Podstawowe informacje o dalmatyńczyku

Popularne nazwy:
Dalmatiner, Dalmatinac
Pochodzenie:
Chorwacja
Kategoria FCI:
Grupa 6 - Psy gończe, posokowce i rasy pokrewne > Sekcja 3 - Rasy pokrewne
54 - 58 cm
24 - 29 kg
56 - 60 cm
27 - 32 kg
11 - 14 lat
duża potrzeba ruchu, pies aktywny
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
3000 - 5000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
200 - 500 zł
Imiona dla dalmatyńczyka:
Mango, Amper, Trop, Topaz, Kufel, Boni, Cleo, Simon, Rzym, Kaprys, Kropka, Susi, Melon, Hektar, Sam

Dalmatyńczyk - charakterystyka, cechy, tresura, opinie

Dalmatyńczyk to pies, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych na całym świecie. Rasa dalmatyńczyk mocno różni się na tle innych psów jednak nie tylko pod względem wyglądu. Psa wyróżnia bowiem specyficzny charakter, którym zachwycili się miłośnicy psów. Jaka jest dokładna charakterystyka dalmatyńczyków? Ile kosztuje szczeniak? Czy istnieje dalmatyńczyk miniaturka? Oto najważniejsze informacje dotyczące rasy, a także opis psa dalmatyńczyka i jego zdjęcia.

Dalmatyńczyk – informacje na temat psa

Historia dalmatyńczyków

Nikt tak naprawdę nie wie, skąd dokładnie pochodzą dalmatyńczyki. Istnieje kilka teorii, lecz każda jedna opiera się wyłącznie na przypuszczeniach. Rasa może pochodzić więc z terenów bałkańskich, Turcji bądź Anglii. Psy występowały już na greckich freskach czy grobach egipskich faraonów, więc przodkowie dalmatyńczyków mogli narodzić się na świecie już ponad 2000 lat temu. Jednak, dlaczego szczeniaki tak właściwie się pojawiły? I skąd nazwa „dalmatyńczyk”? To już na zawsze pozostanie zagadką.

Według różnych dzieł historycznych, pies rasy dalmatyńczyk był psem tureckim, tygrysim, dalmatyńskim bądź wyżłem bengalskim. Informacje historyczne wskazują jednak wyraźnie, że czarno-biały lub brązowy pies znany był w średniowieczu – właśnie w tej epoce rasa stała się popularna wśród europejskiej szlachty i bogatych ludzi. Pieski chroniły dyliżanse w Anglii, natomiast w Ameryce były nieodłącznymi towarzyszami strażaków.

Tak naprawdę dopiero w XIX wieku zaczęto hodować pieski – wówczas ustalono ich standard i uznano rasę jako odrębną. Mimo, że dalmatyńczyk nie jest psem przeznaczonym do konkretnych zadań jak inne rasy (np. owczarek belgijski albo bulterier), szczeniaki są lubiane i popularne na całym świecie. Piesek jest dziś głównie członkiem rodziny, pełniąc funkcję najlepszego towarzysza domowników.

Opis rasy dalmatyńczyk – zdjęcia

Dalmatyńczyk to szczeniak, który już od małego ma charakterystyczne ubarwienie. Właśnie ono sprawia, że mały piesek wyróżnia się na tle innych ras. Oprócz tego, że pies wygląda inaczej, cechuje go również łagodne usposobienie i żywiołowość. Według klasyfikacji FCI, psy zalicza się do grupy 6 (psy gończe i rasy pokrewne), sekcji 3 (rasy pokrewne). Psy żyją między 10, a 12 lat – choć wiadomo, prawidłowe żywienie i odpowiednia pielęgnacja mogą sprawić, że pies będzie żył o wiele dłużej.

Psy są nieco wyższe niż bulterier. Suczki mierzą ok. 54-60, zaś samce ok. 56-62 cm. Psy ważą bardzo podobnie, jak owczarek belgijski (suczki i samce ok. 24-32 kg, przy czym samce zawsze nieco więcej). Charakterystyczna jest oczywiście maść psów, która jest zazwyczaj czarno-biała. Czasem pojawia się też brązowy piesek w cętki – choć należy on do rzadziej występujących. Psiaki powinny mieć dobrze zarysowane i okrągłe cętki, mniej więcej w rozmiarze monety. Sierść psów jest krótka i mocno przylegająca. Uszy dalmatyńczyków są z kolei wysoko osadzone i zwisające. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach gończych.

Charakter dalmatyńczyka

Dalmatyńczyki są bardzo czułymi psami, mocno przywiązującymi się do swoich opiekunów. Właśnie dlatego, że uwielbiają spędzać czas z ludźmi, nie znoszą zostawać samotnie w domu. Hodowla owczarka szwajcarskiego uważa, że ich psy do zabawy są skore podobnie, jak dalmatyńczyki. Psy lubią bawić się nie tylko ze starszymi, ale i z młodszymi – nie będąc przy tym zbyt nachalne. Jednak to pies powinien zadecydować, kiedy będzie czas na zabawę. Nie powinno się go zmuszać, by w danej chwili np. bawił się z dzieckiem, kiedy pies akurat ma ochotę poleżeć.

Charakterystyka dalmatyńczyków wskazuje na to, że od najwcześniejszych lat ten mały piesek ma dość… duży temperament. Dalmatyńczyk jest żywiołowy i energiczny od szczeniaka, jednak też potrafi zachowywać się spokojnie wtedy, kiedy zachodzi potrzeba. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej zostanie odpowiednio wyszkolony. Nie powinno być z tym jednak większego problemu, gdyż rasa jest bardzo inteligentna i wyróżnia się dobrą pamięcią, z łatwością przyswajając komendy.

Dalmatyńczyk ma łagodne usposobienie, będąc psem przyjaźnie nastawionym do ludzi. Psy nie boją się człowieka, ale wobec nieznajomych mogą zachowywać pewien dystans. Należy pamiętać, że pies na pewno będzie bronić swojego opiekuna, jeżeli zagrożone będzie jego mienie. Charakter dalmatyńczyka pozwala na jego właściwe wychowanie pod warunkiem, że socjalizację rozpoczniesz o wiele wcześniej. Mimo, ze psy są dość samodzielne i niezależne, nie będzie to przeszkadzać w ułożeniu ich.

Jak można skutecznie wyszkolić dalmatyńczyka? Otóż, na zasadzie zbudowania relacji partnerskiej. Kiedy piesek poczuje, że jest równy swojemu właścicielowi (i odwrotnie), będzie w stanie szybko nauczyć się nowych rzeczy i stanie się posłuszny. Jeśli będziesz próbował za wszelką cenę pokazać psu, że jesteś lepszy, nie licz na udane wyszkolenie psa. Może skończyć się nawet na tym, ze dalmatyńczyk stanie się nieposłuszny.

Ile kosztuje dalmatyńczyk? Jego cena uzależniona jest od tego, z jakiej hodowli pochodzi pies oraz jakie są jego geny i zbliżenie do wzorca rasy FCI. Jednak, zazwyczaj cena oscyluje między 2500, a 3000 zł – czyli hodowla dalmatyńczyków wycenia się zupełnie podobnie, jak hodowla owczarka szwajcarskiego. Warto wiedzieć też, że nie istnieje rasa taka, jak „dalmatyńczyk miniaturka”. To wymysł pseudohodowców, których powinno się unikać!

Informacje na temat rasy dalmatyńczyk

Choroby i zdrowie dalmatyńczyków

Dalmatyńczyk to generalnie zdrowa rasa. Niestety, ale pieski miewają kłopot z układem moczowym – dość często pojawia się u nich zapalenie albo nerek, albo układu moczowego. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, jeżeli piesek leży za długo na zimnej podłodze, wówczas może pojawić się taka przypadłość. Białe psy często cierpią również na wrodzoną głuchotę, dlatego należy regularnie kontrolować ich uszy. Psy czasami też cierpią na inne choroby, m.in.:

  • alergie pokarmowe
  • rozszerzenie żołądka
  • skręt żołądka
  • stany zapalne uszu
  • problemy ze stawami lub kręgosłupem

Czym karmić dalmatyńczyka?

Całe szczęście, psy nie należą do bardzo wybrednych. Dalmatyńczyki lubią jednak dużo jeść, zatem należy uważać na ich łakomstwo, by przypadkowo nie przytyły (to może spowodować wiele problemów zdrowotnych). Dalmatyńczykom powinno się podawać karmy przeznaczone dla większych ras, jeżeli chcesz zdecydować się na gotowe produkty. Warto będzie zakupić psu karmę dietetyczną, dzięki której zmniejszyć można ryzyko złapania przez pieska alergii pokarmowej – niestety, ale dalmatyńczyk często na takie zapada. Niezależnie jednak od tego, czy będziesz karmił psa suchą czy mokrą karmą, zawsze należy podawać mu dużą ilość świeżej wody. Dalmatyńczyki to rasa, która potrzebuje pić o wiele więcej wody, niż inne. Dlaczego? Otóż, psy te cierpią na kamienie moczowe i problemy z nerkami. Pijąc więc wodę, będą częściej oddawać mocz – a to wpłynie na nieodkładanie się kamieni moczowych w organizmie psiaka.

Możesz karmić swojego pieska własnoręcznie przyrządzonymi posiłkami – jednak te trzeba będzie uzupełniać o odpowiednie witaminy, a także środki poprawiające stan sierści (w okresie linienia) i chroniące stawy (w starszym wieku). Dobrze, by psy pożywienie psów nie było bogate w purynę – dzięki temu zredukujesz poziom kwasy moczowego w urynie pupila, obniżając ryzyko zachorowania psa na kamienie moczowe. Jeżeli nie jesteś pewny co do odpowiedniego doboru posiłków i ich ilości dla swojego dalmatyńczyka, koniecznie skonsultuj się z weterynarzem albo hodowcą.

Pielęgnacja dalmatyńczyków krok po kroku

Psy mają krótką szatę, więc nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Oczywiście, hodowla zawsze poleca czesanie sierści dalmatyńczyków regularnie, by w okresie linienia uniknąć sprzątania po psie. Jednak, dalmatyńczyki linieją tak naprawdę jedynie dwa razy do roku – więc nie jest to wymagające zadanie dla opiekunów. Oczywiście, nie można jednak całkowicie rezygnować z czesania psa. Dalmatyńczyki będą gubiły swoje włosy, które zaczną się odkładać w każdym rogu mieszkania – uwierz, że później będzie bardzo ciężko pozbyć się ich z domu. Sierść psów jest drobna, ale też twarda – a to sprawia, że wbija się z łatwością w podłoże i ciężko jest ją dokładnie wysprzątać. Możesz wyczesywać psa raz w tygodniu, najlepiej przy pomocy specjalnej rękawicy albo gumowej szczotki. Nie ma też większego problemu, by przecierać dalmatyńczyka kawałkiem irchy albo wilgotnym ręcznikiem, żeby pozbyć się kurzu z sierści i jednocześnie nadać włosom połysk.

Nie trzeba dalmatyńczyka zbyt często kąpać. Jeżeli jednak już będziesz musiał to zrobić, korzystaj wyłącznie ze specjalnych kosmetyków dla psów, takich jak np. szampony dla krótkowłosych ras. Musisz też wcześniej upewnić się, że wybrany preparat nie przebarwi skóry psa i nie zagrozi jego zdrowiu! Oczywiście, konieczne będzie regularne sprawdzanie uszu (ze względu na to, że uszy dalmatyńczyków są podatne na choroby), a także skracanie pazurków – pod warunkiem, że piesek nie ściera ich sam w naturalny sposób. Warto będzie też podawać swojemu psu specjalne gryzaki czy ciastka do czyszczenia zębów, by zadbać o zdrowy uśmiech swojego dalmatyńczyka.

Piękny biały pies w czarne kropki o eleganckiej, proporcjonalnej budowie ciała, kojarzy się każdemu. Charakterystyka tej rasy określa go jako psa dla aktywnych. Przyjazne usposobienie i czuły charakter oraz inteligencja i chęć do nauki czyni go idealnym psem rodzinnym. Wymaga jednak bardzo dużo ruchu, nawet do kilku godzin spacerów i aktywności dziennie. Pomożemy ci zdecydować, czy jest to pies dla ciebie. Wyjaśnimy czy istnieje brązowy dalmatyńczyk lub dalmatyńczyk miniaturka.

Dalmatyńczyk - podstawowe informacje o rasie

Rasa i jej pochodzenie

Pochodzenie dalmatyńczyka nie jest do końca znane. Istnieje na ten temat wiele przypuszczeń. Ponoć pierwsze informacje o tej rasie można znaleźć w egipskich grobowcach, gdzie freski sprzed kilku tysięcy lat przedstawiają podobne, nakrapiane psy. Inni twierdzą, że Cyganie sprowadzili te psy do Europy z Indii. Z kolei wizerunki tego psa pochodzące z kultury minojskiej mogą świadczyć o śródziemnomorskim pochodzeniu dalmatyńczyka.

Pierwszy opis dalmatyńczyka znajduje się w kronikach z Chorwacji z 1719 roku, choć informacje o tych psach pojawiały się już w pismach w średniowieczu. W XVIII wieku zwrócono uwagę na atrakcyjny wygląd i podatność na tresurę i wtedy zaczęła się kariera tych psów nazywanych dalmatyńczykami. Wykorzystywane były jako psy gończe, obronne, a także cyrkowe. Szczególną popularność zyskały w Anglii w okresie wiktoriańskim. Dopiero pod koniec XIX wieku ustalono standard rasy.

Ile kosztuje dalmatyńczyk

Cena szczeniaka z pochodzeniem FCI waha się w granicach 4500 – 7000 zł. Cena zależy do renomy hodowli, osiągnięć rodziców psa oraz od dostępności szczeniąt. Pies rasowy musi mieć odpowiednie dokumenty pochodzenia, które zaświadczają, że pies jest w 100% rasowy. Niektóre pupile mogą brać udział w wystawach, co otwiera drogę do uzyskania uprawnień hodowlanych. Cena dalmatyńczyka z uprawnieniami wystawowymi może być nieco wyższa od zaprezentowanej powyżej.

Należy być ostrożnym jeśli cena szczeniaka jest podejrzanie niska. Możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z pseudohodowcami. Narażamy się wówczas na to, że szczeniak może mieć wady lub choroby genetyczne. Jeśli chcesz pieska dalmatyńczyka lub podobnego do dalmatyńczyka tanio lub za darmo, lepszym wyborem będzie adopcja ze schroniska lub organizacji opieki nad zwierzętami. Ratujesz w ten sposób porzuconego psa i nie wspierasz pseudohodowli.

Charakterystyka rasy - opis wyglądu, zdjęcia i charakter psa

Wygląd dalmatyńczyka - opis i zdjęcia

Dalmatyńczyk ma tak charakterystyczne umaszczenie, że oglądając zdjęcia psów trudno go pomylić z inną rasą. Na śnieżnobiałym futrze znajdują się czarne lub brązowe cętki. Co ciekawe szczeniak rodzi się biały, zaś cętki pojawiają się dopiero w 10 - 14 dniu życia. Czy istnieje brązowy dalmatyńczyk? Raczej nie. Za to, zgodne ze standardem rasy, rzadko mogą występować psy w brązowe cętki. Dalmatyńczyk biało brązowy ma brązowy nos i jaśniejsze oczy.

Pies odznacza się atletyczną sylwetką o pięknych proporcjach. Ma płynny, elegancki ruch. Włos dalmatyńczyka jest krótki bez podszerstka. Ten aktywny pies nie może być otłuszczony. Oczy mają charakterystyczną obwódkę. Uszy są położone wysoko, zwisające i zaokrąglone na końcach. Uszy całkowicie czarne uważane są za wadę.

Zdarzają się ogłoszenia: dalmatyńczyk miniaturka. Osoby zainteresowane tą rasą zastanawiają się czy istnieje taka odmiana, czy też są to oszustwa pseudohodowli. Wyjaśniamy: rasowy dalmatyńczyk miniaturka nie istnieje.

Usposobienie psa

Dalmatyńczyk ma czuły charakter i bardzo przywiązuje się do opiekuna. Jest to pies radosny, żywiołowy, lubiący zabawy. Może być również spokojnym, cierpliwym towarzyszem. Te pojętne i inteligentne psy wykorzystywane są także jako psy tropiące w akcjach ratowniczych. Niezależne usposobienie sprawia jednak, że są to psy dla doświadczonych opiekunów, którzy umieją psa odpowiednio prowadzić i trenować.

Warto wiedzieć również o wadach i wymaganiach tej rasy, które są następujące:

  • nie znosi samotności i może zostać czasami sam w domu nie dłużej niż kilka godzin,
  • hałaśliwy,
  • ma skłonność do ucieczek,
  • jest łakomczuchem ze skłonnościami do tycia.

Zgodnie z wzorcem rasy dalmatyńczyk powinien tolerować koty, inne psy i być przyjaznym towarzyszem dzieci. Co do psów niewiadomego pochodzenia, nie ma takiej pewności.

Czy dalmatyńczyk to pies dla ciebie

Dalmatyńczyk - charakterystyka jako aktywnego psa rodzinnego

Obecnie dalmatyńczyk to głównie pies rodzinny, który idealnie sprawdzi się dla rodziny lubiącej aktywność na świeżym powietrzu i sporty. Rasa ta nie jest zalecana dla osób, które nie lubią ruchu lub są często zajęte pracą. Dalmatyńczyk źle znosi samotność i pozostawanie samemu w domu. Nie jest to dobry wybór dla zapracowanych singli, ani dla osób starszych.

Prawidłowa pielęgnacja psa polega na zapewnieniu mu odpowiedniej ilości ruchu, spacerów, biegania, a najlepiej udziału w psich sportach. Potrzebne mu sią co najmniej 2 godziny aktywności fizycznej. Mogą to być długie spacery, jogging, wycieczki rowerowe lub udział w psich sportach na przykład agility czy dog dancing. Psy te mają skłonności do tycia i nie nadają się na psy kanapowe.

Pielęgnacja i choroby

Krótka sierść dalmatyńczyka jest łatwa do utrzymania. Wystarczy wyszczotkować psa raz w tygodniu. Kąpiele należ przeprowadzać w zależności od potrzeb. Wystarczy przetrzeć psa wilgotnym ręcznikiem, aby nadać połysk sierści. Należy regularnie przeglądać uszy, oczy, szczęki i pazury. Utrzymanie psa nie kosztuje dużo.

Dalmatyńczyk to pies odporny na choroby, wytrzymały i silny. Nie jest jednak wolny od chorób genetycznych, które zostały spowodowane rozrodem nie zgodnym ze standardami rasy prowadzonym przez pseudohodowle. Może się zdarzyć, że rodzi się szczeniak głuchy, co ma związek z białym umaszczeniem. Do tej pory nie udało się wyizolować genu odpowiedzialnego za głuchotę. Im więcej białego tym większe prawdopodobieństwo, że szczeniak urodził się głuchy. Nie ma jednak testów, które pozwoliłyby ten problem przewidzieć.

Najczęściej występujące choroby tego psa to kamienie moczowe, alergie pokarmowe i zapalenie uszu. Psy te mają szczególnie wrażliwy układ moczowy i często występuje u nich zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie nerek oraz kamica moczanowa. Warto wiedzieć, że dalmatyńczyki są bardzo wrażliwe na słońce oraz na zimno.

Zalety i wady dalmatyńczyka

Zalety
  • oddany
  • łatwa pielęgnacja
  • wesoły
  • inteligentny
  • można uprawiać z nim sporty
Dalmatyńczyk to świetny towarzysz dla osób aktywnych. Jego pielęgnacja nie sprawia kłopotów. To kochający i oddany pupil.
Wady
  • nie lubi samotności
  • wymaga dużo uwagi
Dalmatyńczyk nie jest psem "dla leniuchów", którzy nie zapewnią mu ruchu i zabaw. Nie jest to także pies dla osób, które często i długo przebywają po za domem.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • mocna szyja,
  • duży nos,
  • wysoko osadzone uszy,
  • owalne oczy,
  • umięśniony zad,
  • głęboka klatka piersiowa,
  • mocna kufa,
  • zgryz nożycowy
głowa w kształcie stożkowatym, uszy wiszące. Tułów prostokątny, mocny, dobrze umięśniony, maść z wyraźnymi cętkami. Ruch musi być elegancki. Dymorfizm płciowy wyraźny.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
  • biało-czarne,
  • biało-brązowe
Kolor oczu:
ciemne

Galeria zdjęć - Dalmatyńczyk

Charakter dalmatyńczyka

Charakter:
Potrzeba ruchu:
  • duża potrzeba ruchu,
  • pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Dalmatyńczyk nie jest psem agresywnych, choć potrafi bronić swoich zasobów, czy ludzi.
Skłonność do ucieczek:
niska
Dalmatyńczyk przywiązuje się do ludzi.
Użytkowanie:
Dalmatyńczyk ma naturę psa myśliwskiego, ale obecnie jest raczej psem do towarzystwa.
Poddawany próbom pracy:
nie

Dalmatyńczyk - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Dalmatyńczyk określany jest jako pies łatwy do prowadzenia. Wymaga jednak zaangażowania opiekuna i jego konsekwencji.
Dla kogo się nadaje:
Dalmatyńczyk to pies dla osób, które są aktywne i zapewnią mu właściwą ilość ruchu.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Dalmatyńczyk to zwykle dobry pies rodzinny. Zabawy psa z dziećmi powinny być jednak zawsze nadzorowane przez dorosłych.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Psy tej rasy potrzebują ścisłego kontaktu z człowiekiem i nie lubią zostawać zbyt długo i zbyt często same.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Psy tej rasy zwykle nie sprawiają problemów podczas szkolenia. Ważna jest jednak konsekwencja przewodnika i właściwe podejście do psa.

Pielęgnacja dalmatyńczyka

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
Pielęgnacja dalmatyńczyka nie jest trudna. Obejmuje czynności takie jak skracanie pazurów, mycie psich zębów, okazjonalne kąpiele, czy dbanie o opuszki łap.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF),
  • Karma dla psów ras dużych
Dalmatyńczyk może być żywiony gotowymi karmami mokrymi lub suchymi. Na rynku dostępne są także mniej znane karmy półwilgotne. Oprócz tego opiekun może zdecydować się na dietę surową BARF lub posiłki gotowane w domu. W takim przypadku należy pamiętać o podawaniu psu suplementów diety.
Podatność na choroby:
U dalmatyńczyków zdarzają się skręty żołądka, dlatego nie należy karmić psa bezpośrednio przed aktywnością fizyczną ani zaraz po niej. Oprócz tego u psów tej rasy pojawiają się alergie, problemy ze skórą lub głuchota.
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz inne psy podobne do dalmatyńczyka