Gekon gruboogonowy - opis, wymagania, hodowla, cena, porady
Bierzesz pod uwagę zakup niezwykłego zwierzaka? Lista egzotycznych gatunków zwierząt, które możesz trzymać w domu, jest zaskakująco długa, więc bez wątpienia znajdziesz na niej coś dla siebie. Jedni decydują się na towarzystwo szopa pracza lub skunksa, inni węża czy tropikalnego pająka. Dużym zainteresowaniem cieszą się również jaszczurki, takie jak gekon gruboogonowy (łac. hemitheconyx caudicinctus). W poniższym tekście znajdziesz informacje właśnie na jego temat. Dowiesz się więcej na temat jego wyglądu, usposobienia i ceny oraz tego jak odpowiednio przygotować swoją hodowlę i terrarium na jego pobyt.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o gekonach.
Opis gekona gruboogonowego – wygląd, długość życia, usposobienie
Gekon gruboogonowy (znany również pod nazwą eublefar gruboogonowy) ma dość krępe ciało z niewidoczną szyją i krótkim ogonem, który, mimo że jest silny, bywa kruchy i często gubiony przez jaszczurkę. Gekon należy do grupy niewielkich gadów. Dorosły osobnik osiąga długość od 17 do 25 centymetrów (prawie dwukrotnie mniej niż agama czerwonogłowa), a jego waga wynosi od 35 do 50 gramów. Co zwraca uwagę w wyglądzie eublefara, to stosunkowo duża, ale słabo zarysowana głowa, na której w pierwszej kolejności można dostrzec spore oczy z pionowymi źrenicami zaopatrzonymi w powieki.
Hemitheconyx caudicinctus ma małe, ale bardzo ostre pazurki, jednak posiada dużo słabsze zdolności wspinania się niż np. gekon orzęsiony, ponieważ jest pozbawiony przyssawek na łapach, które wpływają na tę umiejętność. Warto zaopatrzyć jego terrarium w skałki, kamienie czy korzenie, ponieważ także wśród jaszczurek „trening czyni mistrza” i może okazać się, że dorosły eublefar gruboogonowy wyćwiczy w sobie tę sprawność.
Eufeblary gruboogonowe jak większość gekonów należą do jaszczurek nocnych, których czas największej aktywności przypada właśnie na pory wieczorne i nocne. Poruszają się w charakterystyczny, dość powolny sposób. W ciągu dnia zazwyczaj spędzają czas w ukryciu, wylegując się w swojej norze lub pod kamieniami, więc ich pielęgnacja nie będzie wymagająca. Wyjątkiem jest moment, w którym spryskasz terrarium wodą – wówczas są bardzo zainteresowane i wychodzą, ponieważ przepadają za porą deszczową. Należą do grupy samotników i to bardzo terytorialnych, przez co i mogą być agresywne dla innych jaszczurek w terrarium.
Eublefar gruboogonowy żyje średnio około 25 lat. To stosunkowo długo na tle innych jaszczurek. Dla porównania, gekony Williamsa żyją do 10 lat, a agamy czerwonogłowe do około 12 lat.
Jak powinna wyglądać domowa hodowla? Wymagania gekona gruboogonowego i jego pielęgnacja
Gekon gruboogonowy jest raczej kiepskim alpinistą (jego przeciwieństwem jest gekon Williamsa), dlatego terrarium nie musi być bardzo wysokie – warto skupić się raczej na większym dnie. Wymagania dotyczące zbiornika to minimum 50x35x35 cm lub ewentualnie trochę niższy, ale za to z większą powierzchnią podstawy. Jeżeli hodowla będzie składać się z samca z dwiema lub trzema samicami, należy przygotować terrarium o minimalnych wymiarach 80x45x35 cm. Cena takich zbiorników to zazwyczaj kilkaset złotych. Tym razem zasada „im większe terrarium, tym lepsze” sprawdzi się tylko w przypadku dorosłych osobników. Małe gekony przebywanie w zbyt dużym zbiorniku mogą odpokutować niedożywieniem. Bywają one dość niezdarne i zanim zdołają się najeść, pokarm w postaci owadów schowa się w zakamarkach terrarium.
Hemitheconyx caudicinctus żyje głównie w suchych lasach lub terenach skalistych. Występuje przede wszystkim w Afryce, głównie w Senegalu, Maroko oraz Ghanie, czyli w krajach, w których panują bardzo wysokie temperatury i niska wilgotność powietrza. Warunki hodowli panujące w terrarium trzeba upodobnić do naturalnego środowiska jaszczurki.
Utrzymanie odpowiedniego ciepła w terrarium jest możliwe dzięki zastosowaniu kabli lub mat grzewczych. Rekomendowana temperatura jest uzależniona od symulowanej pory roku:
- w okresie letnim od 28 do 32°C (dodatkowo w tym czasie obficie spryskujemy terrarium wodą codziennie lub raz na dwa dni),
- w okresie zimowym od 20 do 22°C (w tym czasie nie spryskujemy terrarium, jedynie stawiamy gekonom miseczkę z wodą, do której powinny mieć swobodny dostęp).
Polecane terraria i akcesoria dla gekonów - sprawdź promocje
Oświetlenie nie jest potrzebne, jeśli w terrarium panuje odpowiednia temperatura. Hemitheconyx caudicinctus nie wymaga również dawki promieni UV, jeśli ma zapewnioną odpowiednią suplementację, więc warunki hodowli raczej nie są wymagające. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat gekona lamparciego?
Niezwykle istotną kwestią jest także wyposażenie terrarium w wygodną, wilgotną kryjówkę. To miejsce umożliwiające jaszczurce spokojne przejście wylinki. Wykonanie takiej małej kryjówki nic nas nie kosztuje. Do jej przygotowania może posłużyć, np. plastikowy pojemnik z wyciętym wejściem. Do środka należy włożyć zwilżone ręczniki lub wermikulit i regularnie sprawdzać, czy podłoże jest odpowiednio wilgotne.
Zarówno małe jak i dorosłe gekony są bardzo żarłoczne. Warto je karmić częściej mniejszymi porcjami, aby uniknąć przejedzenia. Najlepszym pokarmem dla eublefarów są świerszcze. Niezbędna jest również odpowiednia suplementacja – zwłaszcza wapniem, wymaganym do wytworzenia zdrowych jaj w przypadku samic w ciąży.
Gdzie najlepiej kupić jaszczurkę i w jakiej cenie?
Gekon gruboogonowy to egzotyczna jaszczurka, którą raczej rzadko spotkamy w sklepie zoologicznym. Dużo częściej będzie do kupienia w sklepie terrarystycznym, gdzie możemy spotkać różne inne gatunki jaszczurek, takie jak np. gekon Williamsa lub agama czerwonogłowa.
Jeśli zależy Ci na zakupie od pasjonatów, specjalizujących się wyłącznie w konkretnym gatunku, warto poszukać i skontaktować się bezpośrednio z profesjonalną hodowlą. Nabywając jaszczurkę, będziesz praktycznie pewien, że znajdowała się pod bardzo dobrą opieką i miała dostarczany odpowiedni pokarm. Dodatkowo, w przypadku pytań, hodowca udzieli wszystkich informacji na temat zdrowia zwierzęcia, jego pielęgnacji oraz właściwych warunków hodowli.
Cena eublefara gruboogonowego to zwykle koszt od 300 zł w górę. W sieci można trafić na oferty, gdzie jaszczurka kosztuje np. 100 zł, jednak wówczas powinniśmy być dociekliwi i sprawdzić, czy ze zwierzęciem jest wszystko w porządku. Cena bardziej wyszukanych odmian gekona gruboogonowego może sięgać nawet kilku tysięcy złotych.