jej przedstawiciele szybko się uczą. Właściciele mogą to wykorzystać. Szczeniaki warto szkolić w psich sportach. Nawet miniaturka może uprawiać niektóre z nich. Czworonogi są świetnymi kompanami dla osób lubiących ruch na świeżym powietrzu. Trzeba również dodać, że nadają się dla alergików. Praktycznie nie linieją, co znacznie zmniejsza ilość alergenów, które znajdą się w domu. Wracamy jeszcze na chwilę do kwestii usposobienia sympatycznych mieszańców. Nie są to tylko i wyłącznie psy do towarzystwa. Drzemie w nich więcej możliwości.

Goldendoodle szkolone od małego stają się świetnymi zwierzakami pracującymi. Sprawdzają się jako:

  • psy terapeutyczne wykorzystywane w dogoterapii skutecznie wspomagającej rehabilitację,
  • psy ratownicze i asystujące osobom niepełnosprawnym, między innymi niewidomym,
  • psy myśliwskie, bowiem świetnie pływają a do tego aportują zarówno z lądu jak i wody.

Podsumowując charakter widać, że grupa osób, które mogą zajmować się goldendoodlami jest duża. Nie dziwi, zatem fakt, że w Polsce pojawiają się coraz częściej. Po rozwinięcie informacji podanych w tej części artykułu zapraszamy na nasz portal.

Zdrowie i cena goldendoodli

Mieszańce różnych ras psów są powszechnie uważane za długowieczne. Tak też można nazwać interesujące na goldendoodle. Duże i średnie osobniki dożywają do 15 lat, odmiany mini mogą żyć jeszcze dłużej. W kwestii zdrowia najważniejsze jest to, że nie są obciążone chorobami genetycznymi tak jak inne rasy. Mimo tego i u nich, od czasu do czasu, pojawiają się pewne schorzenia. Zazwyczaj jest to dysplazja stawów biodrowych u dużych psów oraz skręty żołądka. U średnich i małych diagnozowane były alergie i choroby oczu. Nie jest oczywiście tak, że wymienione problemy wystąpią u każdego czworonoga.

Kolejną kwestią, o której trzeba wspomnieć jest pielęgnacja. Tu po pierwsze trzeba skupić się na sierści. Absolutnie konieczne jest szczotkowanie przynajmniej dwa razy w tygodniu. Nie można dopuścić do powstawania kołtunów. Goldendoodle potrzebują także kąpieli, co kilka miesięcy. Właściciele muszą zaopatrzyć się w specjalne szampony dla psów. Kolejnym elementem dbania o zwierzaki jest sprawdzanie stanu oczu, uszu i zębów oraz regularne czyszczenie. Poza tym, choć mieszance są aktywne, niezbędne jest przycinanie pazurów.  Mniej więcej raz na trzy tygodnie. Pozostała odpowiedź na ostatnie pytanie.

Ile kosztują goldendoodle? Konkretna cena jest z kilku powodów trudna do ustalenia. Rasa nie jest popularna w naszym kraju na dodatek w Polsce nie działa żadna hodowla. Zwierzaka trzeba, zatem sprowadzić z zagranicy. W związku z tym cena może wynosić od 5-6 tysięcy do nawet kilkunastu. Trzeba też uważać wybierając hodowlę. Jako, że nad rasą nie czuwa żaden związek kynologiczny jest podatna na manipulacje. Sprzedawców zawsze trzeba dobrze prześwietlić. Poznać opinie innych kupujących, sprawdzić, w jakich warunkach są trzymane psy. Więcej informacji na wszystkie tematy poruszone powyżej zapraszamy na naszą stronę.

Zalety i wady goldendoodle

Zalety
  • łatwy w treningu
  • łatwa pielęgnacja
  • wesoły
  • inteligentny
  • łagodny
  • rodzinny
Goldendoodle to przyjazny i inteligentny pupil. Lubi głaskanie, dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami i dziećmi.
Wady
  • nie lubi samotności
Goldendoodle może mieć skłonność do lęku separacyjnego.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • oczy zaokrąglone,
  • duże oczy,
  • zwisające uszy
Goldendoodle nie ma jednego wzorca. Może mieć różne rozmiary oraz odmienny wygląd sierści. Rasa powstała z krzyżówki pudla i golden retrievera.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
  • czarne,
  • brązowe,
  • kremowe,
  • złote
Kolor oczu:
ciemne

Galeria zdjęć - Goldendoodle

Charakter goldendoodle

Charakter:
Potrzeba ruchu:
lubi zabawę
Poziom agresji:
niski
Goldendoodle nie powinien być agresywny. Rasa słynie z łagodności wobec dzieci i dobrze dogaduje się z innymi psami.
Skłonność do ucieczek:
niska
Goldendoodle nie wydaje się skory do uciekania.
Użytkowanie:
pies do towarzystwa
Goldendoodle to pies do towarzystwa.
Poddawany próbom pracy:
nie

Goldendoodle - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Goldendoodle jest łatwy w treningu i pielęgnacji. To przyjacielski i energiczny pies.
Dla kogo się nadaje:
Goldendoodle jest dobrym psem dla rodzin i osób, które lubią aktywnie spędzać czas z pupilem.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Goldendoodle jest łagodny i dobrze dogaduje się z dziećmi. Psy tej rasy lubią zabawy i są pełne energii.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Goldendoodle woli czas z opiekunem niż samotne godziny. Można go jednak oswoić z wyjściami domowników.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Goldendoodle szybko się uczy i nie sprawia większych problemów podczas treningów. Należy stosować pozytywne szkolenie. Karanie psa ogranicza zaufanie między zwierzęciem, a opiekunem.

Pielęgnacja goldendoodle

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap,
  • trymowanie
Goldendoodle nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, ale warto regularnie spawdzać stan uszu psa, gdyż rasa jest dość podatna na infekcje.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF),
  • Karma dla psów rudych
Goldendoodle może jeść karmy pełnoporcjowe dopasowane do wieku, aktywności oraz stanu zdrowia. Na rynku dostępne są gotowe karmy mokre, suche i mniej popularne półwilgotne. Opiekun może przygotowywać również posiłki domowe lub surowe. W takim przypadku konieczne jest dodawanie do posiłków suplementów diety.
Podatność na choroby:
Goldendoodle to dość zdrowy pies.Może jednak cierpieć z powodu alergii lub urazów powstałych podczas aktywności fizycznej.
ikona podziel się Przekaż dalej