Dlaczego kot nie chce jeść? Oto 8 najczęstszych powodów braku apetytu
Niektóre koty pochłaniają dosłownie wszystko, a inne są bardziej wybredne. Jednak co zrobić, gdy z dnia na dzień kot przestał jeść? Czy kapryśny kot może długo nie jeść? Co zrobić, gdy mały kotek nie ma apetytu przez parę dni? Dlaczego kot może być zestresowany? Czym zajmuje się behawiorystyka zwierząt? Jak kot okazuje miłość? Czy rośliny trujące dla kota są często spotykane w domach? Czytaj dalej, a dowiesz się, co zrobić, gdy kotek długo nie je i jakie mogą być tego przyczyny!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu zwierząt.
Z tego artykułu dowiesz się:
Brak apetytu – kaprys czy objaw choroby?
Dlaczego kot nie ma apetytu?
Najczęstsze przyczyny tego, że kot nie chce jeść, to:
- nieświeże jedzenie,
- niewłaściwa miska,
- nieodpowiednia karma,
- jedzenie poza domem,
- stres,
- podeszły wiek,
- zatrucie roślinami,
- różne choroby.
Koty są bardzo wybrednymi stworzeniami. Nieco zaschnięta konserwa lub dwudniowa puszka mogą być przyczyną tego, że kot nie chce jeść. Kot zazwyczaj nie tknie jedzenia, które jest nie tylko nieświeże, ale też zepsute.
Istotne jest także to, w czym kot je. Metalowe miski zmieniają smak pokarmu, dlatego część mruczków nie lubi z nich jeść. Z kolei zbyt wąskie miski sprawiają, że kot stuka o ich brzegi bardzo delikatnymi wąsami, co może sprawiać mu dyskomfort.
Może też okazać się tak, że najzwyczajniej w świecie kotu znudził się smak danej karmy. Wtedy należy wypróbować coś innego. Narząd Jacobsona umożliwia kotom zasmakowania powietrza, dlatego wystarczy, że kot tylko coś powącha, a już wie, jak to smakuje.
Stres może być wywołany przez różne czynniki. Niekiedy jest spowodowany przeprowadzką, remontem, nowym członkiem rodziny czy wizytą gości. Brak stałych posiłków i nieodpowiednia zabawa z kotem (niewykorzystująca wszystkich etapów łańcucha łowieckiego kota) również mogą być przyczyną stresu, a zestresowany kot nie będzie chciał jeść.
Warto też pamiętać, że nie tylko mały kotek, ale też ten większy lub stary, nie mają dużych żołądków. Nie bez przyczyny w naturze kot łapie mysz lub mniejsze ptaki. Takie zdobycze są odpowiedniej wielkości. Dlatego należy podawać kotu mniejsze porcje, ale częściej. Twój kot może nie jeść w domu, jeśli jest kotem wychodzącym i pokarm zdobywa na zewnątrz (poluje lub jest dokarmiany).
Jakie choroby mogą być przyczyną tego, że kot nie chce jeść?
Stary kot może mieć mniejszy apetyt, ponieważ jego zmysł węchu mógł się pogorszyć. Jeśli kot nie wyczuwa, że coś pachnie atrakcyjnie, może to zignorować, ale w przypadku starszych kotów należy zachować czujność i najlepiej zabrać kotka do weterynarza na kontrolne badania.
Istotne jest to, ile dni kot się tak zachowuje. Kot, któremu nie smakuje jedzenie, w dalszym ciągu może nie tknąć tego, co nie będzie mu odpowiadało, ale jeśli nawet nie ruszy swoich ulubionych przysmaków, za którymi zazwyczaj szalał, coś może być na rzeczy.
Zwróć uwagę na to, jak wygląda sierść mruczka. Jej zły stan (łysienie, wypadanie, matowość) powinien cię zaalarmować. Spadek wagi, mała aktywność, wymioty i biegunka to kolejne powody do zmartwień. Kot, który ma gorączkę, nie je i nie pije, jest osowiały, unika kontaktu z człowiekiem i nie chce się bawić.
Kot może być zarobaczony (robaczyca), cierpieć na niewydolność nerek lub niedrożność układu pokarmowego. Podwyższona temperatura może być zarówno objawem infekcji, jak i choroby nowotworowej. Towarzyszy m.in. przy białaczce, kocim katarze oraz wściekliźnie. Nie próbuj na własną rękę zbijać temperatury u kota! W ten sposób możesz przyczynić się do jego śmierci.
Polecane karmy weterynaryjne dla kotów
Bardzo często brak apetytu jest wynikiem choroby zębów. Zapalenie dziąseł można rozpoznać przez ich zaczerwienienie oraz nieprzyjemny zapach z pyszczka. Wtedy jedzenie jest dla kota bardzo bolesne, dlatego unika spożywania pokarmu, a czasami też i picia. Co może skutkować spadkiem wagi i małą aktywnością kota. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, dlaczego kot miauczy.
Informacje dotyczące kotów
Rośliny trujące dla kota – lista
Kiedy kot nie chce jeść i jest osowiały, to również może oznaczać to, że zatruł się roślinami. Do innych objawów zatrucia zaliczyć można m.in. wymioty, biegunkę, ślinotok, łzawienie, problemy z oddychaniem, drgawki, trudności w poruszaniu się, zwężone lub rozszerzone źrenice, poparzenie pyszczka, dezorientację, paraliż kończyn, duże pragnienie, kołatanie serca, problem z przełykaniem, śpiączkę.
Niestety, większość domowych kwiatków jest dla nich trująca. Na liście znajdują się np.:
- skrzydłokwiat,
- fikus,
- lilie,
- gwiazda betlejemska,
- jemioła,
- monstera,
- aloes,
- bluszcz,
- alocasia,
- azalia,
- hiacynt,
- aglaonema,
- ostróżka,
- zamioculcas,
- bukszpan,
- hortensja,
- tulipan,
- pelargonia,
- dracena,
- narcyz.
W przypadku zatrucia trującymi roślinami niezwykle istotną rolę gra czas. Tutaj nie dni, a godziny mogą przesądzić o tym, czy zwierzak przeżyje. Część roślin może uszkodzić narządy w organizmie kota w bardzo krótkim czasie. Dlatego ważne jest to, aby pozbyć się toksycznych kwiatków z domu i zastąpić je bezpiecznymi. Dla kota można zasiać specjalną trawę, którą ten będzie mógł jeść, gdy będzie chciał przeczyścić sobie żołądek z kłaczków lub niestrawionego pokarmu.
Behawiorystyka zwierząt – czym się zajmuje behawiorysta?
Inaczej nazywany też zoopsychologiem. Jego zadaniem jest znalezienie przyczyny niewłaściwego zachowania u danego zwierzęcia. Behawiorysta wyjaśnia właścicielowi, skąd bierze się zachowanie ich pupila i co powinien zmienić, aby uległo zmianie.
Jak kot okazuje miłość? Koty robią to na różne sposoby. Część kotów głośno mruczy i cały czas siedzi na kolanach swojego opiekuna, ale jeśli twój kot tego nie robi, wcale nie oznacza, że nie jest do ciebie przywiązany. Wystarczy, że często patrzy ci w oczy i szturcha łepkiem. Kot, który jest przywiązany do właściciela, często przebywa w tym samym pokoju co on i obserwuje go, a także często ociera się o niego i spogląda w oczy. Może także zaczepiać i zachęcać do wspólnej zabawy, miaucząc.
Kot, który nie chce jeść, może być chory, ale zazwyczaj wtedy poza brakiem apetytu można zauważyć też inne objawy np. gorączkę, wymioty, apatię, biegunkę, spadek wagi lub mniejszą aktywność kota. Jeśli twój kot zatruł się roślinami, może pojawić się też ślinotok, paraliż kończyn, poparzenie pyszczka i problemy z oddychaniem. Czasami brak apetytu spowodowany jest stresem lub podeszłym wiekiem kota. Kot nie tknie nieświeżego i zepsutego jedzenia, a także odmówi spożycia pokarmu, jeśli te będzie znajdowało się w nieodpowiedniej misce lub nie będzie mu smakowało. Nigdy nie próbuj leczyć kota sam, ponieważ tylko weterynarz może prawidłowo zdiagnozować kota i zaplanować jego leczenie.