Zdrowe zęby = zdrowy kot

Kot rodzi się bez zębów, by między 3, a 8 tygodniem życia w jego jamie ustnej pojawiło się 26 zębów mlecznych. U kotów proces ząbkowania jest dość szybki, a wymiana zębów zaczyna się od zastąpienia mlecznych siekaczy ich stałymi odpowiednikami. Kociak przed 7 miesiącem ma już zwykle wszystkie 30 zębów stałych.

Podczas wymiany zębów pod zębami mlecznymi, formują się zawiązki zębów stałych, które w miarę rozwoju zaczynają przechodzić przez dziąsła. Cały proces może wiązać się z dyskomfortem, a mały kot może się ślinić, niechętnie jeść i być rozdrażniony. Wiele kociąt gryzie w tym okresie różne przedmioty.

U kotów mogą wystąpić przetrwałe zęby mleczne! Młodemu zwierzęciu trzeba wtedy usunąć zęby, które nie wypadły, gdyż tuż obok wyrzynają się już zęby stałe. Przetrwałe zęby mleczne najczęściej występują u psów ras małych oraz miniaturowych, ale każdy kociak powinien przejść podstawową kontrolę stomatologiczną przy okazji szczepień.

Stan uzębienia dorosłego kota zależy od wielu czynników. Wpływ mają leki oraz choroby ogólnoustrojowe. Koty cierpiące na FIV, czyli koci niedobór odporności mają predyspozycje do plazmocytarnego zapalenia jamy ustnej. Podobnie nosiciele kalciwirusa, który odpowiada za choroby zakaźne kotów związane z układem oddechowym. Inne przyczyny chorób zębów to wszelkiego rodzaju urazy oraz nieprawidłowa dieta. Wykazano, że na wczesny rozwój chorób dziąseł wpływ ma niedobór witaminy A, B2, B3, B5 lub B9. Pamiętaj zatem o pełnowartościowej diecie swojego pupila!

Na kocich zębach każdego dnia odkłada się płytka nazębna, która jest nalotem złożonym ze śliny, resztek jedzenia oraz bakterii. Z czasem ulega ona mineralizacji. Tak powstaje kamień nazębny, a z czasem stan zapalny dziąseł. Wpływa ona na komfort jedzenia kota oraz sprawia, że u zwierzęcia pojawia się brzydki zapach z pyska.

Dlaczego kotu śmierdzi z pyska?

Utrzymujący się smród z kociego pyska może mieć kilka przyczyn.

  1. Choroby dziąseł – jak już wspomniano, cuchnący oddech może być spowodowany przez bakterie. Ślina i bakterie tworzą bowiem opisaną płytkę nazębną, która nieleczona może mineralizować i przekształcić się w kamień nazębny. Objawy problemu to m.in. ślinienie się, trudności w jedzeniu lub jedzenie tylko jedną stroną jamy ustnej.
  2. Dieta – nieprawidłowa dieta może przyczyniać się do nieprzyjemnego zapachu z ust. Przykry zapach może być konsekwencją stanów wynikających z niedoborów żywieniowych, a także zjedzenia ryby lub posiłku z wątróbką.
  3. Wymioty – koci oddech brzydko pachnie podczas zaburzeń żołądkowo-jelitowych i po wystąpieniu wymiotów. Pamiętaj, by powtarzające się wymioty u kota szybko skonsultować z lekarzem weterynarii!
  4. Choroby nerek – smród z jamy ustnej może być konsekwencją nagromadzenia się toksyn we krwi, ponieważ nerki kota są przeciążone. Opiekunowie opisują, że z ust kota pachnie wtedy moczem lub rybą.
  5. Cukrzyca – choroba może wywoływać owocowo-słodkawą woń z pyska kota.
  6. Choroby wątroby – zaburzenia pracy wątroby mogą powodować zapach padliny lub zgnilizny odczuwany w kocim oddechu.
Kot myjący zęby szczoteczką, a także informacje, dlaczego kotu śmierdzi z pyska
Porady i wskazówki, dlaczego kotu śmierdzi z pyska, czyli powody i sposoby

Polecane karmy weterynaryjne dla kotów

Koci oddech brzydko pachnie także po spożyciu niektórych produktów spożywczych, co nie jest związane z żadną chorobą. Przykry odór pojawia się np. po zjedzeniu tuńczyka. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o chorobach przyzębia u psa i kota.

Domowe i weterynaryjne sposoby na brzydki zapach z pyszczka kota

Mycie zębów tak jak kąpanie kota bywa nie lada wyzwaniem, dlatego warto wprowadzać te procedury już młodemu kotu. Odpowiednie oswojenie zwierzęcia z pielęgnacją sprawi, że w przyszłości ani kąpanie kota, ani obcinanie pazurów nie będzie większym problemem.

Do mycia zębów nie wolno używać ludzkiej pasty! Konieczne jest stosowanie preparatów przeznaczonych specjalnie dla kotów, by uniknąć problemów żołądkowo-jelitowych i zatruć. Zdarza się, że trzeba wypróbować kilka rodzajów szczoteczek oraz past, by wybrać takie, które będą odpowiadały zwierzęciu m.in. smakowo.

Weterynaryjne metody zwalczający nieprzyjemny oddech u kota obejmują zabieg profesjonalnego usuwania kamienia nazębnego oraz wprowadzenie odpowiednich preparatów do higieny jamy ustnej stosowanych w domu. Na rynku zoologicznym dostępne są pasty oraz płyny i proszki, które można dodawać do wody lub karmy zwierzęcia. Te drugie nie zastępują pasty i szczotkowania, ale pozwalają ograniczyć odkładanie się kamienia nazębnego oraz odświeżają cuchnący zapach z pyszczka!

Co jeszcze można zrobić? W żywieniu kota można spróbować zastosować specjalistyczną karmę stomatologiczną lub przysmaki typu “dental”. Niestety zwierzęta bywają wybredne i nie zawsze chcą próbować nowych produktów!

Wiedząc, dlaczego kotu śmierdzi z pyska, można podjąć odpowiednie kroki profilaktyczne oraz terapeutyczne. Jeśli odpowiednio zadbasz o zdrowie kota i higienę jamy ustnej zapach padliny nie będzie już problemem!

ikona podziel się Przekaż dalej