Pies a resztki z domowego stołu

Każdy właściciel psa wie, jak sporym wyzwaniem jest powstrzymywanie czworonoga przed „porwaniem” resztek ze stołu. Zwierzęta chętnie jedzą to co my, nie mają jednak ani wiedzy, ani świadomości, że to co nadaje się do spożycia dla człowieka, niekoniecznie musi być zdrowe i wartościowe dla zwierzęcia. Spożycie pewnych produktów spożywczych może negatywnie wpłynąć na zdrowie psa (więcej na: https://nosem.pl) i spowodować wiele przykrych konsekwencji w przyszłości. Nawet jeśli nie są one widoczne od razu, nie oznacza to, że nie pojawią się później. Zatrucie, do którego może dojść w wyniku podawania zwierzęciu niektórych produktów przeznaczonych dla człowieka, może mieć nawet skutek śmiertelny.

Psy nie powinny być zdecydowanie częstowane potrawami z takimi popularnymi w ludzkiej kuchni składnikami, jak m. in. cebula, czosnek i szczypior. Mogą bowiem podrażnić delikatny układ pokarmowy zwierzęcia i spowodować problemy z trawieniem. Psy powinny unikać także spożywania wszelkich słodyczy, na co warto zwrócić uwagę szczególnie w lecie – czworonogi chętnie zjadłyby wspólnie z nami loda, lecz nie bez szkody dla swojego zdrowia. Szczególnie niebezpiecznym produktem są wypieki drożdżowe – w wyniku fermentacji świeżego ciasta drożdżowego może bowiem dojść do skrętu żołądka. Psom nie należy także podawać produktów słodzonych popularnymi słodzikami, winogron i rodzinek, a także orzechów, które są dla zwierzęcia zbyt ciężkostrawne.

Produkty szkodliwe dla psa
Czego nie może jeść pies? Tych produktów należy unikać!

Domowe jedzenie a zdrowie psa. Jakie produkty można okazjonalnie serwować zwierzęciu?

Nie oznacza to jednak, że pies może jeść tylko i wyłącznie suche karmy i ich mokre odpowiedniki. Mimo tego, że dobrej jakości, pełnowartościowa karma jest wystarczającym pożywieniem dla czworonoga, warto od czasu do czasu urozmaicić jego dietę o dodatkowe, mniej oczywiste składniki. Do psiej diety z powodzeniem możemy włączyć ryby i mięso, pamiętając jednak, aby były to składniki przygotowywane z myślą o zwierzęciu i jego potrzebach – nie należy ich np. przyprawiać. Wartościowym dodatkiem będą także gotowane ryże i makarony, a także jajka. Zdrowie psa nie ucierpi także, jeśli okazjonalnie „poczęstujemy” pupila kawałkiem chleba.

Psy chętnie jedzą niektóre warzywa. Należą do nich m. in. gotowana marchew i ziemniaki, fasolka szparagowa i zielony groszek. Od czasu do czasu, możemy podawać im w małych porcjach także bataty, brokuły, ogórka oraz pomidory. Jeśli chodzi natomiast o owoce, zdrowie psa skutecznie wspierają banany, jabłka i arbuz (bez pestek), a także truskawki, które świetnie sprawdzą się zwłaszcza w upalne, letnie dni, kiedy zwierzak poszukuje ochłody także w pożywieniu.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej