Dog argentyński - charakterystyka, pielęgnacja, tresura

Psy rasowe to niezwykle zróżnicowana grupa. Znajdują się w niej małe, średnie, duże i ogromne osobniki. Zwierzaki przejawiają najróżniejsze charaktery. Od ospałych i spokojnych po żywiołowe i ciekawskie. Warto wiedzieć, że nie wszystkie rasy są polecane początkującym opiekunom. Jedną z nich z pewnością jest dog argentyński. To pies dla konsekwentnych, doświadczonych i aktywnych osób. Co jeszcze trzeba wiedzieć na jego temat?

Jak wyglądają dogi argentyńskie?

Dog argentyński, czy też dogo argentino, to rasa dużych psów typu dogowatego. Wyhodowano ją niecałe sto lat temu w argentyńskiej prowincji Cordoba. Należy do grupy molosów, psów odznaczających się zwartą, muskularną sylwetką. Do jej przodków zalicza się buldog, dog niemiecki, bokser, mastif hiszpański, bulterier. Pierwotnie dogi brały udział w łowach na pumy i grubą zwierzynę. Obecnie nadal są zabierane na polowania. Ponadto szkoli się je do pracy w policji i straży granicznej. W Polsce i kilku innych krajach figurują w wykazie ras psów uznawanych za agresywne. Do ich zakupu potrzebne jest zezwolenie właściwego organu gminy.

Dog z Argentyny został uznany przez FCI w 1973 roku. W jej klasyfikacji znajduje się w 2 sekcji II grupy. Zrzeszającej pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy. Warto teraz rozwinąć opis wyglądu interesującej nas rasy. Podstawowe cechy to:

  • Wielkość – samce dorastają do 62-68 cm wysokości w kłębie, samice osiągają 60-65 cm,
  • Waga – dorosły pies osiąga 40-45 kg, waga suki tylko trochę niższa, to około 38-43 kg,
  • Ogólna budowa – harmonijna i muskularna sylwetka. Oczy w kształcie migdała, ciemne lub orzechowe. Uszy wysoko osadzone, kończyny i szyja mocne, ogon długi.

Podobnie jak buldog, każdy dog amerykański, bo przecież z tego kontynentu pochodzi, ma krótką sierść. Jej długość to około 1,5-2 centymetry. Pewna ciekawostka dotyczy podszerstka. Czworonogi żyjące w ciepłym klimacie nie wykształcają go. Jednakże może się pojawić u osobników żyjących w zimniejszych częściach świata. Dog niemiecki może być czarny lub też żółty. Jakie umaszczenia występują u spokrewnionego z nim molosa argentyńskiego? Ten pies jest jednolicie biały. Jedynym odstępstwem dopuszczanym przez wzorzec jest ciemna łata wokół oka. Dokładniejszy opis wyglądu i zdjęcia można znaleźć na naszej stronie.

Dogi argentyńskie i ich charakter

Jak już wspominaliśmy dogi z Argentyny znajdują się na liście psów uważanych za agresywne. Jednakże prawidłowo wychowane i socjalizowane nie sprawiają problemów. O czym świadczą pozytywne opinie opiekunów. Przede wszystkim są to zwierzęta dla doświadczonych osób. Właściciele muszą być zrównoważeni i odpowiedzialni. Powinni konsekwentnie wychowywać psa i zapewniać mu dużo ruchu. Rzecz jasna nie mogą stosować wobec niego kar fizycznych. Warto wiedzieć, że czworonogi tej rasy najmocniej przywiązują się do jednego opiekuna. Jednakże zżywają się z resztą domowników.

Czas sprawdzić jakie usposobienie ma muskularny dogo argentino. Najważniejsze cechy to:

  • Silny charakter i duża samodzielność. By zapanować nad psem już szczeniaki muszą poznać domową hierarchię. Konsekwentnie szkolone okazują się chętne do nauki.
  • Dog zaznający sporo ruchu w ciągu dnia w domu odpoczywa i zamienia się w pieszczocha,
  • Na spacerze amerykański molos może być agresywny wobec innych psów. Z uwagi na silny instynkt łowiecki widzi w nich potencjalną zdobycz.
  • Wobec obcych pies zachowuje dystans, ale zazwyczaj jest dość przyjacielski. Podobnie jak owczarek niemiecki świetnie nadaje się na stróża posesji.

Dogi argentyńskie dobrze czują się w ludzkim towarzystwie. Bardzo lubią stale towarzyszyć swym opiekunom. Jaki mają stosunek do dzieci? Zazwyczaj zachowują wobec nich obojętność. Niespecjalnie okazują jakiekolwiek uczucia. Jeśli jednak młodego psa przyzwyczai się do obecności dzieci, nawiąże z nimi nić porozumienia. To samo tyczy się innych zwierząt domowych. Dogi wychowujące się z kotami czy mniejszymi psami nie stanowią dla nich żadnego zagrożenia. To mocno wpływa na pozytywne opinie na ich temat. Po rozwinięcie tematu charakteru opisywanych psów odsyłamy do naszych pozostałych artykułów.

Dog argentyński – pielęgnacja, zdrowie, cena

Co oczywiste, hodowla dogów argentyńskich cieszy się największym powodzeniem w kraju, z którego pochodzą. Czworonogi mają wielu miłośników w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Francji i we Włoszech. W Polsce nie są specjalnie popularne, dlatego też warto opisać ich pielęgnację. Nie jest to skomplikowana czynność. Pies linieje a jego krótkie, twarde włosy wbijają się w dywany i fotele. Dlatego też w okresie gubienia sierści trzeba go wyczesywać miękką szczotką lub rękawicą. Kąpiele stosuje się tylko w przypadku mocnego wybrudzenia. Po dłuższym spacerze zwierzaka można wytrzeć lekko zwilżonym ręcznikiem.

Rzecz jasna pielęgnacja to także regularne czyszczenie uszu. Pod kontrolą należy mieć także psie pazury. Co trzeba wiedzieć o zdrowiu dogów argentyńskich? Tak jak większość dużych psów nie są długowieczne. Średnio żyją od 10 do 12 lat. Ogólnie rzecz biorąc są odporne i rzadko przytrafiają się im problemy zdrowotne. Mogą jednak cierpieć na choroby związane z rasą. Pisaliśmy już, że żaden dog nie jest czarny jak owczarek czy łaciaty jak arlekin. To jednolicie biały pies. Z brakiem pigmentu związane są alergie pokarmowe i skórne. Trzeba też uważać podczas upałów. Długo przebywając na słońcu, biały pies może ulec poparzeniom.

Dog argentyński tak jak inne białe psy jest narażony na pewne choroby. Chodzi tu o głuchotę całkowitą oraz głuchotę jednostronną. Dlatego u młodych psów przeprowadzane są specjalne badania. Argentyńczyk to duży czworonóg. To sprawia, że może, choć nie musi, rozwinąć się u niego dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Na koniec pozostało sprawdzić, jaka jest cena zwierzaków z rodowodem. Dobra hodowla oferuje szczeniaki za 3000-6000 zł. Natomiast miesięczne utrzymanie dorosłego psa to około 200-400 zł miesięcznie. Kwestie zdrowotne i wychowanie doga argentyńskiego dokładniej opisujemy na naszej stronie.