Pleśniawka u ryb

Czym jest pleśń w akwarium lub w oczku wodnym?

Pleśniawka u ryb należy do bardzo powszechnych chorób, która wywoływana jest przez protisty – czyli swego rodzaju grzyby z rodzaju Saprolegniaceae. Grzybica tego typu jest dość specyficzna i najlepiej zobrazować mogą ją zdjęcia. Patogen w formie grzyba pojawia się w wodzie, żerując na np. martwych szczątkach organicznych. Pleśń wywołują wodne formy saprotrofów, czyli organizmów cudzożywnych. Organizmy żywią się również materią nieożywioną, a więc nie tylko opadłym pokarmem – ale i martwymi rybami. Mogą również zaatakować osłabione ryby w akwarium – czyli takie z urazami, bakteriami lub nawet drobnymi infekcjami.

Grzybica będzie się żywić poprzez wydzielanie enzymów trawiennych, rozkładając komórki i tkanki np. karpia na którym osiądzie, wchłaniając białka i węglowodany pochodzące z jego rozkładu. Jeżeli dotrze do skrzeli, może doprowadzić do śmierci ryby – właśnie dlatego pleśniawka u ryb jest bardzo groźna. Zarodniki „wypuszczane” przez np. krasnorosty w zbiorniku wodnym mogą się rozmnażać, szkodząc rybom. Właśnie dlatego powinno się zakupić naturalnych wrogów glonów do akwarium (np. ślimak ampularia, którą obrót w UE jest jedna zabroniony - to gatunek inwazyjny), by unicestwić rozwijanie się glonów – spowodowane zalegającymi na dnie szczątkami.

Pleśniawka u ryb – zdjęcia

Pleśniawka u ryb akwariowych wygląda identycznie. Na rybkach w miejscu, gdzie mają np. uszkodzoną tkankę, będzie rozwijała się szarawa lub biała grzybnia. U karpia, gupika czy innej ryby może stworzyć delikatny nalot – a czasem też swego rodzaju pierzę. Wszystko zależy, w jakim stopniu choroby będą ryby. Na samym początku pleśniawka będzie się rozwijać wyłącznie w uszkodzonym miejscu, jednak może też niedługo potem zacząć migrować – atakując skrzela. A to, jak już wspominaliśmy, może doprowadzić nawet do śmierci ryby.

Czym objawia się pleśniawka u ryb? Do najczęściej zauważalnych zmian w rybkach zaliczyć można:

  • spadek aktywności ryb,
  • mechaniczne usuwanie pasożyta przez ryby (ocieranie się przez nie np. o ozdoby akwariowe),
  • spadek częstotliwości żerowania,
  • brak apetytu,
  • zmiany w preferencjach ekologicznych ryb.

Jak wyleczyć pleśniawkę u ryb?

Co wywołuje pleśniawkę? Czy jest to zaraźliwa choroba?

Generalnie, pasożyt obecny jest w wodzie akwariowej niemal przez cały czas. Jednak, kiedy masz zdrowe ryby w zbiorniku wodnym, to poradzą sobie z pleśniawką. Jeśli jednak w akwarium jest chora ryba, zwiększa się potencjalne ryzyko zarażenia chorobą. Pleśniawka u ryb może szybciej pojawić się również u osobników pocierających się o siebie. Dlatego też powinieneś zachować czujność, jeżeli chodzi o zaraźliwość pleśniawki. Szybko zastosowany, odpowiedni preparat, będzie mógł wyleczyć ryby. Co wywołuje pleśniawkę? Często jest ona wynikiem:

  • Obniżonej temperatury wody
  • Osłabionej odporności ryb
  • Watowatych kłaczków i nitkowatych strzępków roślin
  • Złej jakości wody
  • Urazów, skaleczeń i zakażeń bakteryjnych

Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach ryb akwariowych.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

W jaki sposób wyleczyć ryby z pleśniawki?

Leczenie chorych na pleśniawkę ryb może być długim i żmudnym procesem dla początkujących akwarystów. Zaawansowanym nie powinno to sprawić większych problemów. Na samym początku, powinieneś usunąć przyczynę pojawienia się choroby (np. ikrę lub inne ognisko). Później zatroszcz się o otoczenie ryb i upewnij, że nie są one chore. Wymień następnie połowę wody w akwarium, podnieś temperaturę do odpowiedniego poziomu i zwiększ napowietrzanie zbiornika wodnego.

Co z chorymi osobnikami? Warto będzie je wyjąć na wilgotną ścierkę i przetrzeć zakażone miejsce – idealnie sprawdzi się tutaj nadmanganian potasu albo jodyny. Niestety, czasami zbiorniki hodowlane nie umożliwiają korzystania z tego rodzaju środków prewencji. Więc, aby uniknąć pojawienia się pleśniawki, powinieneś kontrolować wodę – jej temperaturę i parametry. Jeżeli będzie to konieczne, dopiero wtedy trzeba zająć się sanitarnym odłowem ryb.

Pleśniawka często zdarza się u różnego rodzaju ryb. Aby ją opanować, przyda się opanowanie glonów (jak krasnorosty). Doskonale poradzi sobie z nimi ślimak ampularia. Poza tym, należy zapewnić równowagę ekologiczną w akwarium i wyeliminować słabe lub chore ryby. Ewentualnie, możesz je leczyć (tu sprawdzi się wyżej wspomniany już nadmanganian potasu). Przydatne okazują się też niektóre antybiotyki, które można dostać w dobrych sklepach akwarystycznych. Są one jednak wydawane wyłącznie na receptę (którą można dostać od lekarza weterynarii).

Leczenie pleśniawki u ryb

Zanim wybierzesz konkretny preparat lub zdecydujesz się na jakąś jedną metodę, podmień połowę wody w zbiorniku, podnieś jej temperaturę i zadbaj o dobre napowietrzenie akwarium. Dopiero później możesz pomyśleć o zabiegach takich, jak:

  • pędzelkowanie – czyli przemywanie miejsc z infekcją za pomocą nadmanganianu potasu (1 g / 1 l wody). Możesz też użyć 1 ml jodyny / 10 ml wody. Pamiętaj, by nie dotykać ryby rękoma. Jeżeli będzie się dziwnie zachowywać, umieść ją znów w akwarium.
  • kąpiel lecznicza – może być krótkotrwała i odbyć się z akwarium. Wówczas dodajesz 15 g soli niejodowanej (rozpuszczonej) na 1 l wody i kąpiesz w niej rybę ok. pół godziny. Kąpiel można również urządzić z nadmanganianem potasu (o,5 g / 10 l wody). Kąpiel w nim powinna potrwać ok. 10 minut.

W jaki sposób możesz zapobiegać pleśniawce u ryb? Otóż, najważniejsza będzie zdrowa i zbilansowana dieta, a także optymalne warunki do życia dla rybek. Konieczne jest więc zapewnienie im odpowiedniej temperatury i wartości pH w wodzie. Na bieżąco powinieneś również:

  • usuwać zalegające resztki martwych roślin, odchody i resztki pokarmowe w akwarium,
  • usunąć ryby z zaawansowaną pleśniawką,
  • profilaktycznie urządzać rybom kąpiele, najlepiej ze środkami hamującymi rozwijanie się pleśni i zapobiegającymi pojawianiu się pleśni na uszkodzonych obszarach ciała ryb.
ikona podziel się Przekaż dalej