Zwykła obroża dla kota - rodzaje i cena

Gadżet do ozdoby

Generalnie koty trzymane w domu nie potrzebują żadnej obroży. Jest ona zbędnym obciążeniem, nawet jeśli jest odpinana. Większości kotów wręcz przeszkadza. Przeciętny kot będzie się w niej czuł nieswojo i albo będzie próbował ją ściągnąć na własną rękę, albo będzie w niej chodził, ale kosztem spadku nastroju.

Ludzie lubią zakładać obroże kotom, bo uważają, że to urocze. Wystarczy wydatek rzędu kilku złotych (najtańsze obroże można już kupić za 8 zł)  i już mruczek wygląda elegancko. Niektórzy przyczepiają do obroży dzwoneczki lub adresówki. Dzwoneczki mają - w założeniu - chronić potencjalne ofiary przed, czyli działać odstraszająco na myszy czy ptaki. Adresówki z kolei mają pomóc w razie ucieczki zwierzęcia z domu.

Oba te gadżety nie mają jednak większego sensu. Kot w ogóle nie powinien być wypuszczany samopas. A jeśli chcemy naszego pupila zabezpieczyć przed przypadkowym zaginięciem, to najlepiej zrobić to przy pomocy czipa wszczepionego przez weterynarza. W jego pamięci zapisuje się dane teleadresowe opiekuna. Czip jest dużo lepszym rozwiązaniem niż łatwa do zgubienia adresówka przyczepiona do obroży, szczególnie gdy ta obroża jest odpinana.

Obroża dla kota spacerującego

Do wychodzenia z kotem na spacer nie potrzebujemy obroży a specjalistycznych szelek. Taka metoda jest wygodniejsza, a przede wszystkim bezpieczna, ponieważ ogranicza ryzyko ucieczki lub podduszenia się kota. Istnieją różne rodzaje kocich szelek i należy dobrze zastanowić się, zanim dokonamy zakupu.

Cena ma tutaj znaczenie - im tańsze szelki, tym mniejszy komfort ich noszenia oraz większe ryzyko, że kot się z nich uwolni. W celu odpowiedniego dobrania szelek może być konieczna wielokrotna przymiarka, ale warto wykazać się tu cierpliwością.

Wychodzenie na smyczy to bezpieczna metoda zaspokajania kociej potrzeby eksploracji środowiska, ale zanim ją podejmiemy, warto rozważyć wszelkie wady i zalety. Do wad zalicza się niewątpliwie konieczność utrzymywania codziennej rutyny spacerów w taki sam sposób jak w przypadku psów. Na drugiej szali znajduje się dobre samopoczucie naszego pupila i bezpieczna forma aktywności poza domem, która zapobiega nudzie i frustracji.

Niebezpieczeństwa związane z zakładaniem obroży

Warto pamiętać, że obroża dla kota może stać się ogromnym zagrożeniem, gdyż kot może się na niej po prostu powiesić. I nie są to wcale przypadki odosobnione, mało tego, nie dotyczą wyłącznie kotów wychodzących (na przykład do ogrodu). Kot może się powiesić również na wystających elementach mebli czy innych przedmiotów znajdujących się w domu.

Czy rozwiązaniem w takim wypadku jest obroża odpinana? Nie. Z prostej, opisanej przeze mnie wyżej przyczyny. Koty w ogóle nie potrzebują obróżek, czy to odpinanych, czy nieodpinanych, najlepiej w ogóle ich nie zakładać, nawet jeśli wydaje nam się, że nasz futrzak wygląda wtedy naprawdę uroczo, a zbędny gadżet specjalnie mu nie przeszkadza. Koty bywają niezwykle cierpliwe i znoszą z godnością różne pomysły swoich opiekunów, co nie oznacza, że należy tę cierpliwość wystawiać na próbę.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Lecznicza obroża dla kota

Kiedy obroża jest konieczna?

W przypadkach niektórych zaburzeń behawioralnych stosowanie specjalnej obroży może okazać się pomocne. Obroże zalecane przez behawiorystów są bezpieczne, ale należy je zakładać po konsultacji z profesjonalistą. Stosuje się je w różnych stresowych sytuacjach, na przykład w trakcie dokocenia czy przeprowadzki.

Obroża uspokajająca to obroża feromonowa, zrobiona z twardego materiału, który można przyciąć nożyczkami. Nie jest odpinana, ale należy ją zakładać ciasno, tak, aby przylegała do skóry. Kot raczej się na niej nie powiesi, ale nie oznacza to jednocześnie, że jest ona w stu procentach bezpieczna. Podczas terapii obrożą opiekunom na wszelki wypadek zaleca się obserwowanie zwierzaka.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów obroży feromonowych, a ich cena minimalna wynosi około 50 złotych. Wydzielają one syntetyczne analogi kocich feromonów. Feromony mają za zadanie uspokoić kota i sprawić, by poczuł się w danym miejscu jak u siebie i ogólnie ograniczyć problemy behawioralne związane ze stresem czy lękiem. Sprawdź także ten artykuł z porównaniem obroży i szelek dla kota.

Wady i zalety obroży feromonowej

Do niewątpliwych zalet należy cena - nie jest ona wygórowana. W niektórych przypadkach naprawdę warto ją zakładać - jeśli wiemy, że nasz kot jest wrażliwy na feromony, często ociera się o różne przedmioty i przejawia tak zwany odruch flehmen (wciąga powietrze z otwartym pyszczkiem), a dodatkowo dobrze znosi dotyk obroży na szyi.

Ale jest to tylko wspomagacz terapii behawioralnej, czyli narzędzie, które samo w sobie nie zdziała cudów. Podobnie jak inne narzędzia, takie jak budka dla kota czy miska spowalniająca jedzenie. Nie można oczekiwać, że kot z obrożą pozbędzie się problemów.

Istnieją też niebezpieczeństwa związane z obrożą feromonową - kot może nie zaakceptować jej dotyku na swojej skórze, może nie polubić jej specyficznego zapachu, a wtedy noszenie jej może przynieść więcej szkody niż pożytku, będzie bowiem dostarczało dodatkowego stresu.

Niewychodzący kot i obroża dla kota, który wychodzi lub nie wychodzi z domu, wady i zalety rozwiązania
Obroża dla kota domowego to nie zawsze dobry pomysł, wady i zalety obroży dla kotów

Obroża przeciwpchelna

Opiekunowie kotów wychodzących na smyczy często rozważają założenie kotu obroży przeciw pchłom i kleszczom. Cena takiej obroży zaczyna się już od kilkunastu złotych (obroża zawierająca olejki eteryczne) i kończy się na blisko osiemdziesięciu. Warto porównywać składy tych produktów, aby nie mieć złudnego poczucia zmniejszenia zagrożenia ataku pcheł czy kleszczy preparatem, który jest tani, ale za to słaby lub nieprzebadany.

Niestety, zwykle obroża insektobójcza nie jest odpinana, więc znowu naraża naszego mruczka na utratę życia poprzez uduszenie lub inną, poważną kontuzję. Ma również ograniczony czas działania, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie. Aby wybrać odpowiednią obrożę tego typu, warto poradzić się weterynarza i nie działać na własną rękę.

Nigdy również nie należy stosować u kotów obroży przeciwpchelnych dla psów! To niezwykle ważne! Kot nie jest małym psem i nie wszystkie substancje chemiczne bezpieczne dla psa są równie bezpieczne dla kota. Dawkowanie danej substancji oraz forma jej podania jest również istotna. Pamiętajmy, że koty niezwykle dokładnie i intensywnie wylizują sobie sierść, dlatego w ich przypadku spożycie trującej substancji poprzez zlizanie jest dużo bardziej prawdopodobne niż u psów. Niektóre gadżety, takie jak miska spowalniająca jedzenie czy mata węchowa, są bezpieczne i wskazane dla obu gatunków, jednak na pewno nie ma to zastosowania w przypadku wielu substancji leczniczych.

Obroża dla kota - hit czy kit?

Zbędny gadżet

Jeśli rozważasz zakup obroży dla kota jedynie w celach dekoracyjnych - nie rób tego. Lepszym zakupem będzie budka dla kota, zabawka edukacyjna albo mata węchowa. Twój kot na pewno dużo bardziej na tym skorzysta, a już na sto procent nie przysporzysz mu stresów, spowodowanych dziwnymi odczuciami na skórze.

Jednak jeśli koniecznie chcesz kotu założyć obrożę, na przykład z adresówką, bo musicie wyjechać, a kot nie ma czipa, upewnij się, że obroża jest bezpieczna i odpinana. Dzięki temu kot będzie bezpieczniejszy, uniknie bowiem zaczepienia się i utknięcia w miejscu lub wręcz utraty życia przez powieszenie.

Narzędzie wspierające terapię behawioralną

Jeśli kot ma poważne problemy behawioralne i chcemy spróbować absolutnie wszystkiego, żeby mu pomóc, wtedy warto sięgnąć po obrożę feromonową uznanej firmy, dobraną przez behawiorystę lub lekarza weterynarii. Zawsze trzeba czytać instrukcję obsługi zamieszczoną na opakowaniu i stosować się do jej zaleceń.

Obroża nie zadziała jednak samodzielnie i nie można od niej oczekiwać cudów. Aby feromony miały moc terapeutyczną, trzeba je połączyć z ćwiczeniami zaleconymi przez behawiorystę pod kątem leczenia danego przypadku.

Ochrona insektobójcza

Dla niektórych opiekunów kotów obroża insektobójcza jest świetnym pomysłem na zabezpieczenie kota przed pchłami czy kleszczami, ale należy pamiętać, że nie każdy kot ją zaakceptuje. Niektóre mruczki denerwują się z powodu uczucia ucisku czy ocierania na szyi. Jeszcze inne nie zaakceptują specyficznego zapachu obroży przeciwpchelnej.

W takim wypadku warto stosować alternatywne metody zabezpieczenia przed insektami, takie jak na przykład dobrane przez weterynarza krople. Kota bowiem trudno do czegoś przyzwyczaić na siłę, nie zwiększając jednocześnie poziomu stresu. A stres to jeden z głównych czynników chorobotwórczych u kotów, warto więc mu go oszczędzać za wszelką cenę.

ikona podziel się Przekaż dalej