Wersje podstawowe i dodatki

Postęp w akwarystyce

Filtry do akwarium Eheim to legendarny sprzęt. Firma zasłynęła z rozwiązań praktycznych, wygodnych i trwałych. Dla osób, które właśnie zaczęły przygodę z akwarystyką, będą to czcze przechwałki, bo przecież od tylu lat postęp w technice jest ogromny.

Oczywiście, że postęp jest ogromny, ale nam nie chodzi o to, żeby filtr poleciał w kosmos, tylko żeby działał. Włączamy go do prądu i ma trwać wiele lat w stanie niewiele pogorszonym. To nie jest jakaś wyjątkowo skomplikowana sprawa techniczna. Eheimy po prostu działają.

Aktualnie filtr oferuje o wiele więcej funkcji niż dawniej. Ma lampę UV, grzałkę, skimmer, elektroniczne sterowanie przepływem i inne funkcje, które można potraktować jako dodatek, ale nie zmienia to postaci rzeczy, że podstawą jest kubeł i jego wielkość. Do tego silnik, który napędza wirnik urządzenia. To nie akcesorium jak czujnik poziomu wody, ale samo serce całego zbiornika

Dodatki kosztują sporo miejsca

Wszelkie dodatki zmniejszają powierzchnię filtracyjną. Jeżeli mamy dwa kubełki, to możemy sobie pozwolić na jeden stabilizujący wodę, a drugi z dodatkami, ale gdy ma to być jeden sprzęt, to trzeba przewidzieć sporą nadfiltrację.

To nie kwestia producenta, sprzętu, czy jakości materiałów filtracyjnych, ale faktu fizycznej pojemności urządzenia. Jeżeli kupimy podstawowy kubełek Eheim Classic, czy Ecco, to będzie działał zupełnie tak samo, jak Professionel 4. Skoro tak jest, to czy warto kupować lepsze, a nie pozostać przy najtańszych modelach?

Oczywiście, że warto! Wybór zależy od tego, do czego będziemy używali naszego filtra. To, że do filtracji, to oczywiste. Jednak co akwarysta, to inne akwarium, sposób jego prowadzenia i wystrój. Gdy planujemy, że będziemy często zmieniać materiały filtracyjne i grzebać przy nim co tydzień, to Professionel jest po prostu wygodniejszy w obsłudze, niż Classic.

Cena filtra a czujnik poziomu wody

Filtry Eheim kosztują swoje

Żeby stwierdzić, czy współcześnie filtry Eheim są tak wytrzymałe, jak kiedyś, trzeba będzie poczekać co najmniej 40 lat. Nie, to nie przesada. Mam Eheim, który w latach 70. został przywieziony do Polski i do dziś działa bez zarzutu. Wymieniane były tylko węże, wkłady, ale silnik jest ten sam i zapiernicza jak złoto.

I jeżeli myślicie, że ostatnie 20 lat spędził w muzeum, to się mylicie. Służy w sklepie akwarystycznym jako jeden z wielu kubełków i w niczym od nich nie odstaje. Zaczepy pozostały te same, plastik się nie ułamał, wirnik ma ośkę jak należy i po prostu nie ma się do czego przyczepić.

Trudno się go zapina, nie ma zaworów zamykających wodę (o czym niekiedy można niefortunnie zapomnieć), ale to sprzęt zbudowany, by przetrwać. Kiedy widzi się taki filtr, można zrozumieć jakim cudem przy tak prostej technice powiódł się program Apollo w 1969 roku.

Filtr do akwarium, oczyszczanie wody akwariowej profesjonalnymi filtrami
Jakie funkcje posiadają filtry firmy Eheim i do jakich akwariów można używać filtrów Eheim

Cena filtrów Eheim

Filtr to najważniejsze wyposażenie akwarium. Kiedy posypie się lampa UV, grzałka, czy napowietrzanie, rybom nie zrobi to większej różnicy. Jeżeli polegnie filtr, straty mogą być nie do odrobienia. Począwszy od natleniania wody, na zbieraniu okruszków skończywszy.

Także parametry wody zależą w dużej mierze od prawidłowej pracy filtra. Żeby temperatura była równa, woda musi być w ruchu. Bez tego przy grzałce będzie plaża, a na drugim końcu akwarium Syberia. Tu ważny jest też prawidłowy montaż sprzętu, który zakłada wylot możliwie blisko tafli wody, a zasysanie w dolnej części zbiornika (wyjątkiem może być montaż filtracji hamburskiej lub komina).

Cena filtra Eheim może być wyższa lub niższa w zależności od wybranej serii. Firma oferuje nie tylko kubełki, ale też filtry wewnętrzne. Eheim PickUp zaczyna się od 80 zł, ale już BioPower kosztuje trochę więcej i jego cena dorównuje kubełkowi Classic. I tak jest to mniej, niż czujnik poziomu wody. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak dobrać filtr do akwarium.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Opis sposobów filtracji

Jak już wspomniano, Eheim oferuje różne rodzaje filtracji. Istnieją kompaktowe pudełeczka, które wkładamy do akwarium, jak Eheim PickUp i PowerLine. Wystarczy je podłączyć i działają bez zarzutu. Trzeb tylko pilnować, żeby nie spadł zanadto powiom wody i wirnik był zanurzony.

 Okrągłe modułowe filtry wewnętrzne o nazwie Eheim Biopower lub Aquaball to bardzo pomysłowe wynalazki. Ich ogromnym atutem jest pobieranie wody na całym obwodzie filtra w równym stopniu, dokładnie jak przy pompach z gąbką na wierzchu, ale dzięki schowaniu materiału filtracyjnego przed światłem, zapobiegamy w większym stopniu rozrostowi glonów.

Eheim posiada też w ofercie kaskady Liberty i AquaBoss, które są zdecydowanie mniej popularne, może ze względu na widoczne odstawanie estetyczne produktu w stosunku do innych filtrów. Są to  szare, kanciaste rodzaje filtrów z zastosowaniem standardowych rozwiązań. Jednak działają tak samo niezawodnie, jak wewnętrzne czy kubełkowe.

Filtry zewnętrzne to cała gama produktów o różnorodnych cechach:

  • Classic – prosty w budowie i niezawodny, z punktowymi metalowymi zapięciami i brakiem odcięcia dopływu wody;
  • Ecco – bardzo podobny do Classic, jednak wyposażony dodatkowo w zawory odcinające dopływ wody i zamykanie za pomocą szerokiej rączki, a nie punktowych zaczepów;
  • Professionel - najbardziej rozbudowana grupa sprzętów z modelami podstawowymi, jak i pulsacyjnymi, z grzałką czy sterowanymi przez WiFi.

Filtry Eheim działają

Stabilne parametry wody a krzemiany

Zastosowanie filtrów Eheim jest tak szerokie, jak ilość modeli i mogą pasować wszędzie – od akwarium z pyszczakami, po paludarium z paroma żyworódkami. Niezależnie od okoliczności, głównym atutem filtrów Eheim jest to, że można na tym sprzęcie polegać.

Kosztują dokładnie tyle, ile są warte i niekiedy lepiej wydać jednorazowo więcej, niż męczyć się co podmianę z odstającą uszczelką, źle włożonymi koszyczkami, czy ułamaną zapinką. Wyposażenie akwarium musi być po pierwsze trwałe, a pod drugie praktyczne.

Żeby nie straszne były nam krzemiany w wodzie kranowej, musimy zadbać o stabilne parametry wody. Sam filtr jest połową sukcesu – drugą stanowią odpowiednie wkłady filtracyjne, ale nie te, które krzemiany usuwają, lecz te, które zapewnią mocny przepływ wody zapobiegający powstawaniu okrzemek.

Opis wkładów filtracyjnych

Eheim zawsze miał ciekawe koncepcje na wkłady filtracyjne i nadal wiedzie prym. Jeżeli wasze akwarium jest bardzo zarybione i produkuje dużo nawozu, to Eheim ma rozwiązanie. Wkład MechPro to plastikowe rurki (najlepszy opis to pocięte rurki karbowane), które „stratyfikują” odpadki dzieląc je na większe i mniejsze w taki sposób, żeby nie „zmuliły” filtra.

Dla mniej radykalnych przypadków doskonale sprawdza się Substrat Pro i Bio Mech, które jednocześnie filtrują wodę biologicznie i chemicznie. Kulisty i obły kształt przepuszcza muł, który nie utyka na zawsze w głębi materiału, jak w przypadku gąbki, ale przy okresowym płukaniu działają przez wiele lat.

Filtry Eheim to sprzęt wart uwagi, gdy kompletujemy wyposażenie akwarium. Różne rodzaje i elastyczne zastosowanie powoduje, że montaż jest prosty, obsługa wygodna a użytkowanie bardzo długie. Niezależnie od tego, warto zwrócić uwagę na możliwości sprzedawcy w zakresie serwisowania sprzętu. U każdego producenta może się zdarzyć ostatnia sztuka z nocnej zmiany…

ikona podziel się Przekaż dalej