Jeśli egzotyczna jaszczurka, to jaka? Najpopularniejsze gatunki, ich opis i cena

Agama błotna – opis gatunku

To bez wątpienia jedna z najbardziej popularnych jaszczurek w świecie terrarystów. Jej polska nazwa to agama błotna lub wodnogama indochińska, natomiast w języku angielskim znana jest jako Chinese Water Dragon oraz Green Water Dragon. Z racji sporych wymagań dotyczących pielęgnacji i opieki, nie powinna trafiać w ręce początkujących terrarystów, a raczej tych bardziej doświadczonych. W dobrych warunkach wodnogama indochińska może dożyć około 15 lat. Prowadzi dzienny tryb życia.

Posiada zielonkawy kolor ciała, ale dokładny odcień ulega zmianie i zależy od wielu czynników, takich jak np. nastrój agamy czy poziom natężenia światła. Podczas snu jaszczurka przybiera swoją naturalną barwę. Na grzbiecie i części ogona posiada wyraźne, turkusowe pasy. Ciało agamy błotnej pokrywają liczne, niewielkie łuski, a na tułowiu i ogonie widnieje charakterystyczny, pokaźny grzebień. Prawie 2/3 długości jaszczurki stanowi spłaszczony ogon, służący m.in. do obrony w sytuacjach zagrożenia.

Cena agamy błotnej kształtuje się zazwyczaj w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych – w zależności od miejsca, w którym zdecydujesz się na zakup.

Agama brodata – opis gatunku

Obecnie obowiązująca nazwa to brodatka środkowoaustralijska, jednak od lat powszechnie znana jest jako agama brodata. Dość prosta w pielęgnacji i oswojeniu egzotyczna jaszczurka, która świetnie sprawdzi w hodowli początkującego terrarysty. Z racji tego, że jest dość sporym stworzeniem, ma duże wymagania dotyczące wielkości terrarium. Przy właściwych warunkach hodowli agama brodata żyje zazwyczaj do około 10-12 lat.

Brodatka środkowoaustralijska osiąga zwykle rozmiar ok. 35-50 cm, licząc z ogonem, który stanowi niemal połowę długości jej ciała. Doświadczeni hodowcy doprowadzili do powstania licznych odmian agamy, dlatego występują one w wielu odmianach kolorystycznych – różnych odcieniach brązu i beżu, czerwieni, pomarańczy oraz żółci. Barwa jaszczurki uzależniona jest również od jej nastroju oraz panującej temperatury – może stawać się nieco jaśniejsza lub ciemniejsza. Na ciele i brodzie agamy znajdują się liczne, niewielkie kolce.

Prowadzi dzienny tryb życia. Do prawidłowego funkcjonowania wymaga właściwego, mocnego oświetlenia terrarium – światło powinno być włączone przynamniej ok. 10-14 godzin na dobę. Po około 2-3 godzinach porannego wygrzewania się, jaszczurka rozpoczyna swoją aktywność – spaceruje i upomina się o pokarm. Starsze agamy dużo więcej czasu spędzają na drzemkach i wygrzewaniu się, co jest całkiem naturalne i zazwyczaj nie wymaga interwencji weterynarza.

Cena agamy brodatej zaczyna się zazwyczaj od 150 zł – w zależności od miejsca, w którym zdecydujesz się na zakup. Najrzadsze odmiany mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o hodowli agamy kołnierzastej?

Gekon lamparci – opis gatunku

Nazywany również gekonem tygrysim lub eublefarem lamparcim. To idealna egzotyczna jaszczurka dla początkującego hodowcy, który nie dysponuje w domu dużą przestrzenią. Gdy się wykluwa, gekon lamparci jest bardzo mały – całkowita długość jego ciała wynosi około 6-7 cm. Dorosła jaszczurka mierzy zazwyczaj od 22 do 28 cm długości. Waga dorosłego osobnika to zwykle od 60 do 100 gramów.

Niemal połowę długości ciała dojrzałego gekona tygrysiego stanowi pokaźny ogon. Świeżo wyklute młode mają bardzo cienki ogon, który z wiekiem nabiera coraz większych rozmiarów. Mają na to wpływ między innymi warunki hodowli oraz właściwa pielęgnacja i prawidłowe odżywianie.

Eublefar lamparci występuje w licznych odmianach kolorystycznych. Najbardziej popularny „lampart” ma jasnożółte tło skóry, które pokrywają ciemne plamki oraz liczne łuski. Po wykluciu, młode gekony tygrysie, wyglądają trochę inaczej niż dorosłe jaszczurki – są ozdobione ciemnymi, poprzecznymi pręgami. Z upływem czasu pręgi te stopniowo blakną i zmieniają się we wzór dorosłego osobnika.

Cena gekona lamparciego to zwykle koszt kilkuset złotych. Najrzadsze odmiany mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Polecane akcesoria dla Twojej Agamy

Egzotyczna jaszczurka i jej hodowla – wymagania i porady

Hodowla agamy błotnej

Wodnogama indochińska lubi uprawiać wspinaczkę i tak spędza większość dnia. Jej terrarium powinno zostać wyposażone w gałęzie, konary i półeczki, które będą umożliwiać jaszczurce aktywne spędzanie czasu, zgodnie z jej upodobaniami. Należy pamiętać również o roślinności (naturalnej lub sztucznej), która pozwoli agamie poczuć się jak w naturalnym środowisku, a także zwiększy atrakcyjność Twojej hodowli. Istotną kwestią jest również umieszczenie w terrarium basenu z wodą – to właśnie tam jaszczurka załatwia swoje potrzeby fizjologiczne i linieje.

Bardzo ważna jest także odpowiednia temperatura oraz wilgotność powietrza. W ciągu dnia temperatura powinna wynosić ok. 26-30°C, a pod promiennikiem ciepła dochodzić nawet do ok. 32-34°C. Nocą nie powinna przekraczać ok. 17-24°C. Polecana wilgotność powietrza w zbiorniku za dnia to ok. 70-80%, a nocą aż 90%. W tym celu należy 2-3 razy dziennie zraszać terrarium wodą. Należy również zapewnić jej oświetlenie UVB.

Z uwagi na rozmiar, agama błotna wymaga naprawdę sporego zbiornika. Dorosła jaszczurka potrzebuje terrarium o wymiarach minimum 120x80x150 cm, a para (lub samiec i dwie samice) przynajmniej 150x80x170 cm. Dla młodej agamy (do 45 cm długości) wystarczy terrarium wielkości 80x50x60 cm, a zbyt duży zbiornik może doprowadzić do złego samopoczucia lub kłopotów z dotarciem do pożywienia.

Hodowla agamy brodatej

Minimalne wymiary terrarium dla agamy brodatej to 120x60x60 cm. Oczywiście im większe terrarium, tym lepsze. Zbyt duży zbiornik nie przytłoczy młodej agamy brodatej, więc w początkowym okresie życia nie musisz kupować jej mniejszego terrarium.

Aranżując wystrój zbiornika dla agamy warto wziąć pod uwagę umieszczenie w nim różnego rodzaju ozdobnych ścianek, po których zwierzę może się wspinać. Warto również zapewnić półki do wylegiwania.

Należy również stale kontrolować temperaturę wewnątrz terrarium. W ciągu dnia w najchłodniejszym miejscu powinna wynosić ok. 25°C, a na wyspie ciepła ok. 38-40°C. W nocy zaś nie powinna spadać poniżej 18°C. Agamie brodatej należy zapewnić odpowiednie źródło promieniowania UVB.

Hodowla gekona lamparciego

Gekony lamparcie nie wymagają dużego obszaru do życia, dlatego uchodzą za jaszczurki domowe z niewielkimi oczekiwaniami. Dla pojedynczego osobnika wystarczy, jeśli terrarium ma wymiary 60x40x40 cm.

Gekon w terrarium, czyli ciekawa egzotyczna jaszczurka, a także inne jaszczurki do hodowli w domu - gatunki, opisy oraz wymagania
Jaszczurka egzotyczna, czyli najlepsze gatunki, opis, wymagania oraz najlepsze porady

Ponadto zbiornik warto wyposażyć w kryjówki, na przykład z korzeni lub kamieni. Warto dodać do niego również prawdziwe i sztuczne rośliny, co pozwoli „lampartom” poczuć się jak w naturalnym środowisku.

Gekony tygrysie są aktywne nocą, więc nie wymagają oświetlenia UVB. Zalecana temperatura w ciągu dnia to ok. 27-30°C, a w nocy nie powinna spadać poniżej 18°C. Dodatkowo, nie musimy zabiegać o nienaturalne zwiększenie wilgotności – w przypadku gekona lamparciego idealnie sprawdzi się naturalny domowy poziom.

A może inne gatunki zwierząt, np. kapibara?

Co dla wielu może być zaskoczeniem, kapibara to kolejne egzotyczne zwierzę, które możesz legalnie trzymać w domu i ogrodzie. Te największe gryzonie na świecie mogą również być nietypowym domowym pupilem.

Warto wziąć pod uwagę zakup kapibary tylko wtedy, gdy mamy ku temu warunki. Jest to zwierzę wymagające dużej przestrzeni i raczej nie będzie spędzać czasu tylko w domu – musi mieć zapewnione minimum 20m2 na parę. Zwierzę to jest dużo większe niż opisane wyżej jaszczurki. Długość ich ciała dochodzi do ok. 110-130 cm, a masa ciała wynosi między 35 kg a 65 kg. Żyją średnio od 8 do 10 lat.

Kapibary nie powinny być trzymane indywidualnie – są zwierzętami stadnymi, dlatego należy wziąć pod uwagę hodowlę całej rodziny. Jeśli zatem nie masz na tyle dużo przestrzeni, radzimy pozostać przy pomyśle zakupu egzotycznej jaszczurki.

ikona podziel się Przekaż dalej