Ziemniak w diecie – co warto wiedzieć o trawieniu psa?

Ciało Twojego czworonoga zostało zaprojektowane tak, by większość składników odżywczych pochodziła z białka zwierzęcego, choć białko roślinne może być jego dobrym uzupełnieniem m.in. ze względu na różnice w zawartości aminokwasów. Jeżeli zdecydujesz się karmić swoje szczenię lub dorosłego psa pieczonymi lub gotowanymi ziemniakami, rób to z umiarem. Podanie psom zbyt dużej ilości węglowodanów, skutkuje otyłością oraz innymi problemami zdrowotnymi.

Dlaczego zatem pies ich potrzebuje? Najważniejszą funkcją węglowodanów jest dostarczenie czworonogowi energii. Gdy pies trawi jest w stanie przekształcić niektóre z nich w cukry proste, które są łatwiej przyswajalne. Czworonogi trawią je w jelicie cienkim, a dokładniej rozkładają na cząsteczki glukozy, która stanowi powszechne źródło energii! Glukoza jest potrzebna m.in. mózgowi i układowi nerwowemu.

Czy pies może jeść ziemniaki gotowane?

Ziemniak w diecie domowej

Gotowane ziemniaki dość często pojawiają się w diecie psa żywionego dietą domową! Czy słusznie? Jeżeli chcesz dawać psu ziemniaki, powinny być one upieczone lub ugotowane bez żadnych dodatków. Ziemniaki smażone na oleju albo z dodatkiem masła, czy soli zdecydowanie nie są zdrowe dla czworonogów. Na kartofle szczególnie uważać powinni opiekunowie zwierząt z cukrzycą! Mogą one bowiem powodować skoki poziomu cukru we krwi.

A co z ziemniakami „w mundurkach”? Niewielka ilość skórki nie powinna zaszkodzić, ale są one bogate w szczawiany, które mogą powodować problemy z nerkami.

Przygotowując ziemniaki dla swojej rodziny, przygotuj osobną miskę dla swojego szczeniaka. Wrzuć do niej ugotowane (bez soli) kartofle i łyżeczkę jogurtu naturalnego, a następnie wymieszaj! Chcesz zrobić coś specjalnego dla swojego czworonoga? Przygotuj mu „muffinki” z mielonym mięsem, jajkiem i marchewką. Udekoruj je ziemniaczanym puree i bezpiecznymi dla psa owocami lub warzywami np. groszkiem lub jabłkiem.

Traktuj ziemniaki jako przysmak, który może stanowić do 10% kalorii podawanych dziennie. Pamiętaj, że ziemniak wielkości piłki golfowej zawiera około 130 kalorii.

Ziemniaki w karmie komercyjnej

Gotowane ziemniaki pojawiają się także w karmie komercyjnej. Badania naukowe wykazały, że skrobia ziemniaczana jest dobrym źródłem skrobi dla dorosłych psów, a zwłaszcza dla szczeniąt, ponieważ poprawia strawność składników odżywczych w diecie, a ponadto jest smaczniejsza niż kukurydza.

Jakiś czas temu Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała jednak ostrzeżenie dotyczące doniesień o kardiomiopatii rozstrzeniowej psów u czworonogów jedzących karmy dla zwierząt domowych zawierające groch, soczewicę lub ziemniaki jako główne składniki. Jest to choroba mięśnia sercowego, która prowadzi do ograniczenia funkcji „tłoczącej” serca i zwiększonej wielkości serca. Zmiany w funkcji i strukturze serca mogą skutkować poważnymi konsekwencjami, takimi jak zastoinowa niewydolność serca lub nagła śmierć. Najczęstszą przyczyną choroby jest genetyka, ale przypuszczalnie w rzadkich przypadkach również czynniki żywieniowe mogą brać udział w rozwoju takiego stanu.

Nie trzeba obawiać się ziemniaków w składzie karmy, jeśli znajdują się one na dalszych miejscach listy składników. Głównym składnikiem powinno być zawsze mięso! Sprawdź także ten artykuł z poradami, czy pies może jeść chleb.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Czy pies może jeść ziemniaki surowe?

Co zawiera surowy ziemniak?

Ziemniaki należą do rodziny warzyw psiankowatych, jak np. pomidory czy bakłażan. Wszystkie te rośliny zawierają solaninę. Jest to substancja, która ma chronić roślinę przed grzybami czy szkodnikami. Z powodu solaniny psy nie mogą spożywać surowych ziemniaków! Szczególnie tych, które wypuściły już kiełki! Jest to bowiem związek toksyczny dla czworonogów.

Ziemniaki dość rzadko powodują jednak poważne zatrucia, gdyż należy ich spożyć dość dużą ilość. Jeśli jednak twój pies zje surowe kartofle, zwróć uwagę na poniższe objawy:

  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe (np. wymioty, biegunka),
  • osłabienie,
  • osowienie,
  • dezorientacja.

Zadzwoń do lekarza weterynarii, jeśli twój pies zjadł surowe ziemniaki i obawiasz się toksyczności solaniny.

Jak postępować w przypadku zatrucia?

Zatrucie u psa pojawia się po spożyciu znacznej ilości solaniny. Dane naukowe mówią o toksycznej dla ludzi dawce, która wynosi około 300 mg.

Lekarz weterynarii może spróbować farmakologicznie wywołać wymioty, jeżeli ziemniaki zostały zjedzone do 2 godzin przed przyjazdem do gabinetu! Dodatkowo konieczne jest zastosowanie kroplówki oraz leków łagodzących objawy zatrucia. Twój pies może wymagać hospitalizacji!

Pamiętaj, że zanim podasz pupilowi jakiś produkt, warto sprawdzić, czy pies może jeść orzechy lub chleb z pasztetem! Unikniesz wtedy poważnych kłopotów zdrowotnych czy przejściowych zaburzeń pracy przewodu pokarmowego twojego czworonoga!

ikona podziel się Przekaż dalej