Charakterystyka rasy – fox terrier

Długowłosy czy ostrowłosy – jaki może być ten pies?


Fox terrier pochodzi z Wielkiej Brytanii. Jest to stara rasa psa, która powstała w wyniku różnych krzyżówek (m.in. z bulterierami). To pies myśliwski. Zazwyczaj jego zadaniem było oszczekiwanie nory, w której skrywał się lis oraz przynoszenie drobnej zwierzyny, ale ten terier był wykorzystywany też do polowania na inne ssaki (dostosowywał się do różnych zadań).

Występuje w dwóch odmianach. A choć wzorzec istnieje od 1876 roku, to dopiero parę lat później na wystawach zaczęto oceniać je osobno. W obu odmianach ten pies może być tricolor, ale zawsze w umaszczeniu dominuje biel. Pies ten może być cały biały, biały w czarne łaty, biały w rude łaty albo biały z czarnymi podpalanymi łatami.

Foksterier krótkowłosy (smooth) ma krótką sierść, która jest twarda, prosta, gęsta i przylega do ciała. Należy go wyczesywać raz w tygodniu oraz regularnie sprawdzać stan jego uszu, zębów i oczu. Mniej więcej co trzy tygodnie warto upewnić się, czy nie trzeba podciąć mu pazurów.

Foksterier szorstkowłosy (wire) jak sama nazwa wskazuje, ma bardzo szorstką sierść, zwłaszcza na zadzie i grzbiecie. Zarówno włos okrywowy, jak i włos wierzchni (podszerstek) powinny być gęste. Właściwa długość sierści na łopatkach to 2 cm, a na grzbiecie, tylnej stronie kończyn, klatce piersiowej i kłębie to 4 cm. Kędzierzawe włosy rosną na wąsach i brodzie. Należy go wyczesywać kilka razy w tygodniu. Parę razy w roku trzeba go nie tylko kąpać, ale przede wszystkim trymować. Jeśli nie chcesz sam tego robić, możesz udać się do psiego fryzjera (groomera).

W przypadku odmiany krótkowłosej idealna waga tego psa to 7,5-8 kg, a suczki 7-7,5 kg. Fox terier szorstkowłosy powinien ważyć 8,25 kg, a suczka powinna być proporcjonalnie lżejsza. Tylko we wzorcu tej drugiej odmiany została podana pożądana wysokość w kłębie. Samiec nie powinien mierzyć więcej niż 39 cm, a suczka musi być od niego mniejsza. Nie istnieje fox terrier miniaturka.

Jaki charakter ma fox terrier?

Ten pies mocno przywiązuje się do właściciela i chętnie popisuje się wyuczonymi sztuczkami. Wobec znajomych jest łagodny. Fox terrier to szczekliwy pies i głośno informuje o pojawieniu się intruza. Teoretycznie nadaje się do mieszkania w bloku, jeśli ma zapewniony ruch i zajęcie, ale tak naprawdę może być uciążliwy dla sąsiadów. Wybiegany fox terrier w miarę dobrze znosi nieobecność właściciela, ale nie powinna być ona zbyt długa. Sfrustrowany i znudzony będzie niszczył wszystko, co tylko się da.

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że inne psy nie będą zaakceptowane przez fox terriera. Jeśli przy tej rasie chcesz mieć więcej psów, warto je wychować razem. To samo tyczy się kotów, choć przy nich zawsze będzie istniało ryzyko, że pewnego dnia fox terrier na nie zapoluje. Za to dobrze dogaduje się ze starszymi dziećmi, które wiedzą, jak traktować psa.

Z racji na to, że fox terrier bywa uparty, nie jest to pies polecany dla osoby początkującej. Właściciel powinien mieć doświadczenie w tresurze psów. Fox terrier wymaga jednocześnie konsekwencji, jak i łagodności. Wszelka agresja skierowana w jego stronę przyczyni się do niewłaściwego zachowania psa. Już pierwszego dnia w nowym domu należy wyznaczyć psu granice, a potem ich przestrzegać. Warto także zabrać go do psiego przedszkola. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat foksteriera gładkowłosego?

Ten pies najlepiej nadawałby się dla myśliwego, ponieważ wtedy miałby możliwość wykonywania pracy, którą ma we krwi. Sprawdzi się także jako pies dla osoby aktywnej, z którą będzie mógł ćwiczyć. Fox terrier potrzebuje dużo uwagi i zaangażowania ze strony opiekuna. W ciągu dnia niezbędne są nie tylko długie spacery, ale też ćwiczenia umysłowe. Pies ten może brać udział w różnych psich sportach.

Jest obdarzony mocnym instynktem myśliwskim, więc w czasie spacerów warto trzymać go na smyczy i wypuszczać go jedynie na ogrodzony lub sprawdzonym terenie. Nawet wytresowany fox terrier może nie zastosować się do komendy, gdy wyczuje ciekawy trop. Z tego też powodu należy bardzo dobrze zabezpieczyć ogród. Warto wziąć pod uwagę to, że ten pies lubi kopać i bez przeszkód może wykopać sobie przejście pod ogrodzeniem.

Fox terrier leżący na plaży, a także informacje, charakter, wymagania oraz porady psów tej rasy
Pies rasy Fox terrier, a także informacje, charakter, wymagania, porady dla właścicieli i pielęgnacja

Pies ten może otrzymywać 2 lub 3 posiłki na dobę. Foxteriery to łakome psy, które nie znają limitu – zjedzą tyle, ile dostaną, nawet jeśli będzie to za dużo. Choć jest to aktywny zwierzak i na ogół nie grozi mu nadwaga, to jednak nie można go przekarmiać. Przy dziennym bilansie kalorycznym należy uwzględnić także przysmaki jedzone w czasie treningu. Jeśli było ich dużo, trzeba zrezygnować z ostatniego posiłku. Pies nie powinien biegać tuż przed i jakiś czas po jedzeniu, ponieważ może dostać skrętu żołądka.

Legalna hodowla psów

Ile w Polsce kosztuje rasowy szczeniak?

Cena uzależniona jest od kilku rzeczy. To hodowca ją ustala i każdy jego szczeniak może kosztować inaczej. Istotne jest to, czy piesek wpasowuje się w ramy wzorca rasy (jest obiecujący) i czy jest po wybitnych przodkach (osiągnięcia rodziców, dziadków etc. na psich wystawach). Znaczenie ma nie tylko wiek, ale też płeć i przeznaczenie pieska. Młode psy do hodowli są dużo droższe niż te „na kolanka”.

Ostateczna kwota uzależniona jest także od renomy hodowli. Ważne jest to, czy rasa jest łatwo dostępna w kraju, ponieważ za pieski sprowadzane zza granicy trzeba zapłacić więcej (dochodzą dodatkowe koszty).

Za foxteriery trzeba zapłacić 2500 – 4000 zł, ale często można kupić tego psa do 3000 zł. Cena za psa rasy Bouvier des Flandres wynosi 3500 – 4000 zł. Terier brazylijski kosztuje podobnie. Szczeniaki rasy belgian malinois zwykle dostępne są w cenie 2500 – 4000 zł.

Czy cena to najlepszy wyznacznik legalności hodowli?

Nie, choć oczywiście ma duże znaczenie. Zbyt niska cena z zakresu 500 – 1500 zł powinna być podejrzana. Za takie pieniądze można dostać dorosłego psa, który został wyłączony z planu hodowli lub chorego szczeniaka. Bardzo często za taką kwotę sprzedawane są pieski bez dokumentów. Jednak nie oznacza to, że pseudohodowcy nie sprzedają szczeniaków też za wysokie ceny.

Przy wyborze pieska zwróć uwagę na:

  • gdzie przynależy hodowla – w Polsce jest to ZKwP, bo tylko ta organizacja jest częścią FCI,
  • czy piesek został 1-2 razy zaszczepiony i 2-3 razy odrobaczony – wszystko to powinno być zapisane w jego książeczce zdrowia,
  • czy szczeniak ma CHIP – jest on obowiązkowy,
  • czy wydawany piesek ma skończone 8 tygodni – wcześniej nie można zabrać szczeniaka,
  • czy w dniu odebrania psa otrzymuje się jego metryczkę – na jej podstawie można wyrobić rodowód w dowolnym oddziale ZKwP.

Fox terriery są energiczny i potrzebują zajęcia. Te psy nie nadają się dla spokojnych osób, ale niekoniecznie muszą decydować się na nie sami myśliwi. Fox terrier polecany jest również dla osób aktywnych, które mają czas, aby ćwiczyć z czworonogiem. Jest inteligentny, a odpowiednio motywowany chętnie się uczy. Rzadko akceptuje inne psy. Należy liczyć się z tym, że ten pies nadaje się na stróża i głośno alarmuje pojawienie się kogoś obcego, ale też ma skłonność do ucieczki, gdy wyczuje ciekawy trop.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny