Dalmatyńczyk – informacje na temat psa

Historia dalmatyńczyków

Nikt tak naprawdę nie wie, skąd dokładnie pochodzą dalmatyńczyki. Istnieje kilka teorii, lecz każda jedna opiera się wyłącznie na przypuszczeniach. Rasa może pochodzić więc z terenów bałkańskich, Turcji bądź Anglii. Psy występowały już na greckich freskach czy grobach egipskich faraonów, więc przodkowie dalmatyńczyków mogli narodzić się na świecie już ponad 2000 lat temu. Jednak, dlaczego szczeniaki tak właściwie się pojawiły? I skąd nazwa „dalmatyńczyk”? To już na zawsze pozostanie zagadką.

Według różnych dzieł historycznych, pies rasy dalmatyńczyk był psem tureckim, tygrysim, dalmatyńskim bądź wyżłem bengalskim. Informacje historyczne wskazują jednak wyraźnie, że czarno-biały lub brązowy pies znany był w średniowieczu – właśnie w tej epoce rasa stała się popularna wśród europejskiej szlachty i bogatych ludzi. Pieski chroniły dyliżanse w Anglii, natomiast w Ameryce były nieodłącznymi towarzyszami strażaków.

Tak naprawdę dopiero w XIX wieku zaczęto hodować pieski – wówczas ustalono ich standard i uznano rasę jako odrębną. Mimo, że dalmatyńczyk nie jest psem przeznaczonym do konkretnych zadań jak inne rasy (np. owczarek belgijski albo bulterier), szczeniaki są lubiane i popularne na całym świecie. Piesek jest dziś głównie członkiem rodziny, pełniąc funkcję najlepszego towarzysza domowników.

Opis rasy dalmatyńczyk – zdjęcia

Dalmatyńczyk to szczeniak, który już od małego ma charakterystyczne ubarwienie. Właśnie ono sprawia, że mały piesek wyróżnia się na tle innych ras. Oprócz tego, że pies wygląda inaczej, cechuje go również łagodne usposobienie i żywiołowość. Według klasyfikacji FCI, psy zalicza się do grupy 6 (psy gończe i rasy pokrewne), sekcji 3 (rasy pokrewne). Psy żyją między 10, a 12 lat – choć wiadomo, prawidłowe żywienie i odpowiednia pielęgnacja mogą sprawić, że pies będzie żył o wiele dłużej.

Psy są nieco wyższe niż bulterier. Suczki mierzą ok. 54-60, zaś samce ok. 56-62 cm. Psy ważą bardzo podobnie, jak owczarek belgijski (suczki i samce ok. 24-32 kg, przy czym samce zawsze nieco więcej). Charakterystyczna jest oczywiście maść psów, która jest zazwyczaj czarno-biała. Czasem pojawia się też brązowy piesek w cętki – choć należy on do rzadziej występujących. Psiaki powinny mieć dobrze zarysowane i okrągłe cętki, mniej więcej w rozmiarze monety. Sierść psów jest krótka i mocno przylegająca. Uszy dalmatyńczyków są z kolei wysoko osadzone i zwisające. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach gończych.

Charakter dalmatyńczyka

Dalmatyńczyki są bardzo czułymi psami, mocno przywiązującymi się do swoich opiekunów. Właśnie dlatego, że uwielbiają spędzać czas z ludźmi, nie znoszą zostawać samotnie w domu. Hodowla owczarka szwajcarskiego uważa, że ich psy do zabawy są skore podobnie, jak dalmatyńczyki. Psy lubią bawić się nie tylko ze starszymi, ale i z młodszymi – nie będąc przy tym zbyt nachalne. Jednak to pies powinien zadecydować, kiedy będzie czas na zabawę. Nie powinno się go zmuszać, by w danej chwili np. bawił się z dzieckiem, kiedy pies akurat ma ochotę poleżeć.

Pies rasy dalmatyńczyk leżący z językiem na wierzchu, a także opis rasy i cena
Jaki charakter ma pies rasy dalmatyńczyk, czyli wszystko, co warto wiedzieć

Charakterystyka dalmatyńczyków wskazuje na to, że od najwcześniejszych lat ten mały piesek ma dość… duży temperament. Dalmatyńczyk jest żywiołowy i energiczny od szczeniaka, jednak też potrafi zachowywać się spokojnie wtedy, kiedy zachodzi potrzeba. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej zostanie odpowiednio wyszkolony. Nie powinno być z tym jednak większego problemu, gdyż rasa jest bardzo inteligentna i wyróżnia się dobrą pamięcią, z łatwością przyswajając komendy.

Dalmatyńczyk ma łagodne usposobienie, będąc psem przyjaźnie nastawionym do ludzi. Psy nie boją się człowieka, ale wobec nieznajomych mogą zachowywać pewien dystans. Należy pamiętać, że pies na pewno będzie bronić swojego opiekuna, jeżeli zagrożone będzie jego mienie. Charakter dalmatyńczyka pozwala na jego właściwe wychowanie pod warunkiem, że socjalizację rozpoczniesz o wiele wcześniej. Mimo, ze psy są dość samodzielne i niezależne, nie będzie to przeszkadzać w ułożeniu ich.

Jak można skutecznie wyszkolić dalmatyńczyka? Otóż, na zasadzie zbudowania relacji partnerskiej. Kiedy piesek poczuje, że jest równy swojemu właścicielowi (i odwrotnie), będzie w stanie szybko nauczyć się nowych rzeczy i stanie się posłuszny. Jeśli będziesz próbował za wszelką cenę pokazać psu, że jesteś lepszy, nie licz na udane wyszkolenie psa. Może skończyć się nawet na tym, ze dalmatyńczyk stanie się nieposłuszny.

Ile kosztuje dalmatyńczyk? Jego cena uzależniona jest od tego, z jakiej hodowli pochodzi pies oraz jakie są jego geny i zbliżenie do wzorca rasy FCI. Jednak, zazwyczaj cena oscyluje między 2500, a 3000 zł – czyli hodowla dalmatyńczyków wycenia się zupełnie podobnie, jak hodowla owczarka szwajcarskiego. Warto wiedzieć też, że nie istnieje rasa taka, jak „dalmatyńczyk miniaturka”. To wymysł pseudohodowców, których powinno się unikać!

Informacje na temat rasy dalmatyńczyk

Choroby i zdrowie dalmatyńczyków

Dalmatyńczyk to generalnie zdrowa rasa. Niestety, ale pieski miewają kłopot z układem moczowym – dość często pojawia się u nich zapalenie albo nerek, albo układu moczowego. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, jeżeli piesek leży za długo na zimnej podłodze, wówczas może pojawić się taka przypadłość. Białe psy często cierpią również na wrodzoną głuchotę, dlatego należy regularnie kontrolować ich uszy. Psy czasami też cierpią na inne choroby, m.in.:

  • alergie pokarmowe
  • rozszerzenie żołądka
  • skręt żołądka
  • stany zapalne uszu
  • problemy ze stawami lub kręgosłupem

Czym karmić dalmatyńczyka?

Całe szczęście, psy nie należą do bardzo wybrednych. Dalmatyńczyki lubią jednak dużo jeść, zatem należy uważać na ich łakomstwo, by przypadkowo nie przytyły (to może spowodować wiele problemów zdrowotnych). Dalmatyńczykom powinno się podawać karmy przeznaczone dla większych ras, jeżeli chcesz zdecydować się na gotowe produkty. Warto będzie zakupić psu karmę dietetyczną, dzięki której zmniejszyć można ryzyko złapania przez pieska alergii pokarmowej – niestety, ale dalmatyńczyk często na takie zapada. Niezależnie jednak od tego, czy będziesz karmił psa suchą czy mokrą karmą, zawsze należy podawać mu dużą ilość świeżej wody. Dalmatyńczyki to rasa, która potrzebuje pić o wiele więcej wody, niż inne. Dlaczego? Otóż, psy te cierpią na kamienie moczowe i problemy z nerkami. Pijąc więc wodę, będą częściej oddawać mocz – a to wpłynie na nieodkładanie się kamieni moczowych w organizmie psiaka.

Pies rasy dalmatyńczyk stojący na trawie na tle niebia, a także jego charakter i usposobienie
Pies rasy dalmatyńczyk krok po kroku, czyli opis, charakter, hodowla i cena

Możesz karmić swojego pieska własnoręcznie przyrządzonymi posiłkami – jednak te trzeba będzie uzupełniać o odpowiednie witaminy, a także środki poprawiające stan sierści (w okresie linienia) i chroniące stawy (w starszym wieku). Dobrze, by psy pożywienie psów nie było bogate w purynę – dzięki temu zredukujesz poziom kwasy moczowego w urynie pupila, obniżając ryzyko zachorowania psa na kamienie moczowe. Jeżeli nie jesteś pewny co do odpowiedniego doboru posiłków i ich ilości dla swojego dalmatyńczyka, koniecznie skonsultuj się z weterynarzem albo hodowcą.

Pielęgnacja dalmatyńczyków krok po kroku

Psy mają krótką szatę, więc nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Oczywiście, hodowla zawsze poleca czesanie sierści dalmatyńczyków regularnie, by w okresie linienia uniknąć sprzątania po psie. Jednak, dalmatyńczyki linieją tak naprawdę jedynie dwa razy do roku – więc nie jest to wymagające zadanie dla opiekunów. Oczywiście, nie można jednak całkowicie rezygnować z czesania psa. Dalmatyńczyki będą gubiły swoje włosy, które zaczną się odkładać w każdym rogu mieszkania – uwierz, że później będzie bardzo ciężko pozbyć się ich z domu. Sierść psów jest drobna, ale też twarda – a to sprawia, że wbija się z łatwością w podłoże i ciężko jest ją dokładnie wysprzątać. Możesz wyczesywać psa raz w tygodniu, najlepiej przy pomocy specjalnej rękawicy albo gumowej szczotki. Nie ma też większego problemu, by przecierać dalmatyńczyka kawałkiem irchy albo wilgotnym ręcznikiem, żeby pozbyć się kurzu z sierści i jednocześnie nadać włosom połysk.

Nie trzeba dalmatyńczyka zbyt często kąpać. Jeżeli jednak już będziesz musiał to zrobić, korzystaj wyłącznie ze specjalnych kosmetyków dla psów, takich jak np. szampony dla krótkowłosych ras. Musisz też wcześniej upewnić się, że wybrany preparat nie przebarwi skóry psa i nie zagrozi jego zdrowiu! Oczywiście, konieczne będzie regularne sprawdzanie uszu (ze względu na to, że uszy dalmatyńczyków są podatne na choroby), a także skracanie pazurków – pod warunkiem, że piesek nie ściera ich sam w naturalny sposób. Warto będzie też podawać swojemu psu specjalne gryzaki czy ciastka do czyszczenia zębów, by zadbać o zdrowy uśmiech swojego dalmatyńczyka.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny