Domek dla królika – jaki wybrać? Sprawdzamy najciekawsze modele
Domek dla królika to jedno z podstawowych akcesoriów do klatki. Należy zapewnić swojemu królikowi domek – najlepiej drewniany lub plastikowy, w którym zwierzątko poczuje się bezpiecznie. Domek jest tak samo ważny, jak kojec dla królika czy poidła dla królika. Właściciele królików upierają się, że najlepszym rozwiązaniem są drewniane domki, ponieważ wówczas królik jest bardziej bezpieczny, zwłaszcza że na drewnianym domku może ścierać sobie zęby. Co jeszcze warto wiedzieć o domkach dla królików? Wyjaśniamy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o królikach.
Domek dla królika
Dlaczego każda klatka powinna mieć domek dla królika?
Każdy królik domowy powinien mieć swój mały kącik w klatce. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście niewielki domek dla królika miniaturki, w którym zwierzątko będzie mogło się schronić. W takim domku możesz wyścielić np. kojec dla królika, by królik mógł na nim odpoczywać. Rzecz jasna, domek do klatki wcale nie musi być bardzo wymyślny. Możesz zakupić najprostszy domek, zależnie od posiadanego budżetu. Niektóre domki kosztują od 30 zł wzwyż, choć te najdroższe często przekraczają nawet kilkaset złotych. Generalnie, cena domku zależeć będzie od:
- jakości wykonania domku
- materiałów zużytych do wyprodukowania domku
- wielkości domku
Oczywiście, nie musisz od razu kupować dużego i drogiego domu. Dziś nie ma bowiem większego problemu, by taki domek wykonać we własnym zakresie. Nie musisz mieć dużego talentu do konstruowania domków – wystarczy odrobina chęci i czasu. Królik domowy nie wymaga wymyślnego domu, ponieważ wystarczy mu nawet najprostsza konstrukcja. Najważniejsze, by królik miał się tak właściwie gdzie schować.
Co ciekawe, w dzisiejszych czasach wiele domów króliczych do złudzenia przypomina ludzki dom, nawiązując swoim wyglądem do altanek na działce albo domków letniskowych. Niektórzy decydują się nawet na kupno swoim królikom domków przypominających… małe pałace. Ważne jednak, by wybrany domek dla królika miniaturki bądź innego rodzaju był dostosowany do potrzeb królika, ale też jego wielkości. Domki mają zaspokajać potrzeby królika, a nie nasze. Królik musi mieć się gdzie schować i wypocząć. Dlatego zatroszcz się o to, by wybrać dopasowany do jego potrzeb domek. Jeśli planujesz zakup zwierzątka, sprawdź także ten artykuł z informacjami, jaka jest cena królika miniaturki.
Samodzielne tworzenie domku dla królika
W dzisiejszych czasach nie ma większego problemu z wykonaniem domku dla królika zupełnie samodzielnie. Nie jest to trudne zadanie, jednak wymaga nieco cierpliwości i czasu. Najłatwiej i chyba też najrozsądniej będzie zrobić domek drewniany, który będzie stabilny i zapewniający królikowi należne bezpieczeństwo. Domek z drewna jest lepszym pomysłem od plastikowego, ponieważ króliki ścierając zęby nie uszkodzą sobie ani zębów, ani zdrowia – np. połykając przypadkowo kawałek plastiku.
Domek dla królika bez problemu wykonasz za pomocą narzędzi, które posiadasz w domu. Jednak zanim zaczniesz budować oazę spokoju dla swojego zwierzaka, należy dokładnie wyliczyć wymiary domku – musi on być bowiem dopasowany do wielkości królika. Warto będzie więc nakreślić wymiar czy kształt domku, żeby na podstawie tego zakupić odpowiednio dużą ilość niezbędnych materiałów. Zastanawiasz się, jak duży powinien być domek dla królika? Otóż, nie może być na pewno mniejszy od królika. Więc jego ostateczny wymiar zależeć powinien od wielkości zwierzaka – nigdy na odwrót. Na rynku najwięcej modeli posiada wymiar ok. 30 x 50 cm.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Domek dla królików – jak zrobić domek?
W jaki sposób wykonać jego konstrukcję?
Przede wszystkim należy zadbać o to, by domek dla królików był możliwie jak najbardziej solidny. Należy najpierw przygotować szkielet o kształcie, który najbardziej nas interesuje. Później trzeba będzie do takiego szkieletu przykręcić płaskie deski zarówno dachu, jak i ścian. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również przykrycie takiego domku chociażby deskami elewacyjnymi. Powinny one zachodzić na siebie, przez co pozwoli to uchronić wnętrze króliczego domku przed deszczem – pod warunkiem, że dom będzie wyciągany z klatki.
Następnie, dach można przykryć papą, a podłogę uczynić wysuwaną szufladką. Dzięki temu, że podłoga będzie wysuwana, można bowiem znacznie ułatwić sobie sprzątanie, gdy królik nabrudzi. Łatwiej też będzie wymienić niezbędne elementy w klatce oraz podać żywność czy wodę, a także sianko bądź zioła. Każdy domek powinien mieć dopasowane do wielkości królika wejście, np. otwór czy nawet zamykane drzwiczki. Większość zależeć będzie od inwencji twórczej i tego, jak duża jest klatka oraz ile posiadamy budżetu oraz czasu na przygotowanie takiego domku.
Domek z drewna bądź z kartonu – co warto wiedzieć o tych rodzajach domów?
Jeżeli chodzi o drewniany dom, powinno się go skręcić śrubami. Najlepiej starać się nie używać kleju, którym królik mógłby się przypadkowo zatruć. Niestety, ale królik gryzie co popadnie, więc mógłby narobić sobie szkód poprzez ugryzienie kleju. Zdecydowanie więc poleca się przykręcanie kolejnych elementów domku stabilnymi śrubami, które trzeba zabezpieczyć, by nie uszkodziły delikatnego ciała królików. Samodzielne przygotowanie wysokiej jakości domku z drewna zazwyczaj wahać się będzie między 100 a czasem 200 zł – wiele zależeć będzie również od rodzaju drewna i tego, jak duży on będzie. Jeśli jednak konstrukcja domu ma być naprawdę stabilna, poleca się wydać na nią nieco więcej budżetu.
Istnieje też alternatywna, tańsza opcja – jest nią domek z kartonu. Aby wykonać taki domek, wystarczy przejść się np. do dużego marketu spożywczego i poprosić o solidny karton, wykonany z grubego papieru. W takiego rodzaju kartonie należy następnie wyciąć za pomocą nożyczek bądź noża okna i drzwi, dopasowane rozmiarem do wielkości królika. Jest to metoda na pewno o wiele tańsza, ale też ekonomiczna. Kiedy królik zniszczy taki domek, będziesz mógł go wyrzucić i zrobić zupełnie nowy. Mimo, że alternatywa jest tania i wydaje się dobrym pomysłem, to jednak domek z kartonu posiada też wady. Przede wszystkim, nie jest tak elegancki jak domek z drewna i nie można ustawić go np. na podwórku. Prawdopodobne też, że królik szybko go zniszczy.