Danio i akwarystyka

Kolorowe rybki akwariowe mają zdecydowanie najszersze grono fanów. Danio cały czas zajmuje wysokie pozycje na listach najlepiej sprzedających się ryb i nic nie świadczy za tym, by miało się to zmienić w bliższym lub dalszym czasie. Ta niepozorna rybka nie przykułaby niczyjej uwagi, gdyby nie fakt, że… łatwo ją zmodyfikować kolorystycznie.

Od ekstremalnych danio fluo po zwykłe szare Danio pręgowane, oferują tyle wzorów i kolorów, że rzadko który inny rodzaj ryb może im dorównać. Pamiętajmy, że nawet bajecznie kolorowa mikrorazbora galaxy to Danio margaritatus.

Hodowla danio jest łatwa i tania, dlatego cena tej rybki jest najniższa spośród wszystkich dostępnych na rynku! W zależności od gatunku i koloru mogą kosztować od 2 do 5-6 złotych za sztukę. Nie dziwi więc, że są tak popularne. Można kupić dużo i niewiele wydać, ale niestety nasze akwaria nie są z gumy i nie pomieszczą nieskończonej ilości ryb.

Odmiany hodowlane danio

Kolorowe i weloniaste Danio rerio

Danio żółte to tylko jedna z odmian kolorystycznych Danio pręgowanego. Istnieje ich tak dużo, że trudno opisać wszystkie. Najbardziej popularne to:

  • Danio różowe
  • Danio żółte
  • Danio czerwone
  • Danio niebieskie
  • Danio fioletowe

Praktycznie każde mogą być krótkopłetwe i weloniaste. A to tylko gatunek Danio rerio (nazwa polska jest myląca, ponieważ danio pręgowane i danio lamparcie to tylko różne odmiany Danio rerio – podobnie jak warianty kolorystyczne) (1).

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Akwarium z danio może być kolorowe jak tęcza. Im bardziej intensywne ubarwienie, tym wyższa cena ryby. Może być też tak, że z biegiem czasu jej kolory zaczną blednąć. Warto więc kupić pokarmy wybarwiające, które może niepowstrzymaną tego procesu całkowicie, ale na tyle, na ile można, utrzymają intensywne ubarwienie.

Także jakość wody ma ogromny wpływ na kolor. Kiedy rybka ma intensywne barwy, to znaczy, że czuje się dobrze (przeważnie) z dwóch powodów. Pierwszym jest chęć zaimponowania innym samcom, a drugim jest cieńsza warstwa śluzu chroniąca rybę przed niekorzystnymi warunkami w wodzie. Im cieńsza, tym bardziej jaskrawe kolory (szczególnie różowe, czerwone i niebieskie).

Akwarystyka dla początkujących

Danio to rybka dla początkujących. Pod warunkiem, że będzie to naturalnie ubarwione Danio rerio. Takie szaro czarne z żółtymi paskami. Odmiany kolorystyczne (danio żółte, niebieskie, różowy, czerwone) bardziej nadają się dla doświadczonych akwarystów, bo mają większą tendencję do chorób. Omówmy więc najczęstsze problemy chorobowe danio.

Najczęściej występującymi chorobami są choroby bakteryjne. Mogą objawiać się w różnoraki sposób. Rybka (niezależnie od odmiany) może być nękana przez:

  • Mleczne rany na ciele
  • Problemy z pływaniem (esowate pływanie)
  • Opadnięcie tylnej części ciała za płetwą grzbietową
  • Zmętnienie oczu i biała poświata na ciele
  • Opuchnięcie (rzadko przy danio)

Mogą też padać bezobjawowo, z powodu nowotworów, deformacji ciała i innych dolegliwości, na które niestety nic nie poradzimy.

Choroby bakteryjne biorą się ze słabej odporności ryb. Danio są hodowane masowo w sterylnych warunkach, żeby ograniczyć ilość śnięć (z dobrym skutkiem, bo ich cena jest niska). Kiedy w hodowli są tysiące ryb i gołe szkło, jest to możliwe do osiągnięcia. Gdy ryby przychodzą do akwarium z roślinami, podłożem, innymi rybami i korzeniami, to pozostają bezbronne wobec wszystkich potencjalnie niebezpiecznych bakterii, na które nasze pozostałe rybki akwariowe są odporne.

Kolejnym ogromnie ważnym czynnikiem jest czystość wody. Na to mamy już bezpośredni wpływ i warto z tego skorzystać. Szczególnie w początkowym okresie po zakupie ryb róbmy mnóstwo podmian. Nie dotykajmy filtra, jeżeli nie trzeba, ale podmian nie szczędźmy. Jeszcze nigdy to żadnemu danio nie zaszkodziło, a może tylko pomóc. Poza tym każda ryba w naszym akwarium na tym skorzysta. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o rybkach polecanych do akwarium.

Idealne akwarium dla danio

To, że danio są najbardziej wrażliwe po zakupie, nie zwalnia nas z utrzymania czujności na kolejnych etapach ich utrzymania w akwarium. Temperatura od 20 do 26 stopni będzie optymalna, mogą żyć na wodzie kranowej, demineralizowanej, obojętne. Ważne, żeby była czysta (nieklarowna – czysta).

Nie przejmujmy się tym, jakie mają mieć pH. Dopóki nie stosujemy kwasów, dwutlenku, czy innych skomplikowanych procedur, nie ma powodu, żeby zmieniło się pH. Chyba że nie pamiętamy, kiedy była ostatnia podmiana wody, ale wtedy zrobić mniejszą i po dniu jeszcze jedną, to generalnie jest najlepszy sposób na wyjście z problemu. Test na pH zostawmy dla tych, którzy modyfikują wodę.

Dla nas najważniejsze jest NO3. Oczywiście w dojrzałym akwarium. Musimy to NO3 utrzymywać na niskim poziomie (żeby na teście nie było pięknego intensywnie różowego koloru). Każdy test ma miarkę i instrukcję, jak go przeprowadzić. To nic trudnego! Jeżeli mamy pytania, zadamy je sprzedawcy, albo sprawdźmy w Internecie.

Danio żółte w akwarium
Danio żółte krok po kroku, czyli charakterystyka i opis, wymagania oraz hodowla bez tajemnic

Ogromnie pomocne w utrzymaniu czystej wody są żywe rośliny. Kupujmy od znajomych, z przycinki, z promocji, jakiekolwiek zielone jest lepsze, niż jego brak. Próby zacznijmy od pistii i nawódki wielonasiennej, a damy radę ustabilizować nasze akwarium. Różowy, niebieski, czy fioletowy danio będzie pięknie wyglądał na zielonym tle.

Rozmnażanie i utrzymanie danio

Danio to nie maylandia czy ziemiojad

Hodowla danio jest dość łatwa. Jednak to nie pielęgnica, jak ziemiojad, czy maylandia i nie opiekuje się młodymi. Samica, kiedy jest dojrzała, zaczyna mieć coraz większy brzuch. Gdy już jest nabrzmiały (szerszy, niż boki ciała ponad nim), oznacza to, że jest gotowa do rozmnażania. Oddzielamy wówczas z akwarium ogólnego ją i inne dojrzałe samice (najlepiej około trzech) na okres tygodnia. Oddzielamy też samca, którego nie narażamy na kontakt z samicami przez tydzień. W tych zbiornikach podnosimy stopniowo temperaturę do 28⁰C (jeden stopień dziennie).

W zbiorniku, w którym docelowo będziemy rozmnażali ryby, wykładamy dno siateczką tak drobną, żeby ryby pod nią nie wpłynęły, a na tyle grubą, żeby ikra mogła spaść na dno.  Można też dno wyłożyć mchem lub wgłębką. Chodzi o to, żeby dorosłe nie miały dostępu do ikry po opadnięciu na dno. To najważniejsza sprawa, jeśli chodzi o rozmnażanie danio.

Po tygodniu odosobnienia rodziców i karmienia ich artemią, dafnią, oczlikiem i innymi tłustszymi pokarmami łączymy samca z samicami. Kiedy będzie widać, że samice (chociaż część) już straciły brzuchy – nie dłużej niż po 24 godzinach, przekładamy ryby z powrotem do akwarium ogólnego i czekamy na wyklucie ikry.(2) Rozmnażanie danio kolorowego może przynieść młode, które będą miały mniej intensywne barwy, niż rodzice.

Danio i tetra cesarska (bystrzyk cesarski)

Danio to wbrew pozorom wymagające ryby akwariowe pod kątem towarzystwa. Oczywiście w wielu akwariach są trzymane z neonem, glonojadem i brzanką, ale za bardzo im to nie pasuje. Danio są rybami ławicowymi. Im ich więcej, tym lepiej. Nieprzeciętna zwinność i szybkość powodują, że najlepiej czują się w towarzystwie innych żwawych ryb.

To, że danio podskubuje inną rybę, nie oznacza, że jej nie lubi, a wręcz przeciwnie. Chce, żeby pływała z nim w jednej ławicy, a biedny gupik nie wie, czemu się go ten danio czepia (nawet weloniaste danio niekiedy się podskubują). Przecież gupik nie pływa w ławicy, więc po co mu to.

Za to tetra cesarska (bystrzyk cesarski) może żyć z danio, o ile jednego i drugiego będzie co najmniej 10 sztuk. Wtedy obydwie ławice znajdą sobie miejsce (gdy mamy wystarczająco duże akwarium). Dla tych ryb ławica jest bardzo ważna. To kwestia przeżycia albo bycia zjedzonym przez drapieżnika. Danio nie mają w naturze łatwego życia.

Ani ziemiojad, ani żadna inna pielęgnica (tym bardziej Maylandia) nie będą dobrym towarzystwem dla danio. To ryby terytorialne, które nie będą tolerowały tego, że jakaś ławica cały czas im śmiga nad głową. To już lepsza jest Tetra cesarska (bystrzyk cesarski), przynajmniej samce tylko przepchną się okazjonalnie.

Danio przystosowały się do przetrwania w środowisku. Pobyt paru sztuk w naszym akwarium tego nie zmieni, więc jeżeli już, to my musimy przewidzieć, w jaki sposób ryba się zachowuje, czytając o niej jak najwięcej przed zakupem. Nagrodą będzie żwawe, kolorowe akwarium pełne zadowolonych danio.

Danio to małe ławicowe rybki, które mają tyle odmian kolorystycznych, że wystarczą zielone rośliny i piękne akwarium gotowe.

Bibliografia:

  1. Meyer Axel, Biermann Christiane H. and Orti Guillermo 1993 The phylogenetic position of the zebrafish (Danio rerio), a model system in developmental biology: an invitation to the comparative methodProc. R. Soc. Lond. B.252231–236 https://doi.org/10.1098/rspb.1993.0070
  2. https://www.researchgate.net/post/How-to-help-zebrafish-strip-the-egg wątek dyskusyjny na temat rozmnażania i wykarmienia narybku danio.
ikona podziel się Przekaż dalej