Pochodzenie, wygląd, charakter i przeznaczenie dobermana

Rys historyczny rasy doberman pinscher

Wszystko zaczęło się, kiedy w miasteczku Apolda w niemieckiej Turyngii. Pod dach miejscowego poborcy podatkowego i windykatora długów, Friedricha Ludwiga Dobermanna, trafiła dość sporych rozmiarów szara suka. Otrzymała imię Gwiazdka (Starlet) i stała się ulubienicą swojego pana. Legenda głosi, że Dobermann pełnił również obowiązki miejskiego hycla, choć informacje te nie są do końca potwierdzone. Niemniej zawód, jaki uprawiał, nie czynił go lubianym obywatelem i niejednokrotnie bał się on o swoje zdrowie, a nawet życie. Uznał zatem, że wyhoduje psa, który będzie stróżem obejścia i obrońcą, a przy tym wiernym towarzyszem życia.

Pracę hodowlaną Dobermann rozpoczął od skrzyżowania Gwiazdki z tzw. psem rzeźnickim. Psy rzeźnickie była to rasa, od której m.in. wywiedziono rottweilery. Suka dała potomstwo, które było krzyżowane dalej z różnymi mieszańcami pinczerów i psami myśliwskimi. W ciągu wielu lat Dobermann uzyskał stosunkowo wyrównane pogłowie psów o umaszczeniu brązowym i czarnym podpalanym. Okazało się, że są one podatne na szkolenie, mają usposobienie i cechy obrończe, dlatego zaczęto je wykorzystywać w różnych akcjach policyjnych, a także jako psa tropiącego.

Po śmierci Dobermanna hodowlę przejął inny mieszkaniec Apoldy, Otto Göller. Kontynuował on prace hodowlane, krzyżując protoplastów dzisiejszych dobermanów z owczarkiem niemieckim, wyżłem weimarskim, a nawet chartami. W rezultacie otrzymał dużego, majestatycznego psa, bardzo odważnego, czujnego, a jednocześnie przywiązanego do opiekuna. Populacja tych psów była wyrównana. Ówczesne zdjęcia pokazują, że przypominała współczesne rasowe dobermany. Były to już w zasadzie psy rasowe i znalazły sporo amatorów. Wreszcie w 1899 roku Otto Göller nazwał nową rasę dobermanem, dla uczczenia jej zmarłego twórcy (aczkolwiek sam również uchodzi za twórcę rasy) i założył Klub Dobermana. Rasa sprawdziła się w wojsku i policji, dobermany obok owczarków niemieckich pełniły służbę także podczas obu wojen światowych.

Doberman - opis wyglądu, charakter i usposobienie

Sylwetka dobermana jest szczupła, ale dobrze umięśniona, a przy tym pies jest w ruchu elegancki i szlachetny. Co istotne, sylwetka psa prawie wpisuje się w kwadrat – długość tułowia od stawu barkowego do guza siedzeniowego u psa może być większa najwyżej o 5 proc. wysokości w kłębie. Suka ma większą tolerancję względem tego samego parametru – 10 proc.

Szata dobermana jest jednowarstwowa, złożona wyłącznie z włosa okrywowego. Rasa ta nie ma podszerstka. Włos jest krótki, gęsty i twardy, dokładnie przylegający do skóry, gatunkowo jednakowy na całym ciele. Wzorzec FCI dopuszcza umaszczenie czarne lub czekoladowe, oba z intensywnym, wyraźnie odgraniczonym podpalaniem o intensywnie kasztanowym kolorze. Podpalanie widoczne jest na kufie, nad oczami, na policzkach, na spodzie szyi, na klatce piersiowej po obu stronach, na kończynach i spodzie ogona. Nos u czarnych podpalanych czarny, u czekoladowych – brązowy. Uszy niegdyś kopiowano (przycinano), obecnie jest to zabronione i uszy dobermana są zwisłe, przednimi krawędziami przylegające do policzków. Również ogon (kiedyś skracany do dwóch kręgów) pozostaje naturalny. Wzrost w kłębie: pies – 68-72 cm, suka – 63-68 cm. Waga ciała psa – 40-45 kg, suka jest nieco lżejsza. Jej waga to 32-35 kg. Opis we wzorcu stanowi, że cechy płci są wyraźnie zaznaczone – suka jest mniejsza i delikatniejsza od psa.

Pies rasy doberman na tle jesiennych drzew, a także jego charater i usposobienie
Jaki charakter ma pies rasy doberman i wszystko, co warto wiedzieć, w tym charakter i cena

Wzorzec amerykański uznaje również inne warianty kolorystyczne dobermana – błękitny, biały i izabelowaty (silnie rozjaśniony brązowy). Kiedyś uznawane były również przez FCI. Jednak z uwagi na występowanie u psów o tych umaszczeniach wielu problemów skórnych i z sierścią (Color Dilution Alopecia – łysienie przy rozjaśnionym umaszczeniu), FCI wycofała się z ich uznawania i obecny wzorzec dobermana ich nie dopuszcza. Amerykański światek kynologiczny jednak uznaje takie dobermany za psy rasowe.

Biały doberman z kolei tak naprawdę nie jest całkiem biały – jego umaszczenie jest bardzo jasnokremowe. W Stanach Zjednoczonych są hodowane takie psy, mające ponadto niebieskie oczy. Biały doberman jest nadwrażliwy na światło, pod wpływem silnego słońca występuje u niego stan zapalny skóry i oczu, dlatego jego hodowla budzi kontrowersje. W Polsce nie ma białych dobermanów, dostępne są ich zdjęcia w sieci. Natomiast zdarza się w miocie szczeniak błękitny.

Typowy doberman jest psem rodzinnym i do towarzystwa, ale i doskonałym obrońcą i psem służbowym. Jego usposobienie i zachowanie jest z natury łagodne, przyjazne, jest on wiernym i oddanym przyjacielem rodziny, kochającym dzieci. Jest psem dość pobudliwym, co jest charakterystyczne dla pinczerów, ale jest też bardzo odważny i nieustraszony. Pojętny i chętnie się uczy, jest psem łatwym do ułożenia. Musi mieć bardzo dobry kontakt z właścicielem. Odpowiednio szkolony i prowadzony, jest milusińskim „przytulakiem”, który jednak gotów jest do największych poświęceń w obronie swojego pana. Sprawdź także ten artykuł o najlepszych hodowlach dobermanów.

Usposobienie dobermana determinuje charakterystyka jego właściciela. Powinien on być osobą zrównoważoną, spokojną, cierpliwą i konsekwentną. Doberman jest psem posłusznym, ale też stanowi kopię swojego pana od względem charakteru. Podporządkowuje mu się całkowicie i odzwierciedla jego charakter, co u tej rasy odznacza się szczególnie mocno. Zatem spokojny właściciel to spokojny pies. Do obcych doberman podchodzi z rezerwą, ale nie atakuje bez powodu. Potrafi być psem bardzo ostrym, ale odpowiednio ułożony, bezwzględnie posłucha komendy „nie rusz”.

Doberman to rasa podlegająca obowiązkowi pracy. Oznacza to, że pies do uzyskania tytułu Międzynarodowego Championa Piękności musi zdać egzamin obrończy minimum IPO-V (do którego dopuszcza się psa po zaliczeniu egzaminu z posłuszeństwa). Na wystawach pies i suka z tytułem IPO mogą być zgłoszone do klasy użytkowej.

Doberman – rasa rodzinna, obronna, ale czy agresywna?

Pielęgnacja, żywienie, zdrowie - charakterystyka

Pielęgnacja dobermana nie jest skomplikowana. Sierść wystarczy co 2 – 3 dni przetrzeć irchą. Raz w tygodniu trzeba zajrzeć do uszu i usunąć z nich ewentualne zanieczyszczenia, konieczna jest też kontrola zębów i zapobieganie osadzaniu się kamienia oraz skracanie pazurów, jeżeli pies sam ich nie ściera w dostatecznym stopniu. Co kilka dni można też przemyć oczy psa, wystarczy do tego przegotowana woda. Kąpiel całego psa nie jest konieczna. Można mu pozwolić wykąpać się w jeziorze przy odpowiedniej pogodzie pamiętając, że rasa ta pozbawiona jest podszerstka i musi być dość ciepło, aby pies szybko wysechł.

Dobermana, jak każdego psa, należy regularnie odrobaczać i poddawać szczepieniom ochronnym zgodnie z kalendarzem, ustalonym przez lekarza weterynarii. Szczepi się zawsze po tygodniu od odrobaczenia.

Żywienie dobermana nie różni się specjalnie od żywienia innych psów. Różnica polega jedynie na ilości – doberman jest sporym psem i racje żywieniowe muszą być odpowiednio większe. Należy dokładnie przeczytać informacje na opakowaniu. Pies pracujący musi dostawać posiłki wysokobiałkowe (karma dla psów aktywnych). Uwaga: większe rasy mają skłonności do skrętu żołądka – bardzo niebezpiecznego i bezpośrednio zagrażającego życiu psa. Dlatego z ostrożności pies powinien otrzymać posiłek po około godzinie od wysiłku i po jedzeniu musi co najmniej godzinę odpoczywać. Przed zajęciami z posłuszeństwa i obrony, a także przed wystawą, posiłku nie podaje się. W dni, kiedy pies przebywa tylko w domu, dzienną dawkę pokarmu rozkłada się na dwie porcje – poranną i wieczorną.

Pies rasy doberman widoczny w całości na białym tle oraz jego charakter i cena
Pies rasy doberman krok po kroku, czyli jego charakter, usposobienie, wychowanie i cena

Doberman jest w zasadzie psem zdrowym. Do hodowli jednak dopuszczony może zostać pies i suka z wynikiem prześwietlenia stawów biodrowych w kierunku dysplazji wyłącznie A i B. Dodatkowym wymogiem hodowlanym dla tej rasy jest też wyszkolenie obronne lub testy psychiczne – według uznania hodowcy, który zna usposobienie swojego psa.

Charakterystyka szkolenia dobermana: posłuszeństwo i obrona, usposobienie a sporty

Szczeniaki najlepiej wstępnie układać w tzw. psim przedszkolu, do którego mogą uczęszczać różne psy, rasowe i nierasowe. Są to zajęcia socjalizacyjne, połączone z zabawą i elementami posłuszeństwa. Szczeniaki zapoznają się ze sobą i innymi ludźmi, co później ułatwia ich dalsze szkolenie. Właściciel otrzymuje też informacje na temat dalszej pracy z psem.

Szkolenie obronne rozpoczyna się układaniem psa w kierunku posłuszeństwa, obejmującego naukę wykonywania poleceń: siad, waruj, zostań, do mnie, noga, aport. Pies po ukończeniu szkolenia i zdaniu egzaminu może przystąpić do nauki obrony – IPO (Internationale Prüfung Ordnung). Istnieją cztery stopnie wyszkolenia w kierunku „pies obronny”, od najłatwiejszego do najtrudniejszego:

  • IPO-V (pies obronny w stopniu podstawowym)
  • IPO-1 (pies obronny średnio zaawansowany)
  • IPO-2 (pies obronny zaawansowany)
  • IPO-3 (wszechstronny pies obronny)

Szkolenie IPO obejmuje następujące umiejętności:

  • Tropienie – wymagające rozpoznania konkretnego zapachu i śledzenie go na danym terenie (podjęcie tropu). Pies powinien wykazać się dokładnością i zaangażowaniem, a praca odbywa się często w niesprzyjających warunkach atmosferycznych
  • Posłuszeństwo – podstawy pies ma opanowane ze wstępnego szkolenia. Tutaj są one rozbudowywane m.in. o chodzenie przy nodze bez smyczy różnym tempem, zatrzymywanie się na komendę z pełnego biegu z warowaniem, itp.
  • Właściwa obrona – jest to najbardziej widowiskowa część szkolenia. Tu najważniejsza jest więź pomiędzy psem a przewodnikiem. W szkoleniu bierze udział pozorant, którego zadaniem jest atakowanie psa lub jego przewodnika i pobudzanie w ten sposób psa do agresji, nakierunkowanej jednak na obronę. Pozorant nie może być osobą przypadkową. Jest to odpowiednio wyszkolona osoba, posiadająca licencję. Musi być też odpowiednio przygotowana do pracy (kombinezon, rękaw), aby nie odnieść obrażeń. Na komendę przewodnika pies musi puścić pozoranta i pilnować go bez gryzienia.

W zależności od stopnia IPO, szkolenie obejmuje różne sytuacje i zachowanie. Dla najlepiej wyszkolonych psów organizowane są zawody, także międzynarodowe, połączone z pokazami szkolenia, wręczaniem pucharów i medali. W zawodach IPO dobermany z powodzeniem biorą udział, podobnie jak owczarki niemieckie, belgijskie czy rottweilery.

Szczupła, zgrabna sylwetka dobermana predestynuje go również do innych sportów, jak dog dancing lub agility. Rasa ta ćwiczy bardzo chętnie, uczy się szybko i łatwo, a sport traktuje jak dobrą zabawę i okazję do wyładowania energii. Sporty nieobronne polecane są dla psów, których właściciele nie chcą ich szkolić w kierunku obrony, ze względu na usposobienie – psa lub własne.

Aby jednak odnieść sukces w jakimkolwiek szkoleniu dobermana, trzeba jak najwcześniej go socjalizować, już w okresie szczenięcym. Mały doberman powinien mieć kontakt z innymi ludźmi, zwłaszcza dziećmi, innymi psami. Taka socjalizacja, podjęta w okresie szczenięcym, rzutuje na całe dalsze życie psa. Dlatego warto, aby właściciel szczeniaka jak najwcześniej skontaktował się z najbliższym oddziałem Związku Kynologicznego w Polsce. Otrzyma tam wszelkie informacje i opis poszczególnych szkoleń od kierownika sekcji rasy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny