Dieta barf u psa - jadłospis, przygotowanie posiłku, przepisy, opinie
Karmienie psa nie jest najłatwiejszym zadaniem. Żywienie to bowiem jeden z głównych czynników wpływających na zdrowie czworonoga, a odpowiedzialny właściciel musi przemyśleć wiele kwestii, decydując o sposobie karmienia swojego pupila. Jedną z opcji jest dieta barf!
Jeżeli interesuje Cię dieta BARF dla psa, sprawdź również przepisy z diety paleo dla Ciebie!.
Żywienie psów - wybierz menu dla swojego psa
Psy pochodzą od wilków, których dieta składa się głównie z surowego mięsa. Domowe czworonogi są wszystkożerne, choć z przewagą mięsożerności. Świadczy o tym budowa ich przewodu pokarmowego, który w porównaniu ze zwierzętami roślinożernymi jest stosunkowo prosty i raczej krótki. Sposób trawienia psów od czasów wilka uległ pewnym zmianom. U domowych czworonogów zwiększyła się aktywność enzymów trawiących skrobię. Oznacza to, iż współczesny pies jest znacznie bardziej przystosowany do trawienia innych produktów niż mięso.
W dużym uproszczeniu psa żywić można karmą komercyjną, dietą domową lub BARF/RAW food. Każda metoda mas swoje plusy i minusy. Karma komercyjna to dobry wybór dla osób, które nie chcą martwić się o bilansowanie posiłków, układanie jadłospisów i samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa. Wybór tego typu karmy nie zwalnia opiekuna z odpowiedzialności za żywienie psa. Karma powinna być pełnoporcjowa, mięsna i o wysokiej jakości. Dieta domowa powinna opierać się o gotowe przepisy zbilansowane przez dietetyka i być uzupełniania o odpowiednie suplementy. RAW food to stosunkowo nowy trend, który ma kilka odmian.
Jedzenie psa zawsze powinno być świeże i zdatne do spożycia. Nie wolno podawać psu karmy, mięsa lub jakiegokolwiek innego produktu, jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do jego jakości. Cena spożycia takiego produktu to w najłagodniejszym przypadku biegunka u psa.
Dieta barf dla psa - jak powinna być komponowana mięsna dieta psa?
Skrót BARF pochodzi od pierwszych liter angielskiej nazwy Biologically Appropriate Raw Food. Metoda BARE została stworzona przez lekarza weterynarii i dietetyka dr Iana Billinghursta. Jej główną zasadą jest powrót do jak najbardziej naturalnej diety czworonogów, a więc produktów nieprzetworzonych przez człowieka. Pies żywiony metodą BARF je zatem głównie surowe mięso. Dokładniej jadłospis psów opiera się na:
- mięsie z mięśni,
- wnętrznościach (podrobach),
- kościach,
- warzywach i owocach.
Jego menu w niektórych wypadkach zawiera także suplementy diety. Dieta barf dla psa opiera się o pewne, bardzo istotne proporcje! W misce czworonoga powinno znaleźć się 80% produktów pochodzenia zwierzęcego (w tym 60% mięsa, 20% kości i 20% podrobów) oraz 20% produktów roślinnych (20% owoce, 80% warzywa).
Gotowe przepisy dostępne są w sieci lub literaturze. W internecie znaleźć można także narzędzia, które pomagają obliczyć niezbędne proporcje i wagę posiłków dla psa w zależności od jego wieku i wagi. Różnią się one bowiem u szczeniaka, psa dorosłego i seniora.
Polecane karmy dla psów w super cenie!
Przejście na dietę BARF powinno odbywać się powoli i zajmować minimum tydzień. Na samym początku zaleca się zastosowanie kilkunastogodzinnej głodówki przed pierwszym posiłkiem, co zapewni odpowiedni apetyt u psa. Pierwszy posiłek powinien być stosunkowo niewielki. Pozwoli to zaobserwować, jak pies radzi sobie ze świeżym mięsem. W przypadku braku widocznych problemów należy kontynuować zastępowanie poprzedniej karmy nową surową dietą. Podczas całego procesu należy monitorować stan zdrowia psa zwracając szczególną uwagę na wygląd stolców. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak odchudzić psa.
Dieta barf dla psa - wady, zalety i opinie specjalistów
Zalety raw food/barf
Mięsna dieta jest uniwersalna. Może być nią żywiony zarówno labrador, jak i york. Dieta BARF może być także wprowadzona już u szczeniaka. Opinie zwolenników BARF mówią, o wielu korzyściach:
- muskularnej budowie psów i rzadko występującej nadwadze,
- dobrej kondycji skóry i sierści,
- mniej obfitych stolcach,
- ograniczonym kamieniu nazębnym u psa.
Karmienie psów tą metodą ma również aspekt ekologiczny. Stosowanie surowych produktów zmniejsza ślad ekologiczny. Labrador, którego jadłospis składa się m.in. z narządów wewnętrznych, przyczynia się do zmniejszenia liczby odpadów, gdyż wiele z tych produktów nie jest wykorzystywana przez ludzi.
Dr Björkman badała poziom homocysteiny u psów żywionych różnymi modelami diety. Homocysteina uważana jest za marker stanu zapalnego i chorób przewlekłych, a jej testy wykazały, że psy karmione surową żywnością odznaczały się najniższym poziomem homocysteiny. Najwyższy występował u psów spożywających przez cały okres badań jedynie suchą karmę.
Dieta barf u psa - wady i zagrożenia
Ryzyko związane z surową dietą również zostało jednak udokumentowane w badaniach naukowych. Jedzenie surowego mięsa nie jest dobre dla wszystkich czworonogów. Biegunka u psa na diecie BARF może być związana z zatruciem pokarmowym wywołanym przez bakterie. Pies potencjalnie może także zadławić się kośćmi lub złamać na nich ząb. Drastycznym przypadkiem jest perforacja przewodu pokarmowego wywołana przebiciem ściany jelit przez wspomniane kości.
Surowe mięso można kupić mrożone, ale konieczny jest jego odpowiedni transport. Nie wolno bowiem ponownie mrozić produktu, który uległ rozmrożeniu.
W niektórych przypadkach wadą jest także brak odpowiedniego przygotowania merytorycznego właścicieli. Chcą oni bilansować dietę samodzielnie, ale bez odpowiedniej wiedzy pies może nie otrzymać wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Cena mięsa jest porównywalna z kosztami wysokiej jakości karm typu premium, choć w niektórych przypadkach może ją przewyższać. Wszystko zależy od źródła i jakości produktów. Koszty żywienia psa są także zależne od jego wielkości i potrzeb energetycznych.
Kamień nazębny odkłada się u psa bez względu na dietę, choć osoby karmiące psy metodą BARF donoszą o dobrym stanie uzębienia ich psów. Nic nie zastępuje jednak szczotkowania zębów przy użyciu odpowiednich preparatów!
Dieta BARF to ciekawy sposób żywienia psów, który zasługuje na uwagę opiekunów! Warto dokładniej przyjrzeć się zasadom żywienia czworonoga i dostępnym produktom. Dzięki BARF opiekun może decydować, co dokładnie włożyć do miski psa i z jakich źródeł będzie pochodziło mięso oraz warzywa.