Glonojad syjamski – ważne informacje dla hodowców

Pochodzenie i wygląd glononojadów syjamskich

Glonojad syjamski w naturze zamieszkuje wody Tajlandii – choć niektórzy uważają, że pochodzi on z Chin. Do życia najbardziej odpowiada mu woda dobrze natleniona. Glonojady te czasami są mylone z kosiarkami. Ich ulubioną wodą jest zarówno miękka, jak i twarda. Dlaczego akwaryści tak bardzo polubili glonojady syjamskie? Otóż dlatego, bo oczyszczają one akwarium z glonów właśnie. Glonojad syjamski to zbrojnik, który dzieli się na kilka różnych form. Glonojad może być zatem:

  • dziki,
  • złoty (gold),
  • albino,
  • srokaty.

Dziki glonojad zazwyczaj jest oliwkowo-szary, a wzdłuż boków ma ciemne pręgi. Gdy dojrzewa, staje się bardziej żółty. U glonojadów bardzo ciekawe jest to, że posiadają one zdolność do oddychania i jedzenia… jednocześnie. Glonojady bowiem pobierają wodę przez szczelinę na pokrywach skrzelowych – a służy im ona do oddychania właśnie. Kiedy glonojady przywrą do czegoś i będą się posilać, dodatkowy otwór nad szczeliną skrzelową będzie im jednocześnie umożliwiał zarówno jedzenie, jak i oddychanie.

Ciężko jest rozpoznać płeć glonojada. Jednak, samica zawsze jest trochę większa niż samiec. W naturalnych warunkach, wielkość glonojada to ok. 25-30 cm. Niestety, w domowym zbiorniku wodnym wielkość glonojada jest zdecydowanie mniej pokaźna – bo zaledwie od 12 do 15 cm maksymalnie.

Niektórzy hodowcy uważają, że glonojad syjamski bywa agresywny – wówczas może zaatakować mieszkające z nim w jednym zbiorniku wodnym inne ryby takie, jak gurami mozaikowe. Glonojady mogą przyssać się do innych ryb, uszkadzając ich skórę. Glonojad najbardziej agresywny robi się, gdy się starzeje –związane jest to z faktem, że „na starość” glonojady stają się samotnikami.

Najlepiej żyje się glonojadom przy dnie, choć można zaobserwować, jak zbrojniki przytwierdzają się również do różnych przedmiotów czy szyby zbiornika wodnego. Glonojad syjamski ma wydłużone ciało i otwór gębowy, który do złudzenia przypomina przyssawkę. Na tym otworze znajduje się tak zwana tarka, umożliwiająca zbrojnikom pobieranie glonów.

Warto dodać, że długość życia glonojadów syjamskich jest imponująca, zwłaszcza że zbrojniki są stosunkowo długowieczne. Rosną powoli i mogą dożyć nawet kilkunastu lat. Czasami zdarza się, że dożyją lat 20-stu, choć z reguły jest to ok. 10-12 lat. Ich cena to ok. 5-10 zł / sztukę. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o rybkach polecanych do akwarium.

Syjamski glonojad - wymagania zbrojników syjamskich

Glonojad syjamski powinien mieć akwarium duże, o szerokości minimum 120 centymetrów. Idealna wielkość zbiornika wodnego dla glonojadów to ok. 240 litrów. Temperatura wody, którą najbardziej lubą glonojady syjamskie, wynosi ok. 21-25 st. C, zaś pH powinno mieć ok. 6,5-7. Powinieneś zadbać również o odpowiednie oświetlenie akwarium, dekoracje (np. skały, kamienie i korzenie do akwarium), a także natlenienie zbiornika wodnego – dobry napowietrzacz sprawi, że nie będą rozwijały się popularne choroby u glonojadów (jak pleśniawka u ryb). Powinieneś również dobrze przykryć zbiornik wodny i podmieniać wodę co tydzień (ok. 30 %).

Glonojad złoty (gold), srokaty, albinos bądź żółty posiada otwór gębowy, którym może się przyczepiać do np. korzeni w wodzie. Zresztą, bardzo chętnie to robi, dlatego powinieneś umieścić przynajmniej dwa duże korzenie do akwarium. To rozsądny wybór, jeżeli chcesz zwalczyć plagę glonów w akwarium – glonojad syjamski zrobi to w naturalny sposób, zjadając je. Najbardziej popularną odmianą, na którą stawiają hodowcy, jest glonojad syjamski ubarwiony na złoty kolor.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Niektórzy hodowcy uważają, że nie powinno się trzymać glonojadów w akwarium towarzyskim. Po pierwsze, zbrojnik wraz z wiekiem staje się nieco agresywny i atakuje towarzyszy, jak np. gurami mozaikowe czy krewetki red cherry. Po drugie, glonojady często osiągają duże wymiary, przez co mogą mieć mało miejsca do poruszania się w zbiorowym akwarium. Nie zapominaj o tym, że glonojady są zbrojnikami dużymi i terytorialnymi. Zapewnij im wiele kryjówek i gęste obsadzenie roślinami.

Hodowla glonojadów syjamskich

Pokarm dla glonojadów syjamskich

Glonojad syjamski odżywia się nie tylko roślinami, jak twierdzą mało doświadczeni akwaryści. Glonojady uwielbiają zajadać również larwy, ikrę rybią, artemie, kryle, wodzień, ochotkę, jaja krabów, serca wołowe i owady, a więc powinno się im zapewniać odpowiednią dietę również w postaci żywych czy mrożonych przysmaków. Uzupełniaj dietę glonojadom, bo tylko w ten sposób mogą być naprawdę szczęśliwe. Niektóre zbrojniki będą delektowały się mięsem owadów, zaś inne preferować będą warzywa. Wszystko zależy od osobistych upodobań smakowych zbrojnika. W przypadku warzyw, glonojady bardzo lubią jeść:

  • paprykę,
  • kalafior,
  • cukinię,
  • marchewkę,
  • sałatę,
  • szpinak.
Glonojad syjamski pływający w akwarium, a także jego wymagania i cena
Jak wygląda glonojad syjamski oraz jego wymagania i hodowla w akwarium domowym

Rzecz jasna, pokarm trzeba odpowiednio oczyścić bądź ugotować. Możesz także karmić glonojady gotowymi, wysokojakościowymi mieszankami ze sklepu akwarystycznego bądź zoologicznego (np. mięsną i warzywną w granulacie, tabletkach albo płatkach). Dobieraj karmę wyłącznie pod gatunek glonojadów, który hodujesz. Pamiętaj jedynie o tym, by nie podawać glonojadowi zbyt dużej ilości białka. Najlepiej, by białko w akwarium glonojada syjamskiego pojawiało się raz w tygodniu (nie więcej!).

Pamiętaj również o tym, żeby regularnie wybierać pokarm z dna – by nie pojawiły się choroby takie, jak pleśniawka u ryb. Do wybierania resztek mogą przydać się krewetki red cherry, ale czasem trzeba będzie to zrobić ręcznie. Nie zapominaj również o tym, że glonojad syjamski może przestać jeść w temperaturze poniżej 20 st. C.

Rozmnażanie glonojadów syjamskich

Ciężko jest rozmnożyć glonojada syjamskiego poza środowiskiem naturalnym. Czasem jednak mogą się one rozmnożyć całkowicie poza świadomością akwarysty i pod jego nieobecnością. Można też spróbować zrobić to tak, jak w przypadku glonojada pospolitego – korzystając z oddzielnego zbiornika wodnego, w którym umieścisz ok. 3 samice i jednego samca. Ważne, by było w nim miejsce, gdzie samica będzie mogła złożyć ikrę (np. ceramiczna tuba bądź połówka kokosa).

W środowisku naturalnym, glonojad syjamski rozmnaża się podczas zimna. Jeżeli chcesz więc zainicjować tarło, możesz spróbować obniżyć temperaturę wody w osobnym akwarium, a także minimalnie ją zmiękczyć. Samica powinna złożyć jaja na kształt kuli. Samiec będzie czuwał nad ikrą, której wylęg nastąpi w zależności od temperatury. Zazwyczaj jest to jednak ok. tydzień czasu. Po ok. 72 godzinach od wylęgu, małe glonojady zaczną już samodzielnie pływać.

Oczywiście, powinieneś w pierwszych dniach życia karmić obficie narybek. Najlepsze będą glony, ale też warzywa (np. sałata i szpinak). Kiedy glonojady wzrosną do ok. 3 centymetrów, będzie można je przenieść – w czasie wzrostu powinny zaś zostać przy swoich rodzicach.

ikona podziel się Przekaż dalej