Czy warto zamówić akwarium na wymiar? Wyjaśniamy
Akwarium na wymiar bierzemy wtedy, gdy nikt nie oferuje go w standardzie. Wtedy zawsze warto, bo to w końcu takie akwarium, jakie sobie wymarzyliśmy. Niezależnie, czy to optiwhite, czy z dziurkami w dnie, zawsze kierujmy się funkcjonalnością, a projekt idealnego akwarium pójdzie jak z płatka.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akwariach.
Jak założyć akwarium bez problemów
Akwarium w ścianie
Aby zamówić akwarium na wymiar najpierw musimy upewnić się, czy poszukiwane przez nas rozwiązania nie są oferowane w standardzie. To rozwiązanie najtańsze i najlepsze. Daje też możliwość skonfrontowania, jak dana firma poradziła sobie z wyzwaniem.
Potrzeba zindywidualizowanego zbiornika wiąże się często z wymiarami miejsca, gdzie chcemy akwarium umieścić. Przy podawaniu wymiarów akwarium weźmy pod uwagę przestrzeń jaką chcemy poświęcić na manipulacje przy akwarium. Cotygodniowe czyszczenie będzie wymagało dostępu nawet do najdalszych zakątków zbiornika. Tego kalkulator nie uwzględni, a późniejsza potrzeba zmian może okazać się niemożliwa.
Przy projekcie akwarium w ścianie musimy mieć świadomość, że nie da się go zamontować bezpośrednio w tak wąskim obszarze. Zawsze po drugiej stronie tej ściany musi być „pomieszczenie serwisowe”, które będzie służyło do obsługi zbiornika, gdy z przodu widzimy tylko przednią szybę. W tym przypadku lepiej odłożyć kalkulator i zdać się na kogoś doświadczonego w temacie. To nigdy nie jest najtańsze i najłatwiejsze rozwiązanie, ale czego się nie robi dla idealnego akwarium.
Podłoże do akwarium a szkło
Przy akwarium na zamówienie duże znaczenie ma właściwe określenie grubości szkła z jakiego zbiornik ma być wykonany. Jest to uzależnione od tego, czy będą z przodu i z tyłu belki wzmacniające i poprzeczne dodatkowo stabilizujące konstrukcję.
Warto przeanalizować temat grubości szkła, ze względu na to, kto ma w tym akwarium mieszkać. Jeżeli ma to być Jezioro Malawi, gdzie dominują skały i podłoże do akwarium, to grubość dna i ścian ma ogromne znaczenie. Także niektóre stworzenia mogą potrzebować grubszych szyb, na przykład morskie ustonogi, które mogą zbić standardowe akwarium.
Przy akwarium na wymiar możemy zdecydować się na grubsze szkło, gdy nie chcemy mieć żadnych wzmocnień, bo akwarium ma być odkryte. Takie akwaria źle wyglądają, gdy mają wewnętrzne „wklejki”, które mocno obniżają walory estetyczne wnętrza. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak urządzić akwarium krok po kroku.
Instalacje a akwarium na wymiar
Potrzeba indywidualnego dopasowania akwarium często wiąże się też z posiadaniem sumpa. To takie akwarium pod właściwym akwarium, gdzie odbywa się filtracja. Najczęściej są one stosowane w akwarystyce morskiej, ale sprawdzą się praktycznie przy każdym wystroju czy biotopie. Duża ryba jak pielęgnica severum może wymagać takich rozwiązań.
Z poprzednim tematem wiąże się też kwestia wmontowania komina. To instalacja wewnątrz akwarium, która może spełniać różne funkcje, ale najczęściej służy zakryciu czegoś. Możemy nim zakryć grzałkę, kable, gąbkę, wylot filtra i wiele innych urządzeń technicznych.
Potrzeba zamówienia odpowiedniego akwarium może mieć zastosowanie, gdy będziemy używali specyficznej formy filtracji w akwarium. Czy to przez „hamburga”, czy pompę, czy siatkę, możemy wewnętrznymi konstrukcjami ułatwić sobie montaż niezbędnych urządzeń.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Wysoka jakość to dobry producent
Cena akwarium na wymiar to przeważnie standardowa x2. Jednak w przypadku indywidualnego projektu ogromne znaczenie ma doświadczenie wykonawcy w realizacji różnych rozwiązań. Dobry producent od razu wie co zadziała, a czego lepiej nie robić. Cena to nie wszystko, starajmy się zadawać jak najwięcej pytań odnośnie przedstawionych rozwiązań. Wpisać w kalkulator można wszystko, ale późniejsze serwisowanie tego, co wpisaliśmy może okazać się dramatem. Nie tylko w projekcie akwarium w ścianie.
Oferta powinna się składać z trzech elementów:
- cena wykonania zbiornika
- cena transportu
- cena wniesienia i montażu.
Podobnie jak w poprzednim akapicie, znaczenie ma tu doświadczenie ekipy, więc czasami lepiej odpuścić i dokupić ubezpieczenie w postaci transportu i wniesienia, niż zapłacić za akwarium dwa razy. Szczególnie w przypadku dużych zbiorników, kombinowanie zawsze źle się kończy. To, że dużo przeczytaliśmy na ten temat, nie oznacza, że wiemy, jak założyć akwarium pod skomplikowany projekt.
Chyba najważniejszą sprawą przy zamawianiu akwarium jest jakość wykonania. To, że ktoś akwarium zrobi, to nie oznacza jeszcze, że je prawidłowo oczyści przed sklejeniem, zastosuje odpowiedni silikon i linia łącząca szyby będzie niewidoczna, a nie poprawiana parę razy. Idea jest taka, żeby nasze najtańsze rozwiązanie nie stało się najdroższym.
Idealny biotop na zamówienie
Morskie akwarium na wymiar
Czasami zamówienie akwarium jest wymuszone przez specyficzne warunki, jakich potrzebują nasze ryby. W przypadku akwarium morskiego musimy dysponować grubym szkłem, bo najlepiej zbiornik pozostawić otwarty ze względu na odprowadzenie ciepła.
W przypadku montażu filtracji w szafce pod akwarium, możemy zamówić zbiornik z dziurkami w dnie. To znacznie ułatwia obsługę zbiornika i stworzenie stabilnych warunków w akwarium. Cała szklana instalacja do szafki też musi być profesjonalnie sklejona.
Akwaria o dużej pojemności można doposażyć w udogodnienia związane ze stałą podmianą wody lub automatyczną podmianę. System doprowadzenia i odprowadzenia wody można wówczas elegancko schować w panelu i mamy porządek w zbiorniku.
Pielęgnica severum i duże akwarium
Jeżeli marzą nam się konkretne rodzaje ryb, które są duże i mają wysokie wymagania odnośnie swojego terytorium, możemy pokusić się na zamówienie akwarium długiego i niskiego. Daje to dużą ilość miejsca dla ryb terytorialnych i umożliwia posiadanie większej ilości sztuk.
Ze względu na bardzo wydajną filtrację można zrobić w akwarium parę paneli, w których pochowamy filtry i inne sprzęty, jak falowniki. To doskonałe rozwiązanie dla takich ryb jak bocja, pyszczak livingstona czy pielęgnica severum (aby też nie dostawało się do nich podłoże do akwarium).
Długie akwaria należy precyzyjnie wypoziomować. Szkło pracuje, ale przy nawet najdrobniejszych odchyleniach wielkość akwarium działa na naszą niekorzyść. Niebezpieczeństwo jakie się z tym wiąże, to powolne puszczanie spoiwa lub nagłe rozległe pęknięcie szyby. To zjawiska, którym zdecydowanie lepiej zapobiegać.
Optymalnie lub optiwhite
Ostatnim, ale bardzo częstym przypadkiem, gdy chcemy zamówić akwarium, jest założenie zbiornika roślinnego. Stosujemy wówczas grube szkło, aby uniknąć montowania szpecących wzmocnień w górnej części zbiornika. Przy braku pokrywy taki zabieg jest niezbędny.
Warto zdecydować się na przezroczysty silikon, ponieważ nie rzuca się w oczy tak jak czarny, jeżeli zastosujemy intensywne oświetlenie. Jest on też niezbędny przy białej szafce akwariowej. Zbiornik będzie wydawał się jaśniejszy.
Można też pokusić się o zastosowanie białego szkła. Optiwhite, bo taka jest jego nazwa, nie zmienia barw wnętrza akwarium i na pewno daje wrażenie jaśniejszego. Jeżeli już go stosujemy, dajmy je na przód i szyby boczne, bo w innym wypadku, na rogu i tak będzie prześwitywała zielona szyba. Jeżeli producent przedstawi taką sugestię, warto ją rozważyć.
Niezależnie od tego z jakich przyczyn będziemy starali się o akwarium dopasowane do naszych potrzeb, niech będzie ono bezpieczne. Warto dysponować jakimkolwiek dowodem zakupu i zdać się na profesjonalistów, jeżeli chodzi o jego wniesienie, a nawet montaż. W najgorszym wypadku poczekamy dłużej, ale przynajmniej nie będziemy musieli się dowiadywać parę razy, jak założyć akwarium, aby służyło nam na długie lata.