Pies gryzie ogon – czemu trzeba oduczyć tego psa?

Gryzienie ogona przez psa – dlaczego pies gania swój ogon?

Zastanawiasz się co to znaczy, gdy pies gryzie ogon? Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem takich zachowań są zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, czyli tzw. natręctwa. Okazuje się bowiem, że nie tylko człowiek może być znerwicowany i mieć różne dziwne nawyki, związane z nerwicą. Schorzenie również u psów polega na uporczywym powtarzaniu niektórych czynności. Pies, który jest znerwicowany, często piszczy, goni swój ogon, a czasem go gryzie. Do innych nawyków, związanych z natręctwem nerwicowym, dochodzi też intensywne drapanie się, wylizywanie ciała albo obgryzanie łapy.

Oczywiście, problem ten może pojawić się również u kotów. Czasem zbyt dużo myślimy, ile śpi kot czy pies, nie pamiętając o bardziej istotnych kwestiach. Problemy w psychice zwierząt mogą pojawić się już w najmłodszych latach zwierzaków. Kiedy oddziela się malucha od mamy, zaczyna on szukać zajęcia gdzie indziej – np. w postaci podgryzania łapy, biegania za ogonem czy gryzienia go do krwi. Cierpieć na takie zaburzenie może nie tylko mały pies, ale i duży (jak np. owczarek niemiecki). Rasa psa nie ma kompletnie nic związanego z tym, że czworonóg goni ogon.

Pies gania ogon również z innych powodów. Bardzo często jest to po prostu… nuda. Kiedy w życie psów czy kotów wkradnie się nuda, zaczynają one szukać sobie jakiegoś zajęcia. Zamiast więc zastanawiać się, ile śpi kot czy pies i dlaczego tak dużo czasu spędzającw kojcu, powinieneś zorganizować zwierzętom jakieś ciekawe zajęcie i zapewnić im rozrywkę. Inaczej, pupile będą szukać sobie innej formy rozrywki, czasami okaleczając siebie. Zwyczajnie, z nudów. Czasem gryzienie ogona pojawia się również, gdy pies po kastracji wraca do domu i nie może poradzić sobie ze zmianami w gospodarce hormonalnej. Dlatego należy dobrze wiedzieć, kiedy kastrować psa, a kiedy nie wolno tego robić.

Owczarek niemiecki piszczy i kręci się przy ogonie – co robić?

Kiedy pies gryzie ogon, podwalin w tym problemie można szukać głównie w ich psychice. Należy pamiętać o tym, że psy – aby rozwijały się emocjonalnie – powinny mieć zapewnioną kompletną i różnorodną stymulację w postaci nowych dźwięków, zapachów, doznań. Jeśli nie będziesz poświęcał swojemu pupilowi wystarczająco dużo czasu albo będziesz zamykał go w domu na wiele godzin, z całą pewnością zwierzak będzie próbował sam stymulować swoje zmysły. Niestety, nie zawsze będą to dobre pomysły – zwłaszcza, gdy pies zaczyna gryźć swój ogon aż do krwi.

Pies ganiający i gryzący swój ogon na trawie, a także powody, dlaczego pies gryzie ogon
Dlaczego pies gryzie ogon, czyli możliwe przyczyny gryzienia ogona przez psa do krwi

Co jeszcze wpływa na to, że pies gryzie ogon? Otóż, czasem może być to również frustracja, ale i lęk przed czymś. Podobnie, jak człowiek, gdy pies powtarza pewne zachowanie, łagodzi narastający w nim stres czy lęk lub całkowicie pozbywa się negatywnych emocji. Bardzo wiele mówi się także o oderwaniu szczeniaków od mamy – zbyt wczesnym, niż jest to wskazane. Jeżeli uda się ustalić, dlaczego pies gryzie ogon, należy podjąć niezbędne leczenie. Niezależnie od tego, z jakiej przyczyny pies zaczął się tak zachowywać, zapobieganie ponownemu samookaleczaniu się jest podstawą. Inaczej, gry nic nie zrobisz, pupil może zrobić sobie ogromną krzywdę. Sprawdź także ten artykuł z poradami jak wytresować psa.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Pies gryzie ogon – co to znaczy i co robić w tym przypadku?

Jak oduczyć psa gryzienia swojego ogona?

Pomyśl, czy otoczenie w domu na pewno jest bezpieczne dla psa. Jeżeli coś może być czynnikiem stresującym czworonoga, wyeliminuj go. Postaraj się też wprowadzić codzienne rytuały w życie, a także poświęcać czworonogowi wystarczająco dużo czasu. Może nie należysz do ludzi lubiących rutynę, jednak psy bardzo ją lubią. To ważna część życia każdego czworonoga – zaburzona, może prowadzić do destrukcyjnych zachowań u psiaków. Gdy nie będzie on powtarzał pewnych czynności związanych z rutyną dnia codziennego, może poczuć się zagrożony i zestresowany. A to prowadzi do kompulsywnych zachowań, jak gonienie czy gryzienie ogona.

Kolejnym problemem może okazać się pojawienie się dziecka w rodzinie. Wiadomo, małe dziecko zmienia znajomy psu rytm życia. Aby uniknąć narażania psa na niepotrzebny stres, postaraj się nie zmieniać planu czworonogowi i ułożyć dzień tak, by zachować znane mu już rytuały. Niezaspokojone potrzeby psa często skutkują w destrukcyjne zachowania. Niestety, ale przez zaniedbanie psiej codzienności czasem może pojawić się u czworonogów nawet depresja. Wtedy raczej nie pomoże już zmiana, a jedynie leczenie farmakologiczne i konsultacja z behawiorystą. Bez odpowiedniej diagnozy ciężko będzie wytypować, co stało się podwaliną problemu. Trzeba będzie wykluczyć problemy zdrowotne, by przejść do skutecznego leczenia. Jeżeli problemem są hormony również trzeba będzie się dowiedzieć, kiedy kastrować psa. Oczywiście, pies po kastracji powinien zostać otoczony opieką.

Kiedy pies gryzie ogon, czyli co zrobić?

Aby pies oduczył się gryzienia ogona, należy zmienić całe dotychczasowe życie. Zmiana codzienności może zmniejszyć stres u psiaka, a także dostarczyć mu dodatkowych bodźców. Dzięki poświęceniu uwagi swojemu psu, skierujesz jego emocje na inne rzeczy – więc powinien zapomnieć on o swoim ogonie i gryzieniu go. Co powiesz na wspólne zabawy, spacery, typowo psie sporty? To pozwoli czworonogowi rozładować skumulowane w nim negatywne emocje.

Pamiętaj o tym, że na problemy z zachowaniami kompulsywnymi wskazuje nie zawsze stres i psychika, ale też problemy zdrowotne. Dlatego, w celu postawienia trafnej diagnozy, powinieneś skonsultować psi problem z weterynarzem i behawiorystą.

ikona podziel się Przekaż dalej