Kiedy konieczne są leki przeciwbólowe dla psa?

Objawy wskazujące na ból u psa

Psy tak samo, jak ludzie odczuwają ból, który należy uśmierzyć! Wielu opiekunów nie wie jednak, na jakie symptomy zwracać uwagę! Warto wiedzieć, że dyskomfort objawia się:

  • trzęsieniem,
  • spłaszczonymi uszami,
  • niską postawą ciała,
  • nietypową agresją,
  • niechęcią do kontaktów socjalnych,
  • dyszeniem,
  • wokalizacją (skomleniem),
  • nadmiernym wylizywaniem lub drapaniem określonego obszaru,
  • niechęcią do zabawy,
  • kulawizną,
  • sztywnością chodu po odpoczynku, czy spadkiem apetytu.

Ważne są także reakcje czworonoga na dotyk opiekuna lub badanie w gabinecie weterynaryjnym! Zwierzę, które odczuwa ból, może oblizywać pysk, wzdrygać się, odwracać głowę, odsuwać się od dotyku, czy reagować agresją bądź wyraźną wokalizacją. Pamiętaj jednak, że bardzo często Twój pupil będzie prezentował tylko dwa lub trzy z powyższych zachowań!

Zawsze należy uśmierzyć ból u zwierząt:

  • po kontuzjach i urazach,
  • po operacjach,
  • w czasie chorób stawów,
  • w przebiegu chorób nowotworowych oraz podczas zabiegów chirurgicznych.

Jak dobrać leki przeciwbólowe?

Niezależnie od tego, czy ból jest związany z ostrym urazem, czy przewlekłymi chorobami, istnieje kilka sposobów na jego eliminacje. Pierwszym krokiem jest znalezienie przyczyny problemu i jej usunięcie. Nie zawsze jest to jednak możliwe, a leczenia będzie wtedy zależeć od:

  • rodzaj bólu,
  • czasu jego trwania, czy dodatkowych problemów zdrowotnych.

Leki przeciwbólowe dobiera się zatem adekwatnie do objawów oraz problemów, jakie wykazuje czworonóg! Inne środki stosuje się w trakcie operacji, a inne po zabiegu lub gdy lekarz wyczuje twardy brzuch u psa. Oprócz leków rozwiązaniem bywa wprowadzenie zmian w środowisku psa i np. właściwy dobór poziomu oraz rodzaju aktywności fizycznej lub zastosowanie innego legowiska.

Pyralgina dla psa – fakty i mity

Środek przeciwbólowy o nazwie Pyralgina zawiera metamizol, czyli substancję zaliczaną do niesterydowych leków przeciwzapalnych. Metamizol wykazuje zarówno właściwości przeciwbólowe, jak i np. przeciwgorączkowe, czy rozkurczowe. Przykładowo może zostać zastosowana na twardy brzuch u psa, gdy zwierzę wykazuje objawy bólu. Rozkurczowo działa także no-spa forte, która nie ma jednak działania zmniejszającego nasilenie bólu. W razie konieczności pamiętaj jednak, że u psów zaleca się raczej tradycyjną no-spę niż wersje forte.

Najlepiej udać się jednak na konsultacje w gabinecie weterynaryjnym. Dla czworonogów istnieją preparaty weterynaryjne, które przeszły procesy rejestracji dla tego gatunku. Lekarze weterynarii podają je najczęściej w formie iniekcji, co rozwiązuje problem podania psu środków doustnych i jest skutecznym rozwiązaniem nawet podczas wymiotów.

Jakich leków przewbólowych nie podawać psu, czy pies może wziąć pyralginę na ból
Jak uśmierzyć ból u psa i czy można podawać psu leki przeciwbólowe przeznaczone dla ludzi i w jakiej dawce

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Pyralgina jest lekiem “ludzkim”, który występuje w formie tabletki. Jej dawkowanie dla psa powinno być w wyjątkowych sytuacjach skonsultowane z lekarzem weterynarii, choć ogólnie przyjęte jest podawanie 10-50 mg metamizolu na 1 kg masy ciała psa. Oznacza to zatem, że czworonóg ważący 10 kg powinien otrzymać maksymalnie 1 tabletkę 500 mg. Podając zwierzętom lek dla ludzi, warto pamiętać, że zalecana dawka pyralginy u ludzi i zwierząt jest inna, dlatego błędem będzie podanie zwierzęciu dawki określonej np. dla dziecka o tej samej masie ciała, co pies.

Na metamizol należy uważać u zwierząt, które mają kłopoty z krążeniem. W takich przypadkach jest on przeciwwskazany! Nawet prawidłowo stosowane niesterydowe leki przeciwzapalne mogą powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, jak wymioty oraz biegunka. Szczególnie długotrwała terapia sprzyja natomiast powstawaniu nadżerek oraz wrzodów w obrębie dwunastnicy. Sprawdź także ten artykuł o najlepszych lekach przeciwbólowych dla psa.

Inne środki przeciwbólowe – zakazane „ludzkie” tabletki

Czy coś jeszcze można podać psu, który odczuwa ból? Niestety nie wszystkie leki z ludzkiej apteczki nadają się dla czworonogów. Kategorycznie zakazane środki przeciwbólowe to:

  • Ibuprofen – nie podaj go swojemu psu ani kotu!!! Ibuprofen jest powszechnymi środkiem stosowanym w leczeniu stanów zapalnych i bólu u ludzi, ale może być toksyczny (trujący) dla psów. Już jedna tabletka o wartości 200 mg ibuprofenu może spowodować szkodliwe zmiany w ciele Twojego kota lub małego psa.
  • Aspiryna – ten lek jest źle tolerowany przez młode psy oraz koty. W gabinetach weterynaryjnych bywa ona stosowana raczej rzadko, a lekarze weterynarii znajdą dokładne dawkowanie!
  • Paracetamol – tabletki z paracetamolem to kolejny bardzo popularny lek przeciwbólowy dla ludzi, który może być toksyczny, a nawet śmiertelny dla Twojego pupila. Paracetamol powoduje uszkodzenie wątroby i czerwonych krwinek.

Podejrzewając ból u swojego czworonoga, możesz podać mu jednorazowo dawkę pyralginy! Pamiętaj jednak, by jak najszybciej zaplanować wizytę w gabinecie weterynaryjnym i diagnostykę problemu Twojego pupila. Najważniejsza jest bowiem likwidacja przyczyny bólu!

Jeżeli martwisz się, że Twój pies źle reaguje na wizyty w przychodni, możesz zaplanować wizytę domową albo zastosować tabletki uspokajające dla psa zalecone przez lekarza. Długoterminowo najlepiej pomyśleć natomiast o pozytywnych wizytach, by spróbować zmienić nastawienie czworonoga!

ikona podziel się Przekaż dalej