Gatunki rybek akwariowych – nazwy i galeria zdjęć

1. Bojownik

Bojowniki to ryby labiryntowe, które często wybierane są jako pierwsze ryby do akwarium. Bojowniki należą do rasy, która pochodzi z wód azjatyckich. Akwarystyka szaleje na ich punkcie, zwłaszcza że bojowniki wyglądają bardzo atrakcyjnie i nie jest trudno je hodować w domowym zbiorniku wodnym. Bojowniki dzielą się na różne odmiany, wg. kształtów i wzorów – choć najbardziej popularne są pomarańczowe. Rybki te dzielą się generalnie na 8 podstawowych odmian, nawiązujących do kształtów ich płetw ogonowych, kolorów czy wzorów.

Bojownik wspaniały posiada silny, dominujący charakter. Akwaryści zalecają więc nie trzymać go z innymi żyjątkami morskimi, jak np. krewetka amano. Aby bojownik mógł sprawnie funkcjonować w zbiorniku wodnym, konieczny będzie wysokiej jakości filtr do akwarium oraz grzałka do akwarium.

2. Neon inessa

Jedna z najbardziej popularnych ryb do akwarium, znana też jako bystrzyk neonowy. Została ona sprowadzona z wód Amazonki. Neony to doskonałe gatunki rybek akwariowych, cieszące oczy akwarystów kolorami i niewielkim rozmiarem (ok. 1-5 cm). Neon może być zielony, czerwony czy też diamentowy. Spotkać można również neonki pomarańczowe i wiele innych odmian barwnych. Wygląd neonków najlepiej odzwierciedlą zdjęcia rasy.

Neony tolerują niemal każdą wodę, jednak najlepsza będzie dla nich woda miękka. Z rybkami nie powinny mieszkać też duże ryby takie, jak np. molinezja. Z powodzeniem zaś, z neonami może przebywać np. krewetka amano, kirysek lub brzanka sumatrzańska.

3. Razbora klinowa

To słodkowodne ryby, które należą do rodziny karpiowatych – a więc, rosną całkiem duże. Ryby pochodzą z Azji, gdzie zamieszkują małe strumyki i rzeki. Jeżeli chcesz zdecydować się na tę rybę musisz pamiętać, że jest ona stadna i najlepiej czuje się w akwarium ze swoim gatunkiem – czyli składającym się z minimum 6 razbor. Razbory klinowe są łagodne, więc inne rodzaje ryb w akwarium nie powinny im jednak specjalnie przeszkadzać.

Razbora wymaga zacienionego akwarium, w którym światło będzie mocno przytłumione. Potrzebuje również roślin, zbliżonych do tych występujących w jej naturalnym środowisku. Konieczny będzie również dobrej jakości filtr do akwarium i grzałka do akwarium, by odmulać dno oraz utrzymywać stałą temperaturę w zbiorniku wodnym.

4. Kirysek

Jest to ryba z Ameryki Południowej, mierząca średnio do ok. 7 cm. Kirysek należy do rodziny sumów, a więc posiada wąsiki i pokryte płytkami ciało, które przylegają bardzo równo przy sobie – warstwa przy warstwie. Najbardziej popularny jest kirysek niebieski, spiżowy, pstry, tygrysi, strumieniowy oraz albinos. Ich wygląd doskonale odzwierciedli galeria zdjęć.

Rybka w akwarium, czyli ciekawe i polecane gatunki rybek akwariowych
Ciekawe i polecane gatunki rybek akwariowych do akwarium słodkowodnego

Kiryski powinny mieć wysypany drobnoziarnisty piasek jako podłoże, a także solidną pokrywę w akwarium – może się bowiem zdarzyć, że zechcą z niego wyskoczyć. Ważne też, żeby w zbiorniku wodnym znalazło się wiele kryjówek dla kirysków (np. kamienie, ozdoby ceramiczne i korzenie). Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rybach słodkowodnych.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Które gatunki rybek akwariowych warto kupić? Spis odmian

5. Kolcobrzuch (nadymka)

To dość specyficzna ryba z rodziny rozdymkowatych, która zamieszkuje w naturze afrykańskie rzeki i jeziora. Jak wynika z nazwy, nadymka potrafi się zwiększyć do kilku rozmiarów więcej. Robi to w rzeczywistości, gdy czuje się zagrożona. W ten sposób chce odstraszyć potencjalnego wroga. Kolcobrzuch dzieli się na kilka odmian, m.in. karłowaty, dwuplamy, brunatny i jeżówka amazońska.

Wielu akwarystów uważa, że kolcobrzuch należy do agresywnych gatunków. Właśnie dlatego nie zaleca się trzymać nadymki z innymi, zwłaszcza małymi i łagodnymi rybkami. Kolcobrzuch jest terytorialną rybą, więc może podgryzać innym gatunkom płetwy.

6. Otosek przyujściowy

Mają piękne ubarwienie ciała, pochodzą z Ameryki Południowej i rosną do ok. 4-6 centymetrów. Otwór gębowy otoska przekształcony jest w przyssawkę, zatem ryba należy do rodziny sumów. Tak samo, jak zbrojniki, posiada kolce ułatwiające jej wydobywanie pożywienia z akwarium. Ryba podobna jest do słynnego glonojada syjamskiego, jednak wprawne oko akwarysty zauważy między nimi spore różnice. Otoski mają np. krępe i walcowate ciało, a także wydłużone i płaskie brzuchy.

Otosek przyujściowy to bardzo towarzyska ryba, którą zaleca się hodować minimum po kilka sztuk. Największą aktywność otosków zaobserwować można wieczorem. Na jedną parę otosków powinno wystarczyć akwarium ok. 30 litrowe. Im więcej będziesz chciał hodować tych ryb w akwarium, tym większy zbiornik wodny będziesz musiał kupić. Najlepsza temperatura wody dla gatunku wynosi ok. 21-27 st. C.

7. Pawie oczko

Są to jedne z najbardziej charakterystycznych ryb w akwarium. Samiec mocno różni się od samicy – w przeciwieństwie do szarej skóry samicy, samiec posiada kolorowe płetwy ogonowe i lepiej rzuca się w oczy. Pawie oko dzieli się pod względem kształtu płetwy ogonowej na odmiany takie, jak: welon, górny i dolny miecz, dwumiecz, lira, płomyk, triangel, łopatka i wiele innych.

Pawie oczko w naturze żyje w bujnej roślinności, zatem w domowym zbiorniku wodnym również powinieneś zapewnić taką swoim rybom. Rośliny znakomicie sprawdzą się jako schron, ale też ustabilizują biocenozę wodną. Temperatura wody dla pawich oczek powinna wynosić 26-28 st. C. Ryby są gatunkiem towarzyskim, więc możesz hodować je w zbiorniku, gdzie żyją inne gatunki rybek akwariowych. Unikaj jedynie tych, które są agresywne wobec mniejszych okazów. Niestety, ale agresywne ryby mogą bowiem podgryzać pawim oczkom ich piękne, kolorowe płetwy.

ikona podziel się Przekaż dalej