Mit: Każdy szczeniak potrzebuje tyle samo kalorii

Szczeniaki, tak jak inne ssaki, różnią się między sobą wielkością, docelową wagą i zapotrzebowaniem na aktywność fizyczną. Odpowiednio prowadzona dieta - również pod kątem energetycznym - może wpłynąć na późniejsze zdrowie i preferencje żywieniowe dorosłego psa. Dlatego też potraktuj swojego pupila wyjątkowo i stwórz dla niego dedykowane, starannie wymierzone porcje.

Szczenięta mają z reguły większe zapotrzebowanie energetyczne niż psy dorosłe [1]. Aby ułatwić właścicielom wyliczenie odpowiedniej, dziennej kaloryki, opracowano wzór DER (Daily Energy Requirement, kcal/d). Wzory te uwzględniają tzw. zapotrzebowanie spoczynkowe RER = 70×m.c.0,75[1]. Tak oto, np.

  • szczenię od odsadzenia do uzyskania 50 % m.c. psa dorosłego: DER=3×RER
  • szczenię od momentu uzyskania 100 % m.c. dorosłego psa DER=1,8×RER [1]

Jeśli nie jesteś pewien ile posiłków (i jakiej wielkości) powinien jeść Twój psi maluch - udaj się do lekarza weterynarii, który stworzy indywidualny plan żywieniowy - dedykowany wyłącznie Twojemu urwisowi.

Mit 2: Szczeniaki mogą jeść zboża

Zboża są jednymi z najpopularniejszych i najniebezpieczniejszych alergenów. Udowodniono, że niepozorna pszenica może uszkadzać psie kosmki jelitowe, wywołując przy tym poważne problemy na tle pokarmowym lub skórnym. Ogólna apatia, wypadanie i matowienie sierści oraz problemy z wypróżnianiem to najczęściej wina karmy, która oparta jest o ciężkostrawne zboża.

Karmy bazujące na zbożach dostarczają tzw. “pustych kalorii”, nierzadko zastępując witaminy i minerały - tak niezbędne w przypadku młodego organizmu.

Dlatego też podstawą żywienia szczeniaków powinno być białko, nawet – 50-62,5 g na 1000 kcal. Zwracaj uwagę, aby mięso było świeże i pochodziło od zaufanych hodowców - im mniej konserwantów i polepszaczy smaku, tym większa gwarancja pożywnego i wartościowego posiłku. U psów z tendencją do alergii warto także zrezygnować z kurczaka, zastępując go jagnięciną lub dziczyzną. Wymagania te spełniają karmy Empireshop.pl, które wyróżniają się najszlachetniejszym gatunkami świeżych mięs - stanowiącymi nawet 80% całego składu. Recepturę uzupełniają węglowodany pochodzenia roślinnego - spełniając wymogi niskiego indeksu glikemicznego - oraz cenne tłuszcze.

Te ostatnie powinny stanowić minimum 21,25 g/1000 kcal energii metabolicznej (EM) [1]. Pamiętaj także, że rozwijające się, młode organizmy potrzebują ogromu związków mineralnych - szacuje się, że ich zapotrzebowanie jest nawet dwukrotnie większe niż w przypadku psów dorosłych.[1]

Mit 3: Dieta nie ma znaczenia

Pomimo rosnącej świadomości konsumenckiej i uświadamianiu, jak ważne jest zbilansowanie psiej diety, nadal niektórzy właściciele nie przykładają do tego aspektu większej uwagi.

O szkodliwości niewłaściwego, psiego jadłospisu można pisać w nieskończoność. Źle dobrane posiłki wpływają na cały organizm, zaburzając pracę układu immunologicznego, pokarmowego, hormonalnego i nerwowego.

W przypadku szczeniąt jest to szczególnie niebezpieczne - szybkie tempo wzrostu, które nie jest wspierane odpowiednim żywieniem, doprowadza do zaburzeń układu szkieletowego. Co więcej - brak witamin i minerałów doprowadza do chorób narządu ruchu, które wynikają z m.in. nieodpowiedniego zamknięcia chrząstki wzrostowej, która rozwija się do około 12 miesiąca życia.

Kupując karmę zwróć uwagę na obecność wapnia i fosforu. Niedobór Ca w diecie powoduje większy pobór minerałów z przewodu pokarmowego, co z kolei prowadzi do odwapnienia i poważnych zmian patologicznych w obrębie układu ruchu.

Mając na uwadze jak wiele jest czyhających niebezpieczeństw i wiedząc, jaką złożoną maszyną jest psi organizm, warto pamiętać, że podstawą prawidłowego rozwoju i funkcjonowania narządów jest zbilansowane żywienie - dostarczające wszystkich niezbędnych makro i mikroorganizmów. To dzięki nim nasz czworonożny pupil może bezpiecznie poznawać świat - bawiąc się w parku i odpoczywając na kanapie.

Bibliografia

[1] Łączkowska, S., Pętlak, J., & Mateuszuk, K. ZASADY OKREŚLANIA DZIENNEGO ZAPOTRZEBOWANIE ENERGETYCZNEGO I ODŻYWCZEGO DLA SZCZENIĄT. 80-lecie Związku Kynologicznego w Polsce, 58.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej