Filtr odwróconej osmozy – jak działa filtr osmotyczny?

Uzdatnianie wody pitnej za pomocą filtra odwróconej osmozy

Odwrócona osmoza jest aktualnie jednym z najlepszych sposobów na filtrowanie wody. To doskonała metoda nie tylko na uzdatnianie wody pitnej, ale i wody znajdującej się w akwarium. Za pomocą filtra odwróconej osmozy można pozbyć się w dużym stopniu różnych zanieczyszczeń ze zbiornika wodnego, występujących w wodzie. Na rynku mamy obecnie wiele różnych technologii, które umożliwiają uzyskanie wody odpowiedniej do życia dla ryb i roślin akwariowych. Jednak, to właśnie odwrócona osmoza zapewnić może usuwanie na bieżąco małych, groźnych cząsteczek z wody, jak np. pojedyncze jony. Jeżeli chodzi o zastosowanie filtrów, rozróżnia się dwa typy ich membran:

 • Celuloza triacetytowa (CTA)
 • Układ cienkich błon filtrujących (TFC)

Za pomocą membran TFC możesz usunąć zanieczyszczenia z akwariowej wody o wiele lepiej niż dzięki filtrowi CTA. Jednak, TFC są podatniejsze na zużycie, ponieważ przepuszczają chlor. Właśnie dlatego ważne będzie, by zdecydować się na filtr z węglem aktywnym (na początku), usuwający zbyt dużą ilość zanieczyszczeń w akwarium. Na filtr odwróconej osmozy składa się zazwyczaj:

 • Membrana osmotyczna
 • Pojemnik na czystą wodę
 • Filtr węglowy
 • Kranik (do czystej wody)

W sklepach akwarystycznych można zakupić różne rodzaje filtrów. Jeden system odwróconej osmozy będzie różnił się od drugiego głównie efektywnością i jakością membrany. Oczywiście, filtry poróżnia też cena – zazwyczaj od ok. 30 do nawet… kilku tysięcy złotych.

Działanie filtra odwróconej osmozy

Aby zaszło do zjawiska, jakim jest odwrócona osmoza, wykorzystywana jest membrana przepuszczająca czyste cząsteczki wody. Membrana ta zatrzymuje zanieczyszczenia w akwarium, będące za duże, aby wpaść do membrany osmotycznej. Woda nie napływa bezpośrednio na membranę, a płynie po niej – właśnie dlatego zabrudzenia nie pozostaną w membranie, a przepłyną sobie dalej, razem z brudną wodą. Aby zaszło do tego procesu, potrzeba będzie siły pchającej wodę przez membranę. Niepodważalnie, system odwróconej osmozy – oczyszczając zbiornik wodny – przedłuży życie rybom. Ile żyją gupiki? W dobrych warunkach, korzystając z filtra odwróconej osmozy, mogą przetrwać w akwarium nawet 2 lata. Filtr odwróconej osmozy zatrzymuje wiele zanieczyszczeń, utrudniających życie rybom, np.:

 • wirusy,
 • bakterie,
 • pierwiastki radioaktywne,
 • i inne.

Aby zwiększyć wydajność filtra, można skorzystać dodatkowo np. z podwójnej pompy do filtra. Jak widzisz, oczyszczanie akwarium w domu wcale nie musi być skomplikowanym procesem. Pamiętaj jedynie o tym, by podczas montażu filtra odpowiednio uszczelniona została również pokrywa do akwarium. Jeżeli nie chcesz dłużej zastanawiać się, ile żyją gupiki w słabo filtrowanym akwarium, koniecznie zainwestuj w filtr odwróconej osmozy. Dzięki niemu nie będziesz już więcej martwił się, jak długo ryby będą pływać w zbiorniku wodnym – bo na pewno będzie to bardzo długi czas! Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak dobrać filtr do akwarium.

Polecane akcesoria do akwarium - ceny internetowe!

Filtr odwróconej osmozy – co powinieneś wiedzieć?

Odwrócona osmoza w akwarium

Odwrócona osmoza będzie bardzo dobrym sposobem na to, by filtrować wodę w akwarium. Jak już wspominaliśmy, w sklepach akwarystycznych można zainwestować w różne rodzaje systemów odwróconej osmozy, posiadające specjalne mineralizatory. Warto wspomnieć, że filtr osmotyczny to nie tylko doskonałe rozwiązanie do akwarium, ale też do oczyszczania np. produktów z zanieczyszczeń (jak niechcianych grzybów czy kwasu octowego). Jakie zastosowanie będzie miał filtr odwróconej osmozy w akwarium? Z całą pewnością, filtr osmotyczny:

 1. Obniży pH wody o mniej więcej 2 „punkty”.
 2. Będzie doskonale filtrował wodę, z dokładnością do 0,0001 mikrona.
 3. Zmiękczy wodę, usuwając z niej związki wapnia i magnezu.
 4. Obniży twardość wody do zera bądź do granicy zera (zależnie od tego, jakie będą parametry wody wejściowej).
 5. Wyprodukuje od kilku do kilkuset litrów czystej wody zimnej na dobę (zależnie od rodzaju zakupionego filtra).

Przy zanieczyszczeniach biologicznych (np. chcąc wlać do akwarium wodę ze studni lub jeziora), zaleca się zastosowanie podwójnej membrany – a raczej dwustopniowego filtra wraz z membraną osmotyczną i lampą ultrafioletową lub filtra ultrafioletowego, przyłączonego do głównego źródła wody. Dzięki temu zyskasz znakomitą ochronę przed wirusami, a także bakteriami. Poza tym, filtr pozwoli na pozbycie się z wody wapnia i manganu oraz żelaza, ołowiu i metali ciężkich. Nie zapominaj o tym, że przed zastosowaniem filtra zabezpieczona powinna zostać również pokrywa do akwarium.

Czy opłaca się inwestować w filtr odwróconej osmozy do akwarium?

Oczywiście, że tak! Porządnej jakości filtr odwróconej osmozy zakupić można za kilkaset złotych (ok. 300-500 zł). Biorąc poprawkę na to, że dzięki niemu będzie można przedłużyć życie rybom i zadbać o prawidłowe warunki w zbiorniku wodnym, warto będzie się nad nim zastanowić. Mało tego, jeśli będziesz potrafił samodzielnie założyć instalację w domu, możesz również oszczędzić na pomocy fachowca – zyskując sprzęt, który może posłużyć przez wiele kolejnych lat. Pomyśl o tym, że dzięki filtrowi możesz uzyskać dobrej jakości, zdrową i krystalicznie czystą wodę dla wszystkich stworzeń, zamieszkujących zbiornik wodny. Jeżeli chcesz zapewnić im odpowiedni ekosystem i zdrowie, warto będzie postawić właśnie na filtr osmotyczny. System działa prawidłowo średnio do ok. 5 lat (membrana). Wkłady liniowe szacuje się, że pracują ok. 12 miesięcy. Wkłady do filtracji zaś, by woda była stale dobrej jakości i nie zagrażała zdrowiu czy życiu ryb, należy wymieniać co ok. 3-6 miesięcy. Woda, którą będziesz dostarczał do akwarium, będzie wolna od metali ciężkich takich, jak chociażby:

 • rtęć,
 • ołów,
 • miedź,
 • chrom,
 • kadm,
 • arsen,
 • i inne metale ciężkie.

Nie możesz zapominać o tym, że obecność metali ciężkich bardzo negatywnie odbija się przecież na zdrowiu nie tylko ryb, ale i kondycji roślin w akwarium. Przez metale ciężkie, ryby często chorują. Chcesz, by zatem żyły dłużej w zdrowiu? A może pragniesz, by metale ciężkie nie wpływały już więcej na obniżanie się kondycji układu nerwowego bądź innych zaburzeń ryb? A więc, koniecznie przemyśl zainstalowanie filtra odwróconej osmozy w swoim zbiorniku wodnym. W zasadzie, inwestycja jest jednorazowa i starcza na kilka lat. Jeśli pasjonujesz się akwarystyką i chcesz przez wiele kolejnych lat prowadzić akwarium, zakup filtra odwróconej osmozy wydaje się naprawdę rozsądnym rozwiązaniem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny