Kołowrotek dla chomika

Jakie zalety ma koło do biegania dla chomika?

Niewątpliwą zaletą kołowrotka jest fakt, że chomik dzięki niemu będzie mógł się wybiegać, pożytkując całą masę energii, którą posiada w naturze. Chomik roborowskiego bądź innej rasy ma dużo energii, którą musi w jakiś sposób z siebie wyrzucić. Właśnie dlatego chomiki tak chętnie korzystają z kołowrotków – przecież muszą zadbać o swoją formę. Oczywiście, nie można uczynić kołowrotka jedynym „narzędziem treningów”. Ruch jest niezbędny chomikom niemal tak, jak poidła dla królików, stanowiące istotny element wyposażenia. Z kołowrotkiem jest zupełnie podobnie.

Warto będzie umieścić kółko dla chomików zwłaszcza w sytuacji, gdy zwierzątko nie będzie wypuszczane przez właściciela za dnia lub gdy nie będzie miał on czasu na spędzanie chwil ze swoim gryzoniem. Tak samo kołowrotek dla chomika sprawdzi się idealnie, jeżeli opiekun wyjeżdża gdzieś na kilka dni i nie będzie mógł zapewnić innych aktywności zwierzęciu.

Czy koło dla chomika syryjskiego ma jakieś wady?

Oczywiście, że tak. Kołowrotki nie są zbyt bezpieczne dla gryzoni. Podobnie, jak niektóre akcesoria dla świnki morskiej czy domek dla chomika, również kołowrotek bywa czasem niezbyt dopracowanym gadżetem. Najczęściej niska cena kółka do biegania powiązana jest z jego złym stanem. Tanie kółka do biegania często są źle skręcone, mogąc rozpaść się w chwili, gdy chomik akurat będzie z niego korzystał. Niestety, upadek z kołowrotka może sprawić, że chomik uszkodzi sobie łapki albo się poddusi. Właśnie dlatego każdy właściciel chomika powinien zawsze dbać o stan zdrowia gryzonia i sprawdzać, czy zwierzątko nie zrobiło sobie krzywdy podczas zabawy w kole.

Niektórzy uważają, że karuzela źle wpływa na psychikę chomików. Co to oznacza? Otóż, czasem chomik może zbyt często zechcieć korzystać z kołowrotka co sprawi, że zapomni on swoim opiekunie. Wówczas owszem, będzie zaspokajał potrzebę aktywnego spędzania czasu – jednak jednocześnie oddalając się od swojego właściciela. Niestety, ale to może być spora przeszkoda w budowaniu trwałej więzi z gryzoniem. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akcesoriach dla chomików.

Jaki kołowrotek dla chomika roborowskiego?

Koło dla chomika – czy faktycznie niezbędne?

Wiele ludzi uważa, że kołowrotek jest podstawą, jeżeli chodzi o wyposażenie chomiczej klatki – podobnie, jak ważne są np. poidła dla królików. Bez cienia wątpliwości, kółko do biegania umożliwia chomikom spożytkowanie nadmiaru energii, a także zapewnia im wiele rozrywki – wbrew pozorom, chomiki bardzo jej potrzebują. W sklepach zoologicznych znaleźć można wiele różnych kołowrotków. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy:

  • metalowy,
  • drewniany,
  • plastikowy.

Polecane karmy i akcesoria dla chomików

Można też spotkać kołowrotki z łożyskiem, stworzonym z różnego rodzaju tworzywa sztucznego. Zanim zaczniesz zastanawiać się, który z nich będzie najlepszy dla chomika, pamiętaj. Dla syryjskiego chomika kołowrotek musi liczyć minimum 27 cm średnicy, zaś dla dżungarskiego przynajmniej 20 cm. Chomik roborowskiego wymaga średnicy kołowrotka nie mniejszej, jak 17 cm.

Chomik w kółku w klatce podczas zabawy, a także polecane kołowrotek dla chomika
Jaki kołowrotek dla chomika lub kółko sprawdzi się najlepiej, czyli metalowe czy plastikowe

Który kołowrotek dla chomika będzie najlepszy?

Generalnie, najbardziej praktycznymi kołowrotkami są plastikowe. Dlaczego? Otóż, plastikowy czyści się lepiej, jak drewniany bądź metalowy. Plastik jest lżejszy, a także dość stabilny. Można spotkać go w wielu kolorach, co pozwala na indywidualne dopasowanie kółka do biegania do aranżacji klatki. Większość kołowrotków bez problemu można postawić w klatce samodzielnie bądź podwiesić na prętach klatki. Dodatkowo, dużą zaletą plastikowego kołowrotka jest jego cena – o wiele niższa, niż metalowe albo drewniane wersje. Niestety, plastikowe mają jedną wadę – chomiki często je podgryzają, więc przypadkowo mogą zepsuć sobie zdrowie.

Oczywiście, przy doborze kołowrotka nie ma co kierować się tylko i wyłącznie ceną! Tani kołowrotek może szybko się rozpaść i stanowić niemałe zagrożenie dla zwierzątka. Czasem warto będzie więc dołożyć i zdecydować się na droższą wersję z drewna – chomik, obgryzając taki kołowrotek, będzie mógł jednocześnie ścierać sobie ząbki. Bardzo ważne jest też, by dopasować wielkość kołowrotka do wielkości chomika. To istotne, by zwierzątko nie zaklinowało się w kołowrotku bądź nie wypadało z niego. Jeżeli kołowrotek będzie miał za duży mechanizm główny (bęben), może mieć wówczas również problem ze wprawieniem go w ruch. Także należy dopasować kółko do biegania do chomika, a nie na odwrót! Jeżeli kołowrotek będzie za mały, może trwale wpłynąć na dość delikatną strukturę kręgosłupa chomika. Niestety, przez to też może mu zepsuć dosłownie całą zabawę i przyjemność z kręcenia się w kołowrotku.

Kołowrotek dla chomika - o czym jeszcze trzeba pamiętać?

U chomików bardzo często zdarzają się przeróżne kontuzje, zwłaszcza gdy korzystają one z kołowrotków. Ich łapki są bardzo delikatne, więc czasem na spodniej stronie mogą pojawić się delikatne zmiany urazowe. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenie ciała swojego chomika, koniecznie zabierz go do weterynarza i na jakiś czas zabierz kołowrotek z klatki! Możesz też wówczas pomyśleć nad wyłożeniem np. bieżni z miękkim materiałem. Na wszelki wypadek, następnym razem wyłóż kołowrotek korkiem – zwłaszcza, gdy masz kółko z drewna.

Kupując kołowrotek, zwróć uwagę, czy wszystko zostało w nim dopracowane tak, by chomik mógł się bezpiecznie bawić. Szukając kołowrotka pamiętaj, by posiadał on wszystkie uszczelki, nie miał tzw. „efektu nożyc”, posiadał odpowiednią średnicę, a także nie był kulą.

ikona podziel się Przekaż dalej