Podstawowe informacje o foksterierze szorstkowłosym

Popularne nazwy:
Wire Fox Terrier (ang.), Wire-Haired Fox Terrie (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 3 - Teriery > Sekcja 1 - Teriery duże i średnie
30 - 35 cm
7 - 10 kg
35 - 40 cm
6 - 8 kg
10 - 14 lat
pies aktywny
umiarkowanie podatny na szkolenie
Cena szczeniaka z hodowli:
1000 - 4000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
100 - 200 zł
Imiona dla foksteriera szorstkowłosego:
Kafel, Mango, Kokos, Kaprys, Jazz, Ryjek, Maluch, Siesta, Krakers, Baton, Pogoń

Foksterier szorstkowłosy to interesujący pies myśliwski, który cieszy się dość dużą popularnością. Z pewnością warto poznać prawdziwe usposobienie rasy, jej wzorcowy wygląd, a także zaznajomić się z opisem najważniejszych wymagań rasy. Dlatego poniżej dokonamy ogólnej charakterystyki foksterierów.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o terrierach.

Foksterier szorstkowłosy – wzorcowy wygląd i charakter

Jak wygląda foksterier?

Wszystkie informacje o wyglądzie foksteriera uzyskamy we wzorcu rasy FCI numer 169. Z dokumentacji dowiadujemy się, że foksterier szorstkowłosy jest psem silnym, o niewielkich wymiarach i z mocnym kośćcem. Idealna waga dorosłych piesków w kondycji wystawowej została oszacowana na 8,25 kg. Suczki mogą być nieco drobniejsze.

Wzorzec rasy określa także idealną wysokość w kłębie. Dorosły pies powinien osiągnąć około 39 cm wysokości w kłębie, suczka może być niższa. Wzorcowy opis obejmuje także specyfikę okrywy włosowej. Pies tej rasy posiada bardzo gęsty, szorstki włos okrywowy o różnej długości. Włos na łopatkach powinien mieć ok. 2 cm, z kolei na kłębie, grzbiecie, klatce piersiowej i wierzchniej części tylnych kończyn ok. 4 cm.

Przedstawiciele rasy foksterier szorstkowłosy mogą posiadać umaszczenie typu tricolor. Dominuje biel w łaty o zabarwieniu czarnym, czarnym podpalanym lub rudawym. Wzorzec rasy nie dopuszcza umaszczenia pręgowanego, czerwonego, wątrobianego ani niebieskiego łupkowanego, są to umaszczenia niepożądane.

Charakter foksterierów

Nasz miniaturowy towarzysz posiada bardzo ciekawy charakter. Jest to pies radosny i pełen energii. Jak wszystkie psy myśliwskie, odznacza się silnym instynktem łowieckim, co może być pewną trudnością podczas spacerów.

Opisując charakter ostrowłosych foksterierów, warto wspomnieć o ich ognistym temperamencie. Pies nie należy do rasy najłatwiejszej w szkoleniu. Bywa krnąbrny i uparty, a jego niepohamowana energia wymaga dużej aktywności fizycznej. Zarówno szczeniaki, jak i dorosłe pieski tej rasy powinny być poddane przemyślanemu szkoleniu. Tylko szkolenie oparte na zasadach równości i konsekwencji może przynieść pożądane efekty.

Pies rasy foksterier szorstkowłosy jest pupilem wszystkich domowników. Nawiązuje głębokie relacje ze wszystkimi członkami rodziny, jest chętny do zabawy i wspólnego spędzania czasu. Z reguły dobrze dogaduje się z dziećmi i osobami dorosłymi. Jego usposobienie będzie w dużym stopniu uzależnione od szkolenia oraz relacji z rodziną. Dlatego nasz miniaturowy szczeniak w kolorze tricolor czy biało czarnym powinien być otoczony właściwą tresurą już od najmłodszych tygodni życia.

Nasz miniaturowy terier ostrowłosy może być równie odważny jak cane corso. Jego czujność, determinacja i bystrość sprawiają, że dobrze odnajduje się w roli rodzinnego stróża. Foksterier szorstkowłosy nie jest agresywny i nie prowokuje otwartych konfliktów, jednak głośno poinformuje właścicieli o obecności intruza.

Szczeniaki foksteriera, cane corso czy lakeland terriera wymagają wczesnej socjalizacji i konsekwentnego szkolenia. Dzięki temu mogą okazać się przyjaznymi, łagodnymi pupilami dla całej rodziny. Psy myśliwskie mogą nawet dogadać się z kotem, o ile będą do niego przyzwyczajone odpowiednio wcześnie. Dobre relacje ze znanym sobie mruczkiem nie oznaczają, że miniaturowy terier ostrowłosy odmówi sobie pogoni za szybko poruszającą się, obcą zwierzyną.

Teriery miewają zawadiacki charakter, tak jest również w przypadku foksa. Psy tej rasy posiadają żywiołowe usposobienie oraz dużą dawkę odwagi. Są to cechy, które mogą doprowadzić do konfliktu ze znacznie większymi psami. Foksterier szorstkowłosy często nie zważa na swoje rozmiary, potrafi zaczepiać znacznie większe psy, a jego zawadiackie usposobienie bywa problematyczne dla właściciela. A może zainteresuje cię także ten artykuł o jack russell terrierze?

Najważniejsze wymagania i średnia długość życia psów

Jakie umiejętności i wymagania szkoleniowe posiadają psy myśliwskie?

Psy rasy foksterier szorstkowłosy wymagają odpowiedniego szkolenia, które rozpoczyna się już w wieku szczenięcym. Na początku warto postawić na odpowiednią socjalizację małych psów. Dzięki temu szczeniaki będą lepiej przygotowane do dorosłego życia, a ich relacje z innymi zwierzętami nie okażą się zaburzone.

Myśliwskie foksy to psy inteligentne, jednak nie najłatwiejsze w tresurze. Wszystko za sprawą upartości oraz chęci dążenia do upatrzonego sobie celu. W szkoleniu psów bardzo dobrze sprawdza się metoda klikerowa, połączona z atrakcyjnymi nagrodami. Wzmocnienia pozytywne sprawiają, że psy myśliwskie okazują się pojętnymi uczniami.

Nasz biało czarny czy tricolor foksterier potrzebuje też odpowiedniej dawki ruchu. Większość psów wymaga przynajmniej trzech spacerów w ciągu dnia, z czego jeden musi być dłuższy i połączony z bardziej intensywną aktywnością fizyczną. Foksterier czy lakeland terrier świetnie odnajdują się w roli psów sportowych. Są żywiołowe, zwinne i chętne do nauki. Przy odrobinie wprawy mogą okazać się dobrymi kandydatami do amatorskich ćwiczeń agility.

Zdrowie i średnia długość życia – ogólny opis

Foksterier ostrowłosy należy do grona psów długowiecznych, które rzadko cierpią na choroby przewlekłe. Mimo wszystko, jak każda inna rasa są predysponowane do pewnych chorób o podłożu genetycznym.

Nasz foksterier tricolor czy biało czarny może cierpieć na alergie. Jest to przypadłość, która najczęściej występuje u psów o białym umaszczeniu. Nasz ostrowłosy foksterier może być też predysponowany do chorób oczu. Najczęstszymi problemami zdrowotnymi jest tu jaskra oraz zwichnięcie soczewki.

Na średnią długość życia może wpłynąć także choroba serca. Foksterier jest rasą predysponowaną do zwężenia ujścia tętnicy płucnej oraz padaczki. Większość z tych problemów może mieć podłoże genetyczne. Warto o tym pamiętać i wybierać szczeniaki myśliwskie ze sprawdzonego źródła.

Średnia długość życia foksterierów szorstkowłosych wynosi 13 do 14 lat. Jest to bardzo dobry wynik, sprawiający, że owe psy myśliwskie są uważane za pupile długowieczne. Dla porównania, średnia długość życia lakeland terrierów wynosi 12 do 15 lat, a długość życia cane corso 10 do 12 lat.

Opis prawidłowej pielęgnacji

Pielęgnacja foksteriera bywa bardziej skomplikowana niż w przypadku takich ras jak lakeland terrier czy cane corso. Nasz biało czarny czy tricolor foks wymaga trymowania, które wykonujemy kilka razy do roku. Psy muszą być też regularnie czesane za pomocą szczotki i grzebienia. Szczeniaki w wieku trzech miesięcy przechodzą swoje pierwsze trymowanie. Co pewien czas szata musi być też strzyżona w określonych miejscach. Co ważne, nigdy nie przycinamy całej okrywy włosowej, bowiem może to doprowadzić do znacznego pogorszenia jakości włosa.

Zarówno szczeniaki jak i dorosłe psy wymagają odpowiedniego żywienia. Ich żywiołowe usposobienie oraz duża aktywność zwiększają zapotrzebowanie na białko. Masz miniaturowy foks, lakeland terrier czy cane corso italiano mogą zjadać karmę gotową lub przygotowaną przez właściciela. W przypadku karm gotowych, żywienie dostosowuje się do wieku. Szczeniaki powinny zjadać posiłki rangi puppy, z kolei dorosły pies karmy typu adult.

Alternatywą dla karm gotowych jest dieta BARF. Możemy ją zastosować zarówno w przypadku psów miniaturowych, średnich jak i dużych. Podstawą diety jest surowe mięso, kości i podroby. Jako dodatek dodaje się warzywa, owoce oraz suplementy.

Zalety i wady foksteriera szorstkowłosego

Zalety
  • wesoły
  • inteligentny
  • przyjacielski
Foksterier szorstkowłosy jest energiczny i wesoły. To pies oddany rodzinie, który gotowy jest na wiele wspólnych przygód.
Wady
  • instynkt łowiecki
  • niezależność
Foksterier szorstkowłosy staje potrzebuje zajęcia. Jego opiekun musi być konsekwentny.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • mocne i zdrowe uzębienie,
  • nos czarny,
  • krótki grzbiet,
  • głęboka klatka piersiowa,
  • dobrze umięśniona szyja,
  • małe uszy,
  • zaokrąglone łapy,
  • małe oczy,
  • zwężająca się kufa
Pies o niewielkich "wymiarach", ale o silnej i dobrze wyważonej budowie.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
  • biało-czarne,
  • biało-rude
Kolor oczu:
ciemne

Galeria zdjęć - Foksterier szorstkowłosy

Charakter foksteriera szorstkowłosego

Charakter:
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Foksterier szorstkowłosy nie powinien być agresywny, ale ma instynkt łowiecki. Zdarza mu się wchodzić w konflikty z innymi psami.
Skłonność do ucieczek:
umiarkowana
Foksterier szorstkowłosy ma instynkt łowiecki, któremu może dać się "ponieść".
Użytkowanie:
Foksterier szorstkowłosy to pies z instynktem łowieckim, który stał się także psem do towarzystwa.
Poddawany próbom pracy:
-

Foksterier szorstkowłosy - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Foksterier szorstkowłosy to pies, który lepiej sprawdzi się dla opiekunów z pewnym doświdczeniem. Jest to związane z ego temperamentem oraz instynktem łowieckim.
Dla kogo się nadaje:
Foksterier szorstkowłosy sprawdzi się dla osób, które zapewnią mu ruch i realizację naturalnych potrzeb. Pies może mieszkać z dziećmi.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Foksterier szorstkowłosy opisywany jest jako dobry dla rodzin. Lubi zabawy.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Rasa nie ma problemu z zostawaniem bez opiekuna.
Podatność na szkolenie:
umiarkowanie podatny na szkolenie
Foksterier szorstkowłosy jest bystry, ale ma temperament, który może "przeszkadzać" podczas szkolenia.

Pielęgnacja foksteriera szorstkowłosego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
Foksterier szorstkowłosy wymaga skracania pazurów, dbania o higienę jamy ustnej oraz kontrolowania stanu uszu. Pielęgnując sierść psa szorstkowłosego należy zwrócić uwagę na wybór kosmetyków. Najlepsze będą szampony i odżywki skomponowane specjalnie dla psów szorstkowłosych.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF)
Foksterier szorstkowłosy może jeść pełnoporcjowe karmy gotowe w wersji suchej lub mokrej. Może być także żywiony dietą domową oraz surową BARF. Ważne, by dieta była dopasowana do wieku psa, jego aktywności oraz stanu zdrowia.
Podatność na choroby:
Foksterier szorstkowłosy może cierpieć na choroby dermatologiczne oraz okulistyczne. Zwierzętom warto wykonywać badania profilaktyczne raz w roku.
ikona podziel sięPrzekaż dalej