Zewnętrzny filtr kubełkowy

Dobry filtr zewnętrzny do akwarium roślinnego

W akwariach roślinnych filtr zewnętrzny ma same zalety.

  • Nie jest widoczny w zbiorniku
  • Odprowadza szczątki roślin i inne nieczystości poza zbiornik
  • Zapobiega starzeniu się podłoża aktywnego
  • Stabilizuje biologię
  • Odprowadza materię organiczną

Wszystkie te cechy są kluczowe dla prawidłowo funkcjonującego akwarium roślinnego. Przy większych dziurkach na zasysaniu może odprowadzać nawet duże części uszkodzonych i więdnących roślin poza zbiornik. Im więcej mułu zbierze z podłoża, tym dłużej będzie ono nadawało się do użytku. Jak wiadomo największym problemem podłoża aktywnego jest jego rozsypywanie się po czasie. Gdy filtr sprawnie zassie muł, podłoże będzie nam służyło dłużej.

Filtry zewnętrzne mają dużą powierzchnię filtracyjną i odprowadzają materię organiczną poza zbiornik i penetrację przez światło. Dzięki temu doskonale stabilizują biologię zbiornika zapobiegając zakwitom glonów, zmętnieniom, czy powstawaniem osadów na podłożu.

Filtr zewnętrzny kubełkowy - lepszy niż napowietrzanie akwarium

Kiedy mamy dużo ryb filtr kubełkowy okazuje się nawet bardziej przydatny!

  • Daje swobodę w stosowaniu różnych materiałów filtracyjnych
  • Dzięki systemowi deszczowni zapewnia napowietrzanie akwarium przez ruch
  • Nie trzeba go czyścić tak często, jak wewnętrznego
  • Nie robi „wirówki” nawet przy dużej mocy

Rozmaite sposoby adaptacji takiego kubełka do akwarium dają możliwość szerokiego wachlarza zastosowań. Od krewetkarium z prefiltrem do odmulacza do podłoża. Filtry kubełkowe mogą mieć w środku ceramikę, bioballe, a nawet być wypełnione watą filtracyjną bez konieczności założenia gąbki. Oczywiście to dobry sposób, gdy jest stosowany tylko jako filtracja dodatkowa.

Kiedy skierujemy deszczownię na przylegającą do niej szybę, woda będzie się o nią rozbijała i nie zrobi „wirówki” w akwarium. Gdy i to nie wystarczy możemy poszerzyć dziurki wylotowe w deszczowni i wtedy nawet filtr do 300 litrów może działać w 30-litrowym akwarium. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak dobrać filtr do akwarium.

Nigdy więcej mętna woda w akwarium

Chyba nie ma miejsca, gdzie filtr kubełkowy byłby bardziej potrzebny niż w akwarium towarzyskim.

  • Zamontowanie dużego filtra zmniejsza ryzyko przerybienia
  • Spełnia rolę zaworu bezpieczeństwa, gdy będą duże podmiany
  • Gdy roślinki nagle zaczną się psuć, wyssie wszystko poza zasięg światła
  • Mętna woda w akwarium nam nie grozi dzięki dużej wydajności filtracji
  • Gąbka się nie zamula tak szybko, jak w filtrze wewnętrznym

Gdy jest dużo ryb takich jak pielęgnica cytrynowa, a roślin jest mało, filtr działa po części jako element wspomagający biologię, a po części jako odmulacz. Działa to trochę inaczej niż w poprzednich przypadkach, bo trzeba go częściej oczyszczać. Gdy woda będzie miała spowolniony przepływ natychmiast otwieramy filtr. Kubełek jest dobry tylko wtedy, gdy woda przepływa wartko przez niego. Odpowiednia filtracja powinna być na tyle wydajna, że napowietrzanie akwarium będzie zbędne.

Jednak najważniejszą zaletą tego sprzętu jest łatwość obsługi. Odpinamy węże, przenosimy filtr nawet na balkon, czy do łazienki i akwarium jest czyste, a filtr oczyszczony (można przy okazji użyć wody z filtra do nawożenia roślin doniczkowych).

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Zasada działania filtra kubełkowego

Filtr zewnętrzny może być mały i modułowy. Jego zasada działania jest identyczna jak w większych filtrach kubełkowych. Taki jest na przykład Multikani Aquael. Połączenie filtra zewnętrznego z wewnętrznym. Mniejsza powierzchnia filtracyjna jest połączona z możliwością zastosowania różnych wkładów filtracyjnych i dopasowaniem ich do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Najbardziej popularne są standardowe filtry kubełkowe składające się z kubła i kieszeni do których wkłada się różne materiały filtracyjne. Jego zasada działania jest prosta: jedną rurką woda wpada do kubełka, jest prowadzona przez wkłady, a na końcu przepływa przez wirnik i wylatuje rurką z powrotem do akwarium.

Są też filtry kubełkowe z prefiltrem. To pomysł dla zbiorników umiarkowanie zarybionych i gęsto obsadzonych roślinami. Takim sprzętem dysponuje Oase. To kubełek z „bagnetem”, który czyści się co tydzień. Filtra się nie otwiera, tylko należy oczyszczać drobne gąbki umieszczone na „bagnecie”, mającym odrębny sposób otwierania. To wygodne rozwiązanie dla tych, którzy chcą wodę o wysokiej klarowności i czystości.

Dobre czyszczenie filtra kubełkowego

Czyste akwarium, niekoniecznie filtr zewnętrzny

Czyszczenie przy filtrze kubełkowym jest o wiele bardziej wygodne niż w wewnętrznym. Odłączenie od akwarium daje możliwość utrzymanie zbiornika w czystości i niewylewaniem się nieczystości w momencie, gdy zmieniamy gąbkę. Niezależnie czy w akwarium pływa neon, czy pielęgnica cytrynowa, wygoda obsługi zawsze jest dobra.

Filtr zewnętrzny czyścimy wyłącznie w przypadku spadku przepływu wody. Nigdy nie oczyszczamy go dokładnie. Gąbki i ceramikę możemy tylko delikatnie przelać wodą z akwarium. Co miesiąc zmieniamy watę, ewentualnie wkłady wymagające zmiany jak węgiel aktywny.

Jeżeli robimy podmianę wody, to nigdy nie łączymy jej z czyszczeniem filtra. Gdy widzimy, że powinniśmy go oczyścić, to najlepiej w tym tygodniu nie robić podmiany, albo nie większą niż 20% pojemności akwarium.

Zasady działania wkładów do filtra

Niezależnie od tego, czy to wkłady Eheim, Oase, czy Aquael, w zależności od rodzaju wkładów, należy je różnie traktować. Nie wymieniamy takich wkładów, jak:

  • Gąbka
  • Biobale
  • Ceramika

Zmiana jest potrzebna tylko wtedy, gdy muł zalegający we wkładach nie da się wydobyć przez powierzchowne płukanie. Jeżeli mamy w filtrze gąbkę i ceramikę, to nie wymieniamy ich jednocześnie. Najpierw wymieniamy jedno, a po miesiącu drugie. Gdy zrobimy nagłe zmiany czeka nas mętna woda w akwarium.

Filtr kubełkowy w akwarium z gupikami i roślinkami, a także porady, zastosowanie, opis działania oraz opinie
Filtr kubełkowy krok po kroku, czyli opis, zastosowanie, porady, działanie i zakup oraz opinie

Wkładami wymiennymi są:

  • Węgiel aktywny
  • Zeolit
  • Żywice jonowymienialne
  • Preparaty wysysające azot lub fosfor
  • Włókniny i waty akwarystyczne

Niektóre z nich takie jak węgiel aktywny, zeolit czy żywice jonowymienialne możemy trzymać dłużej ze względu na możliwość regeneracji lub – jak w przypadku węgla – posłużenia się nim jak ceramiką. Warto jednak przeczytać różne opinie zanim zdecydujemy się na ich regenerację lub pozostawienie.

Nie starajmy się przesadnie oczyszczać filtra. Tym bardziej jeżeli… pływa u nas pielęgnica cytrynowa a my pominęliśmy parę podmian i chcemy go doprowadzić do porządku. Totalna wymiana wkładów lub oczyszczenie musi być zrobiona tylko wtedy, gdy filtr nie działał ze względu na awarię, brak prądu, zapchanie. W tym momencie zaczyna nieprzyjemnie pachnieć i biologia umiera. Tylko w takim przypadku możemy bez skrupułów wszystko z niego wyrzucić. Mętna woda w akwarium może być bezpośrednim następstwem takich awarii. Warto wówczas przez pierwszy tydzień włączyć napowietrzanie akwarium.

Filtr zewnętrzny bez wad

Filtry zewnętrzne praktycznie nie mają wad. Jeżeli tylko mamy wystarczające środki, nie ma się co zastanawiać nad wyborem. Kiedy możemy przeznaczyć tylko małą sumę na sprzęt – na pewno przeznaczmy ją na filtr wewnętrzny. A to z takiej prostej przyczyny, że wyprowadzamy wodę na zewnątrz zbiornika. Nie możemy pozwolić sobie na wyciek wody. Kiedy filtr puści wyleje się wszystko do poziomu rurki zasysającej. A to przeważnie całe akwarium. W filtrze nie można robić napraw stosując silikon akwarystyczny. To musi być niezawodne urządzenie.

Niskie ceny to tanie komponenty. Nie ma tu wyjątku. Jeżeli zastosowana uszczelka jest o połowę cieńsza, zawory o połowę mniej trwałe, a uchwyty urywają się przy przenoszeniu pełnego wody kubełka, to powinno nam dać do myślenia, czy taka pompa jest bezpieczna. Zawsze też pamiętajmy, że opinia przedstawiona w Internecie jest opinią na temat sztuki, a nie modelu ogólnie.

To nie oznacza, że się psuje, o nie. Pompy, których ceny były niskie, mogą działać wiele, nawet po 10 lat, bez szwanku. Jednak prawdopodobieństwo, że coś się ułamie, wyszczerbi, źle ułoży, jest o wiele większe niż w tych droższych sprzętach. Każdy filtr ma swoją gwarancję, więc jeżeli chodzi o sam sprzęt, to niewiele tracimy, ale jeżeli napuchnie szafka i odejdą panele, to możemy stracić więcej niż koszt filtra. To tak jakby puścił silikon akwarystyczny w zbiorniku.

ikona podziel się Przekaż dalej