W sklepach zoologicznych znajdziemy przeróżne smakołyki dla psów. Na półkach czekają zarówno naturalne gryzaki dla psa (sprawdź na: www.uniszki.pl) czy małe przysmaki treningowe, jak i smakołyki, które niemal do złudzenia przypominają słodycze dla ludzi.Gryzaki odróżnia od innych smakołyków to, że zajmują naszego czworonoga na dłużej, a to – jak się okazuje – jest bardzo ważne dla naszego pupila.Zanim jednak kupimy naszemu psu smakołyk, warto upewnić się, czy wybieramy gryzaki naturalne dla psa – zdrowe, bez sztucznych dodatków.

Dlaczego warto podawać psu gryzaki?

Gryzaki stanowią doskonałe uzupełnienie diety psa i urozmaicenie jego codzienności, co jest korzystne zarówno dla zdrowia (o ile wybieramy naturalne gryzaki), jak i psychiki psa.Kiedy opiekun ma mnóstwo obowiązków lub z powodu deszczowej pogody rezygnuje z dłuższego spaceru, naturalne gryzaki dla psa stanowią niezawodny sposób na nudę. Sprawiają, że czworonóg może świetnie się bawić w domu, pałaszując zdrowy smakołyk – a warto wiedzieć, że gryzaki potrafią zająć czworonoga na dłuższą chwilę!

Co więcej, gryzienie to naturalne zachowanie i głęboko zakorzeniona potrzeba gatunkowa, która pełni u psów bardzo ważną funkcję – doskonale rozładowuje napięcie i pomaga się odprężyć.Dlatego warto podawać smakołyki, gdy pies zostaje sam w domu lub gdy spotkała go stresująca sytuacja. Pies dzięki temu nie poszukuje innych sposobów rozładowania napięcia, które mogą spotkać się z dezaprobatą opiekuna (np. pogryzienie butów).Gryzienie działa na czworonogi odprężająco i sprawia, że mogą się zrelaksować. Dodatkowo wspiera higienę jamy ustnej psa.Poprawia ukrwienie dziąseł, zapobiega osadzaniu się kamienia nazębnego oraz sprawia, że oddech psa jest świeższy. Pamiętajmy jednak, że podawanie gryzaków to tylko (lub aż) profilaktyka. Jeśli u psa rozwija się stan zapalny lub nagromadził się kamień nazębny, niezbędna jest wizyta u weterynarza.

Od jakiego wieku można podawać psu gryzaki?

Pierwsze gryzaki można podawać nawet młodym szczeniętom – od 12–14 tygodnia życia. Szczenięta poznają świat między innymi poprzez gryzienie – z pewnością przekonał się o tym niejeden opiekun takiego malucha.Co więcej, gryzaki przynoszą ulgę podczas wymiany zębów oraz pozwalają na spożytkowanie energii, której szczeniaki mają aż nadto. Gryzaki mogą być także przydatne podczas nauki spokojnego zostawania w domu. Pamiętajmy tylko, by nie podawać szczeniętom zbyt wielu przysmaków (nadwaga jest dla nich bardzo groźna) i aby wybierać gryzaki naturalne dla psa, dostosowane do wieku naszego pupila. Szczeniętom nie podajemy kości – zwłaszcza gotowanych. Wyjątkiem są psy żywione dietą BARF.

Przykładowe gryzaki dla szczeniaka:

  • suszony filet z piersi drobiowej
  • jelita wieprzowe
  • suszone płuca
  • suszone żwacze
  • suszone kawałki skór

Jakie gryzaki dla psa wybrać? Naturalne gryzaki dla psa.

Kupując gryzaki psu, warto poświęcić chwilę i wybrać te, które będą zdrowe dla naszego pupila.Unikajmy gryzaków o sztucznych kolorach, z długim składem i niską zawartością produktów pochodzenia zwierzęcego.Nie dostarczą one żadnych wartościowych składników naszemu psu, a nawet mogą być przyczyną alergii. Najlepsze będą naturalne gryzaki dla psa – na przykład suszone podroby lub kawałki skór czy mięsa, kości i chrząstki, racice i łapki lub poroża. Duży wybór umożliwia dopasowanie gryzaka do konkretnego psa.


Choć niektórzy właściciele wolą podawać elegancko zapakowane, kolorowe smakołyki, nasz pupil zdecydowanie wolałby kawałki skór królika lub barana, kości cielęce, uszy królicze lub wieprzowe i tym podobne, w pełni naturalne rarytasy.Są one także najzdrowsze, a przy tym nie stanowią zagrożenia dla naszego pupila. Mogą być za to wartościowym uzupełnieniem diety. Jeśli masz wątpliwości, kup swojemu psiakowi kilka takich smakołyków i pozwól, by sam ocenił! Możesz mieć pewność, że naturalne gryzaki go zachwycą i zapewnią pupilowi ciekawe zajęcie.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej