Dlaczego kotka sika poza kuwetą

Przyczyny wewnętrzne

Najprostszą odpowiedzią na pytanie, dlaczego kotka sika poza kuwetą, jest brak kastracji.  Dojrzałe płciowo zwierzę, niezależnie od tego, czy to kot, czy kotka, będzie znaczyło teren moczem celem przegonienia ewentualnych rywali. Przyczyny tego zachowania znajdziemy w kociej naturze i nie istnieją żadne magiczne metody jak sobie z tym poradzić z wyjątkiem kastracji.

Kotka czy kot sika na łóżko również wtedy, gdy jest chory. Dlaczego akurat na łóżko? Bo chce mieć pewność, że przyciągnie naszą uwagę. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej zgłosić się do weterynarza celem przeprowadzenia podstawowych badań, do których zaliczamy badanie palpacyjne, badanie krwi, moczu oraz USG jamy brzusznej.

Choroby, ból, świąd związane ze stanem zdrowia bywają przyczynami załatwiania się po kątach niezależnie od płci zwierzęcia. Nie istnieje specjalne rozróżnienie na przyczyny sikania poza kuwetą ze względu na płeć, z wyjątkiem opisanej wyżej kastracji. Toteż wszelkie uwagi w tym artykule można stosować zarówno do kotek, jak i do kocurów.

Przyczyny zewnętrzne

Jednym z najważniejszych powodów, dla których kot czy kotka sika poza kuwetą, jest stres. Koty są na stres niezwykle wrażliwe i nawet niewielka jego ilość może sprawić, że nasze zwierzę zamiast do kuwety załatwi się na podłogę czy łóżko. Ważne jest, abyśmy poznali podatność na stres naszego futrzaka na tyle, by móc go chronić przed stresorami (nowymi zapachami, ludźmi, hałasami itd.).

“Nieprawidłowości kuwetowe” to kolejna przyczyna zewnętrzna, dla której kot sika na łóżko zamiast do kuwety. Do tych nieprawidłowości zalicza się rozmiar kuwety, jej wypełnienie oraz położenie. Aby zorientować się, co kotu może nie pasować, należy dokładnie przyjrzeć się miejscom, które kot wybiera zamiast kuwety. Mogą to być, na przykład, doniczki. Co zrobić, gdy kot załatwia się do doniczki? Zmienić rodzaj żwirku na delikatniejszy lub spróbować w ogóle wypełnić kuwetę ziemią do kwiatów.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Kotka może się załatwiać na podłodze zamiast w kuwecie również dlatego, że się nudzi, a nuda powoduje frustrację. Sikanie jest wtedy wołaniem o pomoc. Sposobów na walkę z nudą jest mnóstwo, począwszy od poprawnej zabawy w polowanie, poprzez zabawy intelektualne, na ciekawej aranżacji otoczenia skończywszy. Warto dobrać metody zapobiegania nudzie do konkretnego kota, a w tym najlepiej pomoże behawiorysta.

Czy da się oduczyć sikania poza kuwetą?

Walcz z przyczynami

Nie ma magicznych metod na oduczenie kota sikania poza kuwetą. Koty sikają na łóżko czy w inne miejsca, aby zakomunikować, że dzieje się coś złego. Forma tego komunikatu może nam nie odpowiadać, jednak musimy odsunąć emocje na bok i zrozumieć, co nasz mruczek stara się przekazać.

Najpierw udajemy się do weterynarza, a jeśli badania niczego nie wykażą, szukamy na spokojnie przyczyn behawioralnych. Niektóre z nich będą oczywiste - odgłos odbywającego się za ścianą remontu, nowe zwierzę w domu, nowy członek rodziny, zmiana rutyny dnia. Inne zaś mogą być dużo bardziej subtelne, czy wręcz niezauważalne dla opiekuna. Wtedy najlepiej udać się po pomoc do behawiorysty.

Tylko wyeliminowanie przyczyn danego zachowania da nam sto procent sukcesu. Oddzielanie kota od miejsc, w których sika, na przykład zamykanie przed nim sypialni czy stosowanie sprejów odstraszających nie ma większego sensu. Kot zmieni tylko miejsce oddawania moczu, ale nadal będzie unikał kuwety. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak nauczyć kota korzystać z kuwety.

Pozbądź się zapachu

Warto jednak zrobić wszystko by wyeliminować zapach kociego moczu z mebli i innych tekstyliów. Albowiem nawet jeśli wyeliminujemy przyczyny sikania poza kuwetą, obecność specyficznego zapachu może nadal przyciągać kota w niewłaściwe miejsce.

Jak to zrobić? Najlepiej przy pomocy specjalistycznych środków enzymatycznych, które rozłożą najbardziej śmierdzące związki chemiczne zawarte w kocim moczu, które zwierzę wyczuwa nawet mimo wielokrotnego prania (koty mają dużo czulszy węch niż ludzie). Takie środki można kupić w Internecie lub stacjonarnych sklepach zoologicznych. Stosuje je się zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Wybielacz, soda oczyszczona, woda utleniona mogą nie spełnić pokładanych w nich oczekiwań, a w niektórych przypadkach mogą się okazać niebezpieczne dla czyszczonej powierzchni, więc najlepiej od razu sięgnąć po wspomniane wyżej spreje enzymatyczne. Ich koszt przeważnie nie przekracza pięćdziesięciu złotych, a efektywność jest naprawdę wysoka.

ikona podziel się Przekaż dalej