Pies maltańczyk – jak wygląda?

Szczeniak a dorosły maltańczyk

Jak rozwija się mały maltańczyk? Najbardziej kluczowe są pierwsze miesiące życia. W trzecim miesiącu szczeniak może osiągać masę nawet 2,0 kg. Potem waga rośnie tak o 0,2-0,4 kg na miesiąc. Waga maltańczyka zatrzymuje się w około 11. miesiącu. Dorosły maltańczyk waży od 3 do 4 kg.

Maltańczyk to mała rasa psa. W wieku do czterech pierwszych miesięcy piesek osiąga najwięcej wzrostu, a w kolejnych miesiącach rośnie do 5 cm. Można powiedzieć, że w wieku 10 miesięcy rozwój maltańczyka się zatrzymuje, a po roku życia można określać go dorosłym. Ostateczna wielkość maltańczyka to u psów 21-25 cm, a u suczek 20-23 cm.

Oczy maltańczyków są okrągłe, umiarkowanie duże, ciemnobrązowe z czarną oprawką. Ich uszy są wysoko osadzone, trójkątne. Nosek stosunkowo duży, czarniutki. Kończyny maltańczyków są krótkie i proste, za to ogon długi na mocnym zadzie.

Maltańczyk czarny nie występuje. We wzorcu dopuszczalny jest biały kolor umaszczenia, a także ten o odcieniu kości słoniowej. Jeżeli znalazłeś psa, który wygląda jak maltańczyk, ale jest czarny, to niestety nie jest to pies z rodowodem – któryś z jego rodziców musiał być innej rasy, a on tylko z pozoru przypomina maltańczyka. Jeśli rozważasz zakup maltańczyka, sprawdź także ten artykuł o typowych chorobach maltańczyków.

Fryzury dla maltańczyka – długowłosy czy krótkowłosy?

Czesać maltańczyka można na kilka sposobów. W zależności od własnego upodobania oraz od ilości czasu, jaki można poświęcić na pielęgnację sierści czworonoga, można wyróżnić fryzury dla maltańczyka pod względem długości włosa.

Zostawienie długich włosów do samej ziemi oznacza, że będzie trzeba poświęcić pielęgnacji dużo czasu. Jest to również fryzura wystawowa. Włosy nie mogą być poplątane ani postrzępione, a ich biały kolor powinien zostać nieskazitelnie czysty. Psiak prezentuje się wtedy po królewsku, elegancko.

Opcją pośrednią jest zostawienie półdługich włosów. Mniej nakładu pracy, a maltańczyk wygląda bardziej przyjacielsko niż przy dłuższej wersji. Fryzura warta rozważenia, gdy maltańczyk ma gęste futro.

Polecane karmy i akcesoria dla psów - sprawdź ceny!

Można również przystrzyc krócej całość, a zostawić jedynie długie włosy na uszach. Ciekawe rozwiązanie dla suczki. Samiec ładniej prezentuje się w całość przystrzyżonej. Sprawia to, że wygląda jak szczeniaczek.

Najbardziej popularna opcja to przystrzyżenie na bardzo krótko, a zostawienie tylko dłuższych włosów na łapkach, ogonie oraz pyszczku (u suczek także na uszkach). Krótkowłosy maltańczyk wymaga mniejszego nakładu czasu, jeżeli chodzi o codzienną pielęgnację w porównaniu z innymi opcjami.

Rasa maltańczyk – usposobienie, choroby

Charakter – jakie są maltańczyki?

Maltańczyki to rasa psów towarzyskich. Niezwykle silnie przywiązują się do właściciela i nie powinny zostawać długo same. W samotności potrafią zniszczyć meble, ale przede wszystkim bardzo cierpią podczas długiej rozłąki – u psa może dojść nawet do lęku separacyjnego. Nie pogardzą za to dużą dawką pieszczot i zainteresowania ze strony swojego pana. Uwielbiają spacery. Choć małe, są bardzo żywiołowe.

Są to psy, które mają uległy charakter, z natury nie są agresywne. Choć ich usposobienie jest łagodne, pies maltańczyk bywa hałaśliwy. Nie lubi obcych i głośnych dźwięków – jednym z nich może okazać się domofon. Warto w ich przypadku nauczyć komendy „cisza” lub „spokój”, aby psiak wiedział, że nic mu nie zagraża i może się uspokoić.

Maltańczyki to inteligentne psy. Szybko uczą się nowych sztuczek, ale też zapamiętują, na co im się pozwoliło. Raz wyżebrane jedzenie stanie się rytuałem, a to pierwszy krok do otyłości! Trzeba mieć też na uwadze fakt, że psy nie powinny jeść jedzenia dla ludzi.

Pies maltańczyk w sercu ułożonym z palców, czyli jaki jest dorosły maltańczyk i jego charakter
Rasa maltańczyk i jej charakterystyka, czyli jaki jest dorosły maltańczyk i jedo usposobienie

Najczęstsze choroby maltańczyków

Rasa maltańczyk charakteryzuje się średnią życia 15-20 lat. Jednak zarówno dorosły maltańczyk, jak i już szczeniak, może cierpieć na parę charakterystycznych chorób. Najczęstsze z nich to:

  • zapalenie mózgu yorkshire terierów, mopsów i maltańczyków – choroba o podłożu genetycznym. Jej objawy to napady drgawkowe, zaburzenia orientacji, ślepota. Może ujawnić się u psa od 6 miesięcy do 7 lat życia.
  • dwurzędowość rzęs – przez drażnienie rogówki i spojówki dochodzi do ich zapalenia, a to powoduje nadmierne łzawienie, które zabarwia sierść pod oczami. Aby tego uniknąć, należy codziennie przemywać oczy jałowym roztworem soli fizjologicznej, a brązowe przebarwienia nie powinny występować.
  • martwica kości udowej – a także problemy ze stawami kolanowymi. Trzeba pilnować diety pieska, aby była bogata w minerały i witaminy, aby w ten sposób uniknąć zabiegów chirurgicznych.
  • alergie pokarmowe – objawiają się one najczęściej poprzez problem skórne. Może to być m.in. łupież, pokrzywkach, a także nasilony świąd czy też zapalenie ucha. Może się jednak okazać, że to alergia na szampon, dlatego trzeba dobrać odpowiedni kosmetyk dla czworonoga.
  • kamień nazębny – w wyniku zapalenia dziąseł może dojść do utraty wszystkich zębów. Należy regularnie czyścić zęby pieska, najlepiej 2-3 razy w tygodniu.

Trzeba pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza oraz o stałej pielęgnacji pieska. Na wady genetyczne nie ma rady, ale na inne nie ma wytłumaczenia. Aby twój maltańczyk był zdrowy i wesoły, pamiętaj również o dobrze dobranej diecie.

Ciekawostki o maltańczykach

Nie tylko rasa psów Pembroke Welsh Corgi ma względy u wysoko postawionych ludzi. Dawniej to właśnie maltańczyki były ulubieńcami dam dworu oraz władców takich jak np. królowa Szkocji Maria Stuart. Przedstawiano je również na renesansowych obrazach. Kiedyś służy do polowania na gryzonie, ale przez swój wygląd i charakter zamieniły się w pieski salonowe i do towarzystwa.

Jest to rasa psa, w której nie wyróżnia się miniaturek, ze względu na to, że te psy nie są dużych rozmiarów. Mini lub miniaturka używa się błędnie w odniesieniu do psów, które pochodzą po prostu z linii psów mniejszych – czym charakteryzuje się odmiana koreańska. Także w USA dopuszczalna jest waga maltańczyka w przedziale 1,8-2,7 kg, ale wciąż nie jest to miniaturka.

Na co zwrócić uwagę, przy zakupie pieska? Ile powinien kosztować rasowy piesek? Cena maltańczyka wynosi od 1700 do nawet 4000 zł, która zależy zarówno od dobrych przodków rodowodzie, stanu zdrowia czworonoga, jak i wpasowaniu się do wzorca rasy. Warto poprosić hodowcę o zdjęcia, ale lepszą decyzją jest pojechanie na miejsce i przekonanie się, w jakich warunkach żyje piesek oraz jak się zachowuje w kontakcie z obcą osobą.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny