Foxhound amerykański – podstawowy opis wyglądu i charakterystycznych cech rasy

Rasa Foxhound amerykański została uznana przez FCI, a wzorzec rasy odnajdziemy pod numerem 303. Jest to dokumentacja, która opisuje optymalne proporcje, predyspozycje i pożądane cechy wyglądu rasowych foxhoundów.

Według wzorcowego opisu, dorosły, prawidłowo zbudowany pies powinien osiągnąć 56 do 64 cm wysokości w kłębie. Suka może być delikatnie drobniejsza, a jej wzorcowa waga została opisana na przedział 53,5 do 61 cm. Idealna waga rasowych foxhoundów amerykańskich wynosi około 25 kg.

Rasowy foxhound amerykański to pies występujący w dowolnych odmianach umaszczenia. Szata powinna być gładka, twarda i średniej długości, podobnie jak u psów gończych (np. wyżeł pirenejski, plott hound czy owczarek z Majorki). Oczy Foxhoundów powinny być duże, szeroko rozstawione i przybierające kolor brązowy.

Do charakterystycznych cech wyglądu rasy należą także długie, szerokie i opadające uszy. Rasa posiada też noszony wysoko, ale nie zakręcający się nad grzbietem. Jej sylwetka pozostaje atletyczna i sprawia wrażenie żywiołowości.

Jakie usposobienie posiada rasowy Foxhound amerykański? Opis charakteru

Foxhound amerykański jest idealnym psem pracującym, który sprawdza się w polowaniach na jelenie i dziki. Jego usposobienie jest w dużej mierze zdeterminowane przez naturalne predyspozycje. Rasowy foxhound amerykański to pies pewny siebie i niezależny, posiadający opinie nieustępliwego.

Usposobienie foxhoundów amerykańskich przejawia się też w dużej szczekliwości. Rasa wokalizuje w pogoni za zwierzyną i jest ekspresyjna także w domu. Co więcej, pies tej rasy jest z natury stadny (podobnie jak wyżeł pirenejski czy Plott hound). Rasa źle znosi długotrwałą samotność i zdecydowanie lepiej radzi sobie w towarzystwie ludzi lub innych psów.

Niezależne usposobienie i uparty charakter sprawiają, ze foxhound amerykański posiada opinie psa trudnego w szkoleniu. Ten rasowy pies nie nadaje się na pierwszego pupila dla osoby, która nie ma jeszcze żadnego doświadczenia szkoleniowego. Upór i niezależny charakter mogą być doceniane w myślistwie, jednak sprawiają problemy w codziennych relacjach. Dlatego foxhound amerykański nie jest tak częstym pupilem domowym jak wyżeł pirenejski, owczarek z Majorki czy Plott hound.

Opisując usposobienie i charakter rasowych foxhoundów amerykańskich, warto wspomnieć także o ich nieufności w stosunku do obcych. Już młode szczeniaki lubią życie we własnej sforze, a do obcych podchodzą z pewną rezerwą. Dzięki temu rasowy foxhound amerykański często widzi się w roli samozwańczego obrońcy posesji. Nie będzie przy tym atakował, ale głośno informował właścicieli o przybyciu nieproszonych gości. A może zainteresuje cię także ten artykuł o gończym serbskim trójkolorowym?

Pies rasy foxhound amerykański podczas spaceru, a także jego usposobienie, hodowla i cena
Jaki charakter ma pies rasy foxhound amerykański czyli opis, usposobienie i hodowla

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Opisując usposobienie rasowych foxhoundów amerykańskich, nie sposób pominąć kwestii ich aktywności. Już młode szczeniaki okazują się bardzo aktywne, a ich potrzeba ruchu może zostać spożytkowana na wiele sposobów. Dorosły pies będzie idealnym kandydatem na towarzysza do joggingu, chętnie podąży za rowerem czy stanie się towarzyszem do dłuższych wypraw. Będzie też dobrym pupilem dla osoby, która posiada doświadczenie szkoleniowe, jest aktywna i dysponuje większą ilością wolnego czasu.

Foxhound amerykański – opinie o rasie i cena za szczeniaki w hodowlach

Jak już wspomnieliśmy, foxhound amerykański posiada niezależne usposobienie. Przez to zdobywa opinie psa, który nie jest idealnym kandydatem na pupila dla osób początkujących. Podobnie jak wyżeł pirenejski, owczarek z Majorki czy Plott hound, nasz foxhound okazuje się bardzo wytrwały. Poniekąd jest to duża zaleta, która jest szczególnie doceniana w kręgach łowieckich.

Foxhound posiada też opinie idealnego myśliwego. Ma silnie rozwinięty węch i bardzo dobry instynkt łowiecki. Nie będzie sprawiał problemów w domu, jeśli zapewnimy mu dużą dawkę ruchu i połączymy ją z konsekwentnym, ale i delikatnym szkoleniem. Szczeniaki powinny zostać objęte wczesną socjalizacją, która rozpoczyna się już w hodowlach. W późniejszym etapie przychodzi czas na szkolenie podstawowych komend posłuszeństwa oraz ewentualne tropienie. Foxhound amerykański posiada opinie trudnego ucznia, jednak nie oznacza to, że nie możemy nauczyć go komend. Szkolenie wymaga jedynie nieco więcej czasu i musi być dostosowane do specyficznego charakteru rasy.

Kolejną wartą poruszenia kwestią jest cena za szczeniaki w hodowlach. Zarówno foxhound amerykański, wyżeł pirenejski, owczarek z Majorki jak i Plott hound nie cieszą się w naszym kraju zbyt dużą popularnością. Foxhound amerykański jest niemal nieznany w Polsce i trudno byłoby odnaleźć miejsca hodowlane, które należą do FCI. Cena za szczeniaki w naszym kraju nie jest znana.

Często jedynym sposobem zakupu jest zapoznanie się z ofertami, które prezentuje hodowla zagraniczna. Szczeniaki z pochodzeniem FCI nie będą najtańsze w zakupie. Hodowla z zachodniej europy może sprzedawać szczeniaki w cenach powyżej 1000 euro. Cena za szczeniaki z USA może okazać się jeszcze wyższa. Dodatkowym wydatkiem będzie sprowadzenie szczeniaka z zagranicy.

ikona podziel się Przekaż dalej