Danio pręgowany - opis, usposobienie, wymagania, opinie
Łatwe rozmnażanie, występowanie wielu odmian, a nawet różnych wzorów, jak danio lamparcie i weloniaste, zapracowały na dużą popularność tej rybki. Nawet karaś chiński (goldfish) nie występuje w takich ilościach odmian jak Danio rerio.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rybach akwariowych.
Nieznany danio
Ofiara własnej sławy
Danio pręgowany to chyba najbardziej banalna rybka, jaką można mieć w akwarium. Kojarzy nam się z różowymi, fioletowymi i zielonymi odmianami, które pływają w akwariach ze sztucznymi roślinami o podobnych kolorach.
Z racji, że cena danio pręgowanego rzadko przekracza 3 złote, to gdy odejdzie na drugą stronę tęczy, nie będzie za dużej straty. Często jest też kupowany jako pokarm dla dużych pielęgnic i żółwi. Łatwo się rozmnaża i przetrwa wiele, więc jego sytuacja jest nie do pozazdroszczenia.
W końcu, co ciekawego może być w rybie, która wpuszczona do akwarium ma dwa tryby:
- Pływa jak nawiedzona, często w kółko
- Stoi w miejscu i się nie rusza
Niekiedy obgryza płetwy innym rybom, podszczypując i denerwując je – szczególnie gupiki. Nawet danio weloniaste potrafią pogryzać się między sobą.
Temperatura a danio
Danio występują między innymi w Indiach, gdzie zajmują bardzo różnorodne stanowiska. Od rzek, po spokojne zalewy, a wręcz kałuże. Nie mają za bardzo wygórowanych wymagań odnośnie wody, ale przeważnie konduktywność nie przekracza tam 200µS/cm.
Temperatura wody jest nie z tej ziemi! Aż dziw bierze, że taka niepozorna rybka ją przeżywa. Od 18 do aż 35⁰C w wodzie praktycznie stojącej! Większą tolerancję ma chyba tylko karaś chiński (goldfish)! To oczywiście dość ekstremalne wartości, a w akwarium należy zdecydowanie trzymać się średniej.
Danio może pływać przy zróżnicowanej ilości roślin – od zbiorników z samym piaskiem, po zalewy w środku lasu. Woda może być klarowna lub całkiem mętna, o podłożu z dużą ilością mułu lub czystym piaskiem(1). Jego elastyczność w dostosowywaniu się do różnych warunków środowiskowych jest powodem, dla którego wpuszcza się danio do zbiorników wodnych, żeby ograniczały populacje komarów(2).
Zachowanie danio
Ławica to podstawa
Powyższy opis nie zmienia faktu, że danio jest dość nudny. Oczywiście, że jest nudny, bo nikt go nie trzyma w akwarium w ilości 100 sztuk. Dla przyzwoitości powiedzmy, że chociaż 30 sztuk. Tak więc nie znamy tej ryby nic a nic.
Nie dość, że danio pręgowany jest modelowym zwierzęciem dla kręgowców, to jeszcze ma bogate życie emocjonalne! Koniecznie potrzebuje towarzystwa. Danio są trochę jak mrówki albo termity. Jedna sztuka się nie liczy, ale doskonała organizacja tworzy z nich genialną społeczność.
Tak, społeczność, bo organizują się w różny sposób w zależności od okoliczności. Jeżeli jest więcej jedzenia, to odległości między osobnikami są większe, żeby dać sobie lepsze możliwości w polowaniu. Gdy zbliża się drapieżnik, skupiają się jedna obok drugiej w zwartą ławicę, jak tuńczyki. Krążą wokół jednego punktu, dezorientując wroga (3). To też wyjaśnia ich paski na ciele.
Danio jak kiryśnik czarnoplamy
Danio pręgowany jest bardzo inteligentny i potrafi się całkiem nieźle uczyć. Rozpoznawał wzory i kolory na labiryncie, który prowadził go do jedzenia lub pozostawał bez nagrody, jeżeli wybrał źle. Bardzo sprawnie uczyły się zmian w systemie nagradzania, więc to całkiem sprytne istoty(4).
Te rybki akwariowe nie lubią pustych, otwartych przestrzeni i dużej ilości światła. Pojedyncze osobniki starają się unikać „ekspozycji” i chowają się w cieniu. Wiedzą, że pojedynczo są wrażliwe na ataki drapieżników, więc próbują się ukryć(5). Prawie jak kiryśnik czarnoplamy.
Możecie wierzyć lub nie, ale te rybki akwariowe są wykorzystywane w badaniach nad lękiem i stresem. Okazuje się, że zestresowane zastygają w bezruchu lub nadpobudliwie pływają. To dlatego wydają nam się takie „nierozgarnięte”. Gigantyczna ilość czynników stresowych takich jak inne rybki akwariowe i dużo światła, powodują u nich lęk, który objawia się tym dziwnym zachowaniem (6). A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat hodowli danio malabarskiego?
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Danio lubią konkrety
W przypadku danio nawet jedzenie ma związek z utrzymywaniem ławicy. Najchętniej jedzą to, co znajdzie się na tafli wody, grupowo podpływając w miejsca, gdzie rozwijają się larwy owadów lub buszują przy dnie pierścienice.
Dostrzeżenie przez jednego osobnika jakiegoś pokarmu natychmiast uruchamia tryb polowania u pozostałych ryb szukających czegoś dla siebie. Przy karmieniu dużej grupy doskonale widać wzmożoną aktywność w ułamku sekundy, po wpadnięciu pierwszej granulki do wody.
Danio uwielbiają oczlika, rozwielitkę, nicienie mikro i wszystko, co ma dużo mięska. Nie najlepsze są takie pokarmy jak ochotka, wodzień, czy czarny komar, bo to dość duże zdobycze, jak na taką małą rybę. Oczywiście w naturalnych warunkach nie wybrzydzają, ale kiedy to my mamy wybór, wybierajmy zdrowsze.
Pokarmy gotowe są też doskonałym jedzeniem podstawowym. Danio rozszarpują wszystko w oczach, więc rzadko jest problem z pozostałą częścią pokarmu na dnie. W przypadku tych ryb lepiej dać mniej niż więcej, bo mają tendencję do znacznego przejadania się.
Danio lamparcie i rozmnażanie
Odmiany danio
Danio powinny być trzymane w zacienionym akwarium z dużą ilością roślin. Wystarczy jedno miejsce, w którym będą mogły się w schować, gdy się czegoś przestraszą. Odmiany naturalne są szaro – niebieskie z połyskującym okiem i ciapką na głowie. Występują też różne odmiany hodowlane:
- Weloniaste
- Czerwone
- Różowe
- Żółte
- Niebieskie
W odróżnieniu od pozostałych form kolorystycznych, danio lamparcie ma kropki zamiast pasków. Rybki w kropki mogą też występować w różnych barwach (czerwone, różowe, żółte, niebieskie).
Samica danio ma bardziej zaokrąglony brzuch niż samiec. Różnice są często widoczne u osobników w pełni dojrzałych, gotowych do rozrodu. Zdecydowanie trudniej odróżnić płeć osobników odmian hodowlanych niż naturalnej.
Samiec i samica danio
Danio może być trzymany z takimi rybami, jak:
- Inne danio
- Zwinniki
- Małe bystrzyki
- Pielęgniczki
- Większość sumowatych (np. kiryśnik czarnoplamy)
Karaś chiński (goldfish) nie jest dla nich dobrym towarzystwem, bo to zdecydowanie za bardzo aktywne ryby, jak na welona. Także duże kąsacze mogą obgryzać płetwy danio.
Rozmnażanie tych ryb jest bardzo łatwe. Wystarczy zbiornik z dnem zasłoniętym mchem, w którym znajdzie się samiec i samica (może być wiele par). Temperatura może być podniesiona do 28 ⁰C. Ryby należy odłowić po spuszczeniu ikry, bo będą ją wyjadały. Rozmnażanie odmian hodowlanych (niebieskie, żółte, czerwone, różowe) może być trudniejsze, bo niekiedy rybom podawane są hormony do uzyskania bardziej intensywnej barwy.
Danio to niesamowita rybka zasługująca na najlepsze akwarium, jakie możemy zrobić. Nie zapominajmy jednak, że najważniejsza w tym przypadku jest ławica, więc jeżeli chcemy danio, to koniecznie w dużych ilościach (dostosowanych do pojemności akwarium).
(1) Sundin, Josefin, et al. "On the observation of Wild Zebrafish (Danio rerio) in India." Zebrafish 16.6 (2019): 546-553.
(2) Za Fishbase: Shrestha, T.K., 1990. Resource ecology of the Himalayan waters. Curriculum Development Centre, Tribhuvan University, Kathmandu, Nepal. 645 p.
(3) Miller, Noam, and Robert Gerlai. "Quantification of shoaling behaviour in zebrafish (Danio rerio)." Behavioural brain research 184.2 (2007): 157-166.
(4) Colwill, Ruth M., et al. "Visual discrimination learning in zebrafish (Danio rerio)." Behavioural Processes 70.1 (2005): 19-31.
(5) Serra, E. L., C. C. Medalha, and R. Mattioli. "Natural preference of zebrafish (Danio rerio) for a dark environment." Brazilian journal of medical and biological research 32 (1999): 1551-1553.
(6) Blaser, R. E., L. Chadwick, and G. C. McGinnis. "Behavioral measures of anxiety in zebrafish (Danio rerio)." Behavioural brain research 208.1 (2010): 56-62.