Fretka, tchórzofretka czy łasica?

Prawidłowa nazwa oraz wygląd

Często zamiennie używa się określenia „tchórzofretka” i „fretka”, jednak te pierwsze zwierzęta są bardziej agresywne i raczej nie nadają się do trzymania w domu. Z kolei łasica to ssak drapieżny żyjący dziko, spokrewniony z tchórzem stepowym. Tchórzofretka to krzyżówka fretki (domowej) i tchórza (zwyczajnego). Hoduje się je na fermach futrzarskich, aby uzyskać zwierzę o lepszej jakości sierści. Wykorzystuje się je do badań laboratoryjnych. Są bardzo płodne.

Fretka jest mała. Samica osiąga długość ciała 33-35,5 cm, a samiec 38-40,6 cm. Ich ogon może mieć od 7 do 10 cm. Samica waży dwa razy mniej od samca. Jej waga mieści się w przedziale 0,3-1,1 kg, z kolei samiec może mieć od 0,9 do nawet 2,7 kg wagi. Ich rozwój zatrzymuje się w po roku życia.

Fretka domowa może być krótkowłosa lub długowłosa. Futro występuje w różnych odmianach. Są to umaszczenia:

 • jednobarwne – biała, albinotyczna, czarna,
 • tchórzowate – jest tutaj podział na kolor futra, maski, podszerstka, oczu i nosa. Może być klasyczny, brązowy, rudy, pastelowy, czekoladowy, czarny.
 • łaciate – białe plamy są nierównomiernie rozmieszczone na ciele fretki. Mogą układać we wzory takie jak: panda, borsuk, arlekin, strzałka, deresz srebrny, deresz platynowy, syjamska.

Jaka jest fretka domowa?

Fretka jest niezwykle żywiołowym zwierzątkiem. Potrzebuje sporej dawki ruchu. Uwielbia biegać i skakać. Jest inteligentna i potrafi nauczyć się otwierać różne szafki, a nawet swoją klatkę. Trzeba ją pilnować, gdy jest uchylone okno, bo potrafi przecisnąć się przez szparę i wypaść.

Śpi od 14 do 18 godzin, a najbardziej aktywna jest o świcie i zmierzchu. Często chowa się w pod kocami lub ręczniki, lubi w nich kopać i się w nich zakopywać. Jest to zwierzę, które można oswoić, ale trzeba poświęcić mu znacznie więcej czasu niż np. psu.

Osoby, które decydują się na fretkę, przeważnie trzymają ją w domu, rzadko kiedy w wolierze na ogrodzie. Jednak, jeżeli jest taka możliwość, można zrobić dla niej taki kącik i zabierać ją tam, aby miała więcej miejsca do wyszalenia się. Jednak w domu trzeba mieć dla niej klatkę. Jest ona potrzebna w momencie, gdy nikogo nie ma w domu oraz kiedy nie można mieć jej na oku. Fretka jest bardzo ciekawska i wejdzie w każdy kąt. Może przegryźć kable lub zjeść coś, co jej zaszkodzi i doprowadzi do śmierci. Dlatego posiadanie klatki jest bardzo ważne. Musi być duża, aby zmieściły się w niej wszystkie ważne rzeczy: miseczki z wodą i z jedzeniem, kuweta, wszelkie domki, koce, ręczniki, hamaki, a także tunele i różne maskotki oraz piłeczki. Dobrze, jakby była piętrowa, ponieważ fretki uwielbiają się wspinać.

W ciągu dnia trzeba poświęcić fretce 2-3 godziny. Powinna się wyszaleć i wybawić w tym czasie. Dobrym pomysłem jest posiadanie dwóch fretek, ponieważ zajmują się sobą i nawet jak są w klatce, to nie czują się samotne. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o fretce domowej.

Co powinna jeść fretka? Posiłki dla fretek

Fretka jest drapieżnikiem, dlatego w jej diecie powinno przeważać mięso (białko i tłuszcze). Można korzystać z gotowych mieszanek specjalnych dla fretek (zarówno mokrej karmy, jak i suchej). Może jeść również kurczaka, wołowinę, indyka, kaczkę, baraninę i jagnięcinę. Lubi przepiórcze jaja oraz żółtka kurze.

To zwierzątko nie powinno zjadać resztek ze stołu. Ludzkie potrawy zawierają w sobie dużo soli, która jest szkodliwa na fretki. Również nie należy podawać jej mleka, kawy, herbaty, czekolady i alkoholu. Szkodzi im również surowa wieprzowina oraz ryby słodkowodne.

Należy pamiętać o stałym dostępie do wody. Fretka jest bardzo energiczna i często potrzebuje się napoić. Gdy jest wypuszczana z klatki, powinna mieć dostęp do wody również w innym miejscu.

Fretka domowa – co warto wiedzieć?

Pielęgnacja fretki i jej specyficzny zapach

To domowe zwierzę nie wymaga zbyt skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy codziennie czyścić kuwetę, zmieniać kocyki oraz myć miseczki na wodę i jedzenie. Czyszczeniem swojego futra fretka zajmuje się sama. W okresie linienia może jej pomóc, wyczesując miękką szczotką albo grzebieniem. Aby fretka lubiła ten zabieg, trzeba zacząć ją do tego przyzwyczajać, gdy jest mała.

Trzeba dbać o pazurki fretki. Powinno się je spiłowywać pilnikiem lub obcinać. Należy również pamiętać o tym, aby sprawdzać uszy oraz zęby fretki. Można przemywać jej oczy wilgotnym wacikiem. W razie jakichkolwiek pytań warto zapytać weterynarza lub zadać pytanie na grupie dla miłośników fretek.

Istotna jest kwestia zapachu, jaki wydziela to stworzonko. Fretki mają w okolicach odbytu gruczoły zapachowe. W momencie podekscytowania, stresu i zaskoczenia zapach jest intensywniejszy niż na co dzień. Jest to sprawa indywidualna, ale osoby z wrażliwym zmysłem powonienia mogą mieć problem z tolerowaniem tego zapachu. Najlepiej sprawdzić to podczas wizyty w hodowli lub w sklepie zoologicznym. Istnieją preparaty, które pomagają w usunięciu tego zapachu, ale mogą okazać się nieskuteczne. Trzeba brać to pod uwagę, decydując się na fretkę.

Polecane karmy dla psa - super ceny!

Na co choruje fretka domowa?

Fretki, tak samo, jak inne zwierzęta domowe, trzeba szczepić i odrobaczać. Mogą mieć pasożyty takie jak tasiemce, nicienie, pchły, wszy i kleszcze. Zdarzają się również nietolerancje pokarmowe. Jeżeli zauważyć zmianę w zachowaniu, nagłą utratę wagi, gorączkę, wymioty czy biegunkę, nie zwlekaj i zabierz zwierzaka do weterynarza.

Fretka domowa wychodząca z transporterka oraz hodowla i ile żyje fretka

U tego zwierzątka domowego istnieje ryzyko zachorowania na m.in.:

 • grzybice,
 • choroby oczu,
 • nowotwory,
 • choroby układu nerwowego,
 • cukrzyce,
 • zapalenie jelit i żołądka,
 • choroby układu oddechowego,
 • nosówkę,
 • przeziębienie i grypę,
 • choroby układu moczowego.

Szacuje się, że długość życia fretki to od 6 do 15 lat. Aby jednak dożyła górnej granicy, trzeba dbać o jej dietę oraz regularnie szczepić i badać.

Hodowla fretki – opinie, cena

Cena fretki jest stosunkowo mała w porównaniu do kosztów za rasowego kota czy psa. To domowe zwierzę można kupić już za 200-350 zł. Ogłoszenia można znaleźć w serwie ogłoszeniowym takim jak olx.pl. W sklepach zoologicznych cena za fretkę to 200-600 zł. Jednak nie każdy sklep zoologiczny ma w swojej ofercie fretki. Hodowlane mogą kosztować nawet 1000 zł. Należy wziąć pod uwagę, że zakupić trzeba także akcesoria dla fretek.

Znana hodowla fretki domowej w Polsce to np.:

 • Syberian Monsters
 • Diamond Ferrets
 • Children of the Forest

Adopcje fretek są też organizowane za pośrednictwem Stowarzyszenia Przyjaciół Fretek (fretek.pl). Warto przeglądać różne ogłoszenia, ponieważ zdarzają się sytuacje, w których właściciele fretek są zmuszeni oddać swoje zwierzaki. Często za darmo, pod warunkiem, że będzie dobrze traktowana. Przyczyny mogą być różne. Fretki nie nadają się dla małych dzieci, więc jeżeli urodziło się dziecko, właściciel może chcieć ją oddać. Zdarza się również, że dopiero z czasem zapach wydzielany przez fretki zaczyna przeszkadzać.

Trzeba jednak wystrzegać się pseudohodowli. Hodować może zacząć każdy, lecz najpierw należy dowiedzieć się więcej na temat tych zwierząt, mieć odpowiednią ilość miejsca na klatki oraz czas, aby zajmować się tymi zwierzętami. Jeżeli odwiedzisz hodowlę i zauważysz złe warunki, w jakich przetrzymywane są zwierzęta, zgłoś to.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny