Jak odstraszyć koty w ogrodzie i w domu?

Co odstrasza koty? Domowe sposoby

Kot sikający w domu to koszmar wielu kocich opiekunów. Zapach moczu oddanego w dowolnym miejscu może sprawić, że cały dom specyficznie pachnie. Dzieje się tak, ponieważ mocz kotów zawiera silnie pachnące białka, których zwykle używają do oznaczania terytorium. Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak odstraszyć koty od sikania w niechcianych miejscach udaj się do lekarza weterynarii, by wykluczyć medyczne podłoże problemu.

Gdy konieczne jest stosowanie specjalnych metod, by odgonić kota spróbuj zmieszać ocet jabłkowy i wodę w proporcji 1: 1. Ocet można zastąpić olejkiem eterycznym. Sprawdzi się cytryna, lawenda, mięta pieprzowa, ruta zwyczajna lub trawa cytrynowa (1 część olejku na 3 części wody). Tak powstanie spray odstraszający kota.

Skuteczne sposoby, by wygonić koty z danego obszaru domu to także:

  • folia aluminiowa,
  • papier ścierny,
  • taśma dwustronna.

zastosowane do ochrony mebli, dywanów i blatów. Przedmioty te tworzą nieprzyjemną powierzchnię do chodzenia i pomagają przepędzić zwierzę, które nie lubi tego typu faktur.

Ciekawym pomysłem jest budowa „catio”, czyli specjalnego wybiegu dla kotów na zewnątrz. Pozwoli to zaspokoić potrzeby pupila związane z wychodzeniem na zewnątrz i pomoże uratować meble, ogród oraz dzikie ptaki.

Środek odstraszający koty – czym odstraszyć koty w ogrodzie o domu?

Na rynku zoologicznym znajdują się specjalne preparaty w aerozolu, granulkach, proszkach oraz płynach. Są one bezwonne dla ludzi lub mają przyjemny zapach z grupy tych nielubianych przez koty. Dostępne repelenty imitują także zapach moczu drapieżników.

Dobre preparaty nie plamią spryskiwanych mebli i skutecznie chronią je, żeby koty nie sikały w danym miejscu lub go nie drapały.

Zastosować można także spray aktywowany ruchem, który rozpylany jest automatycznie, gdy zwierzę pojawi się w odległości około metra od pojemnika. Mają one kilka regulowanych kierunków spryskiwania. Taka opcja jest droższa, ale dużo wygodniejsza. Jeden pojemnik wystarczający na nawet 80-100 oprysków kosztuje około 300-350 złotych. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jakiego zapachu nie lubią koty.

Czym odstraszyć koty z ogrodu lub z działki?

Dlaczego ludzie chcą wygonić koty z działek?

Zanim pomyślimy o tym, jak odstraszyć koty zastanówmy się, dlaczego trzeba to robić! Zarówno własne, jak i dzikie koty nie są pożądanymi gośćmi w ogrodzie warzywnym. Są one bowiem mięsożercami, a ich odchody mogą zawierać pasożyty lub patogeny nieobecne np. w odchodach zwierząt roślinożernych. Biorąc pod uwagę, że zwykle planujemy zjeść żywność z działki, jest to niepokojące i stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Kolejny argument dotyczy tego, że wędrujące koty zabijają rocznie około 140 milionów ptaków i małych zwierząt. Stanowi to realne zagrożenie dla niektórych gatunków polskiej flory.

Dzikie koty włóczące się w danej okolicy zwiększają ryzyko wypadków komunikacyjnych z udziałem zwierząt. Wielokrotnie przebiegają one ulicami zmuszając kierowców do nagłego hamowania lub prób ich ominięcia, co skutkuje mniejszymi lub większymi kolizjami.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Zapachy, rośliny, urządzenia – skuteczne metody, by odgonić koty

Koty nie lubią zapachów takich roślin, jak:

  • ruta zwyczajna,
  • lawenda,
  • cytrynowy tymianek.

Warto je zatem posadzić w całym ogrodzie. Nieprzyjemny zapach dla kotów ma także naftalina, ale jej zapachu oprócz kotów nie lubią ludzie, a w dodatku jest ona toksyczna! Naftalina to zatem zły pomysł!

Kot w kwiatach lawendy, a także porady i sposoby, jak odstraszyć koty i czym odstraszyć koty
Odstraszanie kotów krok po kroku, czyli jak odstraszyć koty i czym odstraszyć koty

Koty zwykle unikają także silnych cytrusowych zapachów, dlatego można spróbować wypłoszyć je rzucając skórki cytrynowe lub pomarańczowe bezpośrednio na ziemię ogrodową. Inny patent działkowiczów to posypanie gleby fusami z kawy. Mogą pochodzić z Twojego ekspresu lub poproś o nie w lokalnej kawiarni.

Chcąc wypłoszyć koty, możesz wypróbować dzwonki wiatrowe lub urządzenia aktywowane ruchem, które np. emitują dźwięki o częstotliwości, której nie mogą znieść koty. Jest ona niesłyszalna dla ludzi.

Domowe sposoby to np. środki z olejków eterycznych, które można zrobić w bardzo prosty sposób. Jedną z opcji jest użycie olejku miętowego zmieszanego z wodą w proporcjach 1:3 i rozpylenie go np. w okolicy ogrodzenia.

Koty wolą ogrody z miękkim podłożem, dlatego na ścieżkach możesz zastosować:

  • szyszki,
  • kamienie,
  • siatkę z tworzywa,
  • jutowe worki,
  • słomę,
  • skorupki jaj,
  • małe gałęzie.

Czego nie lubią koty i jak reagują na stres?

Zanim uda ci się przepędzić Twojego kota z danego miejsca poznaj objawy kociego stresu i dowiedz się, jak może reagować wystraszony kot. Pamiętaj, by nie straszyć zwierzęcia bez wyraźnej konieczności, a wszelkie problemy konsultować z lekarzem weterynarii lub kocim behawiorystą.

Wystraszony kot może:

  • uciekać,
  • chować się,
  • być agresywny (oznaki to syczenie, warczenie, gryzienie, drapanie, wyginanie do tyłu, machanie ogonem i spłaszczanie uszu)
  • zamarzać w miejscu,
  • tracić kontrolę nad pęcherzem / jelitami,
  • opróżniać gruczoły okołoodbytowe,
  • odmawiać korzystania z kuwet.

Zamiast odstraszać, możesz jednak zachęcić koty do przebywania w innym miejscu. W tym celu możesz zbudować “piaskownicę”, którą większość kotów wybierze chętniej niż działkową ziemię. Dodatkowo można użyć kocimiętki i spryskać nią miejsca dozwolone dla zwierząt.

Gdy wiesz już, co odstrasza koty i jak można zachęcić je do przebywania w innych miejscach, wybierz najlepszą metodę dla ciebie i kotów.

ikona podziel się Przekaż dalej