Jak obciąć pazury psu? Czy skracać wilczy pazur u psa?

Obcinanie pazurów u psów może wydawać się banalnie proste. Nie zawsze jednak takie jest. Wiele psów nie lubi tego zabiegu. Jest on dla nich nie do końca przyjemny, choć bezbolesny. Najlepiej przyzwyczajać do niego pupila od pierwszych tygodni w nowym domu. Najpierw oswajaj psa z dotykaniem łap. Potem z widokiem i dotykiem cążków, a następnie z jego dźwiękiem. Finalnie spróbuj obciąć pazury. Pamiętaj, że przez cały proces nauki warto nagradzać psa za spokojne zachowanie. Zaopatrz się w sporo smaczków, ale z nimi nie przesadzaj. Przy okazji nauki obcinania pazurów możesz także sprawdzić, jak nauczyć psa dawać łapę. Wspólne ćwiczenia i zabawy dają sporo satysfakcji.

Pazurów pupila nie można obcinać zbyt krótko. Są one bowiem unerwione i ukrwione. Uszkodzenie takiej miazgi powoduje krwawienie i jest bolesne. Najlepiej obcinać pazury około 2 milimetry raz na 3-4 tygodnie. Co ważne, psy biegające po twardych nawierzchniach mogą same ścierać pazury i nie wymagają tego zabiegu.

Podczas obcinania pazurów nie wolno zapominać o piątym pazurze przedniej łapy oraz o wilczym pazurze w tylnej. Są one umiejscowione wyżej od pozostałych i należy przycinać je częściej, ponieważ nie są ścierane. Jeżeli nie będziesz ich skracał, to wilczy pazur może wrosnąć w kończynę, co będzie powodować ból i kulawiznę u psa.

Ile palców ma pies? Czym jest wilczy pazur u psa?

W przedniej łapie pies ma pięć palców, choć ten ostatni występuje w formie szczątkowej. W łapach tylnych większość psów ma cztery palce, ale u części zwierząt występuję wilczy pazur, czyli piąty palec. Bywa on nazywany także ostrogą.

Teoretycznie wszystkie psy mogą posiadać wilcze pazury, ale wydaje się, że występują one szczególnie często w przypadku dużych ras psów.  Co ciekawe, u niektórych psów wilczy pazur jest obowiązkowy w oficjalnym wzorcu rasy. Na przykład owczarek francuski beauceron i owczarek francuski briard, według FCI, muszą mieć podwójny wilczy pazur. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak obciąć psu pazury.

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Wilczy pazur - kiedy stanowi problem?

Wilczy pazur u psa nie stanowi poważnego problemu. Jest naturalnym elementem anatomii. Zdarza się jednak, że bywa obiektem nadmiernego zainteresowania czworonoga. Wilcze pazury ulegają także urazom, gdyż często są bardzo luźne. Co ważne, mogą w najgorszym wypadku ulec wyrwaniu. Jest to dla psa bolesny uraz i najczęściej wiąże się z obfitym krwawieniem. W takim przypadku należy opatrzyć ranę i udać się do lekarza weterynarii, aby mógł podać Twojemu pupilowi leki i profesjonalnie opracować ranę.

Niektóre psy lubią gryźć i skubać zębami piąty palec w kończynach miednicznych. W takim przypadku pojawia się uszkodzenie skóry, krwawienie, a czasem wtórne infekcje bakteryjne. Jeżeli zwierzę kontynuuje swoje zachowania po leczeniu, to jest to wskazanie do jego usunięcia. Operacja jest stosunkowo prosta, ale dochodzenie do siebie wydaje się niekomfortowe dla psa. Zabieg zawsze warto poprzedzić badaniami krwi, które kwalifikują zwierzę do znieczulenia. Po zabiegu Twój pies będzie musiał nosić przez kilka dni kołnierz, który uniemożliwi mu wylizywanie rany. W wielu przypadkach lekarze weterynarii są zatem skłonni do usuwania piątego pazura u szczeniąt, bo procedura wydaje się wtedy łatwiejsza dla zwierzęcia oraz ludzi.

Wiesz już, jak obciąć psu pazury, oraz że należy pamiętać o wilczym pazurze. Mamy jeszcze krótkie podsumowanie:

  • Wilczy pazur nie występuje u wszystkich czworonogów.
  • Należy go skracać nawet u psów, które pozostałe pazury ścierają naturalnie.
  • U niektórych psów ulega on częstym urazom, co może być wskazaniem do jego usunięcia.
ikona podziel się Przekaż dalej