Co powinien jeść kot?

Pełnowartościowa karma mokra

Koty są mięsożerne, więc wszelkie zboża w ich diecie są niewskazane. Podobnie jak cukry. Prawidłowe żywienie kota dachowca polega na dostarczaniu zwierzęciu karmy o odpowiedniej wartości odżywczej. Co to w praktyce oznacza? Czym karmić kota?

Na rynku jest wiele dostępnych karm, które mogą stanowić podstawę codziennej diety. Nazywa się ją karmą podstawową, bytową lub wysokomięsną. Musi być w nich odpowiednio wysoki procent mięsa, w tym zarówno mięsa mięśniowego, jak i podrobów. Ważne jest też, aby miała wszystkie potrzebne witaminy i minerały, a także taurynę.

Najlepszymi produktami na rynku są:

  • ZiwiPeak,
  • Catz Finefood,
  • Grau,
  • Power of nature,
  • MAC’s,
  • Ziwi Peak,
  • Feringa,
  • Moonlight.

Ze względu na to, że mokra karma zawiera w sobie wodę, w upały łatwiej kontrolować ilość płynów, jakie przyjmuje kot. Jest to niezmiernie ważne. Poza tym karma mokra nie podrażnia dziąseł, co również jest istotne. Szukasz inspiracji na zabawy z twoim pupilem? Sprawdź także ten artykuł z polecanymi zabawkami dla kotów.

Karma mokra filetowa

Zarówno kota dachowca, jak i kota rasowego możesz karmić od czasu do czasu mokrą karmią uzupełniającą, tzw. filetową. Jest to swego rodzaju zdrowy przysmak. Nie zawierają one wszystkich niezbędnych składników, jakie kot powinien mieć w diecie, ale stanowią smaczną przekąskę.

Dobre karmy filetowe to:

  • Schesir,
  • Thrive,
  • Cosma,
  • Applaws.

W skład tych karm wchodzi przeważnie filet, który jest w bulionie lub w galarecie. Niska zawartość tłuszczu i brak odpowiednich witamin skreśla te produkty jako podstawy diety, ale kubki smakowe Twojego kota nie będą miały nic przeciwko nim od czasu do czasu.

Karma sucha dla kota

Jest to rodzaj pożywienia, które zawiera w sobie bardzo mało wody. Gdy kot spożywa suchą karmę, musi bardzo dużo pić, aby nerki prawidłowo funkcjonowały. Do tego zawarty w suchej karmie tłuszcz szybko się utlenia i pokarm w zasadzie przestaje mieć jakiekolwiek smak, jeżeli zbyt długo jest otwarty. Kupowanie karmy na wagę z otworzonych pojemników, które stoją nie wiadomo jak długo w zoologicznym, jest niepotrzebnym traceniem pieniędzy. Najlepiej kupować w opakowaniach, a po otwarciu trzymać w odpowiednim szczelnym plastikowym pojemniku.

Sucha karma dla kota oraz kot i porady, jak wygląda prawidłowe żywienie kota
Prawidłowe żywienie kota oraz wskazówki czym karmić kota, a czego unikać

Sucha karma dla kota - polecane suche karmy to:

  • Power of nature,
  • Thrive,
  • ZiwiPeak,
  • Orijen,
  • Purizon,
  • GranataPet,
  • Acana.

Karma sucha nie powinna stanowić podstawy w diecie kota. Jest ona dobra wtedy, kiedy kot musi zostać w domu sam przez dłuższy czas. Nie ma wtedy możliwości podawać mu porcjowanej mokrej karmy. Trzeba więc przyzwyczaić kotka do tego, żeby jadł i jedno, i drugie. Sucha karma dla kota musi smakować pupilowi, dlatego warto wypróbować różne marki.

Czego nie dawać kotu?

Pewne produkty nie mogą być spożywane przez koty. Są dla nich szkodliwe i powodują większe lub mniejsze szkody w ich organizmie. Zdrowe żywienie kota powinno być podstawą dla jego właściciela, dlatego w tabeli poniżej zostały wypisane produkty, których należy unikać.

Produkty, których nie należy dawać kotu

Niewskazane produkt

Co zawiera/powoduje?

Mleko

Gdy kociak przestaje pić mleko matki, przestaje też trawić laktozę. Mleko może powodować biegunki i w rezultacie odwodnienie.

Zboża

To wypełniacz, nie ma żadnych wartości dla kota. Może za to powodować alergię oraz problemy żołądkowe.

Wieprzowina

Jest to bardzo tłuste mięso, a do tego prowadzi do procesów gnilnych w jelitach kotów i wzdęć. Zaburza florę bakteryjną i kota przysparza o ból brzucha.

Rodzynki i winogrona, porzeczki

Powodują niewydolność nerek, biegunki (odwodnienie).

Wędzone ryby

Mają w sobie dużo soli. W rezultacie może dojść do uszkodzenia nerek.

Białko jajka

Zawiera awidynę. Enzym ten powoduje, że zmniejsza się wchłanianie biotyny. Jednak po ugotowaniu jej negatywne działanie się zmniejsza. Lepiej jednak unikać białka, a żółtko traktować jako dodatek.

Cebula, czosnek, por, szczypiorek

Gotowane i surowe. Obie prowadzą do anemii, ponieważ zaburzają działanie erytrocytów (czerwonych ciałek krwi) i prowadzą do ich ostatecznego rozpadu.

Czekolada, ciastka, cukier

Słodycze, w tym w szczególności gorzka czekolada, mogą doprowadzić do zatrucia i śmierci. Teobromina rozkurcza mięśnie gładkie, rozszerza naczynia krwionośne. Może powodować zaburzenia rytmu serca.

Kości

Rozchodzi się tutaj głównie o gotowane kości kurczaka. Są bardzo łamliwe i mogą przebić kotu żołądek. Ości ryb też są niebezpieczne.

Kawa, herbata

Powoduje przyśpieszony oddech, kołatanie serca.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Tylko niektóre ryby mogą być podawane na surowo (m.in. łosoś, pstrąg, flądra, węgorz, dorsz). Resztki z obiadu są zabronione, ponieważ mogą zagrażać życiu zwierzęcia. Podobnie jak wymieniony produkty w tabeli.

Właściwe odżywianie jest bardzo istotne. Karmienie kota tym, czego nie może lub karmami niewystarczającym prowadzi do chorób i częstych wizyt u weterynarza. Oszczędzanie na karmie tak naprawdę przynosi tylko straty – kot jest chory, a portfel świeci pustkami przez przymusowe zabiegi. Im szybciej zaczniesz zwracać uwagę na to, co je Twój kot, tym lepiej dla niego i dla ciebie.

Prawidłowe żywienie – jak karmić?

Jak często karmić kota?

Koty mają małe żołądki, dlatego jedzenie należy porcjować. Oznacza to karmienie kota 3-5 razy dziennie, w zależności od możliwości. Im mniejsze porcje i częściej, tym lepiej. Największym błędem, jaki można popełnić, jest stały dostęp do suchej karmy. Dosypywanie suchej karmy za każdym razem, gdy miseczka jest pusta, to najszybszy sposób na nadwagę.

Dziennie kot powinien zjadać około 80 g suchej karmy lub 250-300 g mokrej karmy. Jeżeli wybrałeś opcję mieszaną, musisz odpowiednio zmniejszyć ich ilość. Możesz pokusić się np. na 50 g suchej karmy oraz 100-150 g mokrej. Najlepiej jednak przeczytać z tabelki dawkowania na opakowaniu karmy, jak dostawać ilość dzienną.

Kot jedzący z miski podczas karmienia, a także porady czym karmić kota, a czego unikać
Jak karmić i jak żywić kota domowego, czyli produkty polecane i odradzane w diecie kota

Przekąski i różne przysmaki nie powinny przekraczać dziennej dawki wielkości dwóch dużych łyżek. Dobrym sposobem jest, aby kot zdobywał te przysmaki podczas zabawy. Jednocześnie zapewni to ruch, jak i smaczną nagrodę.

Pamiętaj o tym, aby kot miał stały dostęp do wody. Złe nawodnienie może powodować problemy z nerkami u kota. Możesz umieścić kilka misek w różnych miejscach, aby w ten sposób zachęcić kota do częstszego korzystanie z nich. Inną opcją jest zakup specjalnej fontanny. Koty wolą pić bieżącą wodę, dlatego często dopraszają się o odkręcanie kranu. Fontanna dla kotów jest przy tym dobrym rozwiązaniem.

Odżywianie małych kotów

Jak żywić kociaki? Im nie ogranicza się jedzenia tak, jak dorosłym. Posiłki powinny być podawane 4-6 razy dziennie – częściej, a mniej. Za to nie wolno podawać dodatkowych witamin, o ile weterynarz nie zalecił inaczej. Zbyt dużo witaminy A może doprowadzić do powykręcania kończyn.

U małych kotów poniżej 4 tygodnia można podawać jedynie preparaty mlekozastępcze (niektórzy producenci karm dla zwierząt mają takie produkty) lub specjalnie wykonaną mieszkankę według instrukcji. Krowie mleko odpada, nawet te z dopiskiem „bez laktozy”.

Powyżej 4 tygodnia można już podawać mokrą karmę oraz surowe mięso. Wysokomięsne puszki powinny stanowić podstawę. Karma sucha jest dla kociąt zbyt ciężkostrawna i może powodować biegunki, dlatego nie należy jej podawać od razu. Surowe mięso można dawać do 3 razy w tygodniu.

Czym karmić kota oprócz karmy?

Poza karmą mokrą oraz karmą suchą jest jeszcze opcja BARF. Określenie to oznacza „Biologically Appropriate Raw Food”. Polega na karmieniu kota świeżym, surowym mięsem. W diecie typu BARF jedzenie nie jest gotowane ani upieczone. Porcje muszą być prawidłowo przygotowane. Nie można karmić kota wyłącznie chudym mięsem. Ważne są podroby jak serca czy wątroba. Należy także pamiętać, że dieta kota musi być bogata w wapń, błonnik i różne witaminy. W zależności od stanu kota – jego zdrowia, wieku, rasy – zapotrzebowanie na składniki odżywcze będzie inne. Poza mięsem i podrobami potrzebne więc będą sztuczne lub naturalne składniki mineralne (np. tran z dorsza i zmielone skorupki jaj jako wapń i witamina A), suplementy witaminowe oraz niewielka ilość owoców i warzyw. Te ostatnie powinny stanowić nie więcej niż 5% diety.

Dieta BARF wymaga dużej wiedzy. Trzeba wiedzieć, jak odpowiednio wszystko porcjować, aby dieta kota była właściwa. Jest to metoda karmienia kota jeszcze mało znana. W Internecie dostępne są kalkulatory, które są pomocne w obliczeniu składników, ale najlepiej pytać hodowcę lub lekarza weterynarii, aby to osoba doświadczona doradziła w dopasowaniu diety.

Czym karmić kota? Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, kontroluj wagę kotka. Waga przeciętnego kota domowego nie powinna przekraczać 5 kg. Możesz to zweryfikować w czasie głaskania – jeżeli nie wyczuwać kości kręgosłupa, oznacza to, że kot ma nadwagę. Stan sierści oraz zawartość kuwety również pomogą w ocenie, czy pupil jest zdrowy. W przypadku alergii pokarmowych może pojawić się łupież oraz biegunka. Jeżeli badanie na robaki wyjdzie negatywne, należy zmienić karmę i obserwować, czy nastąpi zmiana. Najlepiej kontaktować się w tej kwestii z weterynarzem.

ikona podziel się Przekaż dalej