Czarny owczarek podhalański – opis prawdziwego owczarka podhalańskiego

Jak wygląda owczarek podhalański? Zdjęcia i najważniejsze informacje

Owczarki podhalańskie to psy, które zaliczyć można wg. klasyfikacji FCI do grupy 1 (owczarki i psy pasterskie), sekcji 1 (owczarki). Szczenięta wyrastają na wysokie – suka osiąga mniej więcej 60-65 cm, a samiec 65-70 cm. Jest to więc bardzo podobny wzrost do tego, jaki ma wyżeł czeski. Owczarki podhalańskie ważą zazwyczaj między 30, a 40 kg – przy czym należy pamiętać, że suka będzie trochę lżejsza.

Najważniejszym elementem charakterystycznym dla rasy jest oczywiście kolor ich sierści. Umaszczenie jest białe, bez żadnych dodatków. Jeżeli ktoś więc słyszał, że na sprzedaż jest czarny owczarek podhalański, musi pamiętać o pewnym fakcie – takie owczarki wg. klasyfikacji ras FCI… nie istnieją. Jedyny dopuszczalny kolor sierści, która jest gęsta i twarda, to biały. Psy rasy owczarek podhalański nie występują w innym kolorze.

Jak wygląda owczarek podhalański? Najlepiej zobrazują to zdjęcia. Pies nie jest mały – to duży pies górski, który swoją posturą wydawać może się groźny. Jednak, w rzeczywistości psiak jest bardzo łagodny – podobnie, jak wyżeł czeski. Pies przypomina nieco nowofundlanda, z tym, że jego sierść jest biała. Czworonogi mają lekko skośne oczy, a także niezbyt wysoko osadzony ogon. Średnia długość życia owczarków podhalańskich to ok. 12 lat.

Czy istnieje czarny owczarek podhalański?

W świecie kynologicznym pojawia się dziś coraz więcej problemów. Wiele osób, które nie interesują się poszczególnymi rasami uważa, że oferowane w Internecie psy naprawdę istnieją i mają swoją długą historię.

Zauważyłeś ogłoszenie w Internecie, że na sprzedaż jest czarny owczarek podhalański? Lepiej uważaj, bo to na pewno hodowla działająca niezgodnie z prawem! Hodowla, która się w ten sposób ogłasza, może mieć wcale nie taki mały problem – jest niezarejestrowana w FCI, a więc właściciele to oszuści, którzy bezprawnie krzyżują ze sobą psy.

Zdziwić i zastanowić już na wstępie powinien fakt, gdy szczenięta mniej kosztują. Normalna cena za owczarka podhalańskiego to ok. 3000 - 4000 zł, a najlepsze szczeniaki kosztują nawet ok. 8000 zł. (aktualizacja cen: czerwiec 2021 rok). Nielegalna hodowla często wystawia psiaki w Internecie za połowę ceny lub nieco mniej. Nie zapominaj, że w Polsce za hodowaniem „czystych ras” stoją specjalne organizacje takie, jak:

  • PFK – Polska Federacja Kynologiczna
  • PKPR – Polski Klub Psa Rasowego
  • ZKwP – Związek Kynologiczny w Polsce

Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o popularnych rasach psów pasterskich.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Pies rasy biały owczarek podhalański wśród żółtych kwiatów, a także czy istnieje czarny owczarek podhalański
Informacje i wyjaśnienia, czy istnieje czarny owczarek podhalański, a także jego opis

Charakter owczarków podhalańskich – opis

Usposobienie psa i jego umiejętności

Owczarek podhalański to pies pasterski, jednak jego praca nie polegała na prowadzeniu owiec. Owczarek chronił bowiem stado przed drapieżnikami. Pies pilnował posesji swoich właścicieli, ponieważ swoją posturą wzbudzał strach. Nie da się ukryć – jego wielkość sprawia, że pies wydaje się nieco groźny.

Pies podhalański znakomicie dostosowuje się do zmiennych warunków atmosferycznych, a także chętnie słucha swojego opiekuna. Owczarek podhalański bardzo potrzebuje zajęć i ciągłego bycia w ruchu. Dzięki temu będzie czuł się potrzebny i spełniony. Jeżeli piesek nie będzie miała przestrzeni do wybiegania się, na pewno ucierpi na tym jego kondycja fizyczna oraz psychiczna.

Rasa lubi dzieci i ich towarzystwo. Piesek dobrze się z nimi dogaduje, będąc ich nie tylko opiekunem, ale też wspaniałym przyjacielem. Pamiętaj jednak o tym, że żaden pies nie przepada za zbyt gwałtownym traktowaniem. A więc, dzieci powinny się nauczyć łagodnego obchodzenia z czworonogiem oraz poprawnej komunikacji. Mimo wszystko, nigdy nie zostawiaj maluchów samych z tak dużym psem.

Pamiętaj o tym, że…

Pies ma dużo energii oraz bywa wybuchowy. Jest inteligentny, pewny siebie i rzadko kiedy ustępuje. Ze względu na swoje geny, przyzwyczajony jest do działania w pojedynkę. Aby więc uczynić z owczarka podhalańskiego dobrego i posłusznego psa, należy wdrożyć odpowiednio wcześniej specjalne szkolenie, by wychować swojego czworonoga. Szkolenie może nie być proste, ponieważ psy późno dojrzewają psychicznie. Jednak, im wcześniej zaczniesz socjalizować owczarka podhalańskiego, tym szybciej ustalisz hierarchię na linii człowiek-pies.

ikona podziel się Przekaż dalej