Agresywny kot – skąd bierze się agresja u kota?

Kocia agresja może mieć wiele przyczyn. Domowy kot, który nagle atakuje swojego właściciela, nie robi tego bez powodu. Najczęstsze przyczyny kociej agresji to:

  • stres/strach,
  • ból/choroba,
  • nowy kot/walka o terytorium,
  • trauma z przeszłości,
  • problemy behawioralne/problemy wychowawcze.

Pierwszą reakcją kota na strach, jest ucieczka i walka. Jeśli z jakiegoś powodu kot nie może uciec, zaczyna atakować. Czasami jest to tzw. agresja z przeniesieniem. Kiedy kot nie może zaatakować bezpośrednio źródła, które wywołano w nim strach, rzuca się na tego, kto znajduje się najbliżej. 

Kocia agresja może być spowodowana bólem fizycznym lub chorobą. Kiedy kot cierpi, nie rozumie, że pewne nieprzyjemne zabiegi są dla jego dobra. Może ugryźć weterynarzy lub opiekuna, który w domu próbuje zdezynfekować jego ranę. Agresja może być wywołana traumą z przeszłości i kot może reagować agresją na konkretne rzeczy lub sytuacje, które wcześniej wywołały u niego strach.

Z kolei to, że w czasie zabawy kotek rzuca się na rękę właściciela i mocno ją gryzie, może oznaczać, że został za szybko zabrany od rodzeństwa i matki (dotyczy to głównie kotków, które zostały rozdzielone ze swoją kocią rodziną przed ukończeniem 12. tygodnia życia). Jeśli przez długi czas właściciel pozwala kotu na takie zachowanie, kot sam z siebie nie zmieni przyzwyczajenia.

Porady dla właścicieli – jak ujarzmić agresję u kota?

Agresywny kot nie patrzy na to, kogo atakuje w momencie szału. Może to być weterynarz, opiekun czy nawet inne zwierzę. Teraz kiedy już wiesz, co może powodować agresję u twojego kota, możesz spróbować ją ujarzmić.

Obserwuj kota i staraj się wyłapać, kiedy pojawiają się napady agresji. Może w domu pojawił się nowy zwierzak i tak reaguje na obcego domownika? Jeśli tak, to warto zastanowić się nad socjalizacją z izolacją.

Warto wiedzieć, że kot po kastracji staje się spokojniejszy oraz przestaje zaciekle walczyć o terytorium i kotkę. Jeśli nie planujesz rozmnażać swojego kota, kastracja jest dobrym rozwiązaniem. Kocur po zabiegu nie powinien znaczyć terenu, a także nie będzie narażony na niektóre choroby (np. nie będzie nigdy miał nowotworu jąder, ponieważ te zostaną wycięte podczas kastracji).

Agresywny kot może wpaść w szał, jeśli zostanie otumaniony tabletkami ziołowymi, dlatego nie należy ich stosować bez uzgodnienia tego z weterynarzem. Bezpieczniejszą opcją jest wypróbowanie kocich feromonów.

Warto pamiętać, żeby nigdy nie karać kota za jego agresywne zachowania. Tak podpowiada mu instynkt. Należy nagradzać jego dobre reakcje, a ignorować te złe. Jeśli gryzie cię podczas zabawy, należy przestać z nim się bawić i odejść.

Nie można pozwalać na agresywne zachowanie kota w domu. Jeśli jednak zmniejszenie źródeł stresu czy zastosowanie kocich feromonów nie pomoże, warto skorzystać z rady specjalisty. Koci behawiorysta podpowie, co zrobić, aby ujarzmić agresję u kota. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, dlaczego kot miauczy.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Właściciel karcący niegrzecznego kota, a także agresywny kot i agresja u kota
Agresja u kota krok po kroku, czyli dlaczego kot bywa agresywny i agresywny kot

Czy tabletki uspokajające dla kota są potrzebne?

Czasami kot w samochodzie może zacząć tak panikować, że zaczniesz obawiać się o jego zdrowie. Niekoniecznie będzie się zachowywać agresywnie. Może zacząć dyszeć i przeraźliwie miauczeć przez cały czas, dopóki nie znajdzie się w domu. Jeśli wiesz, że twój kot źle znosi podróże autem, a niedługo zajdzie taka konieczność, warto zastanowić się nad jakimś preparatem uspokajającym.

Na rynku dostępne są:

  • tabletki ziołowe,
  • leki psychotropowe,
  • krople np. z walerianą,
  • pasty np. z melisą,
  • spreje z kocimi feromonami,
  • obroże z kocimi feromonami,
  • dyfuzory z kocimi feromonami.

Niektóre tabletki ziołowe zaczynają działać już po 90 minutach, ale inne dopiero gdy upłynie doba. Upewnij się, kiedy powinieneś podać je kotu. Zanim jednak to zrobisz, warto przedyskutować to z weterynarzem. Sprejem z kocimi feromonami możesz spryskać transport przed podróżą, ale niektóre koty nie reaguję na ten preparat. Należy wcześniej upewnić się, co najlepiej działa na twojego kota. Pamiętaj jednak, że leki psychotropowe to ostateczność. Tylko lekarz weterynarii może zezwolić na podanie ich kotu. Nie wolno samemu decydować o tym, czy je podawać. Zła dawka lub nieodpowiedni lek mogą przyczynić się do śmierci zwierzaka.

Nagła agresja wobec właściciela może być spowodowana m.in. chorobą kota. Kot atakuje głównie wtedy, kiedy się boi, ale czasami jest to kwestia obrony swojego terytorium przez kocura. Po kastracji kot powinien stać się spokojniejszy. Jeśli kot bardzo mocno gryzie człowieka po rękach w czasie zabawy, może to wynikać ze zbyt wczesnego odebrania go od matki i rodzeństwo (kotek nie zdążył jeszcze nauczyć się granic zabawy). Zanim zdecydujesz się na tabletki psychotropowe, skonsultuj się z weterynarzem oraz behawiorystą. Specjalista od zachowania kotów może poradzić ci, jak postępować z agresywnym kotem.

ikona podziel się Przekaż dalej