Czarny sznaucer miniatura i biały pies sznaucerski

Psy schnauzer – opis wyglądu

Sznaucerski to pies niemiecki – pochodzi on bowiem z Bawarii. Dawniej wykorzystywano psa jako zwierzę do tępienia szczurów oraz pełnienia wielu obowiązków w gospodarstwie domowym – więc podobnie, jak np. terier szkocki, w swoim małym ciałku sznaucer ma zaklętą „duszę tropiciela”. Jednak terier szkocki i mały schnauzer znacznie różnią się od siebie. Warto już w tym momencie zaznaczyć, że szczeniaki sznaucerskie rodzą się w trzech rozmiarach:

  • sznaucer olbrzymi,
  • sznaucer średni,
  • sznaucer miniaturowy – o którym pomówimy sobie poniżej.

Budowa sznaucera jest dość mocna. To pies nie smukły, a bardziej przysadzisty. Tym, co wyróżnia sznaucera, jest jego szorstka sierść, a także bardzo piękna postawa. Sierść piesków jest ostra i gęsta. Pies posiada bardzo mocną szczękę, a pyszczek z dość mocno owłosioną brodą. Jeżeli chodzi o wagę i wielkość, zależeć ona będzie od rozmiaru sznaucera. W przypadku sznaucera mini, będzie to zazwyczaj między 4 a 8 kg. Jaki może być kolor sznaucera. Otóż, zazwyczaj jest to:

  • czarny
  • biały
  • pieprz i sól

Charakter sznaucera miniaturowego

Niemiecki czarny sznaucer miniatura jest zwierzęciem bardzo żywiołowym i ruchliwym. Psy są bardzo mądre, przyjacielskie i pogodne, choć czasami bywają uparte. Mały sznaucer, mimo że jego wzrost znacznie różni się od dwóch pozostałych krewnych, wykazuje się wielką walecznością, wytrzymałością i odwagą. W kłębie liczy od 30 do maksymalnie 35 cm – jednak pies wbrew pozorom wymaga bardzo wiele ruchu na świeżym powietrzu. Mini sznaucer uwielbia być zaangażowany w jakieś zajęcia, więc mimo niewielkiego wzrostu raczej nie będzie leniuchował w fotelu. Warto więc o tym pamiętać i zapewnić pieskowi możliwie jak największą ilość zajęć – wówczas na pewno stanie się najlepszym towarzyszem i przyjacielem człowieka.

Szczeniaki już od małego są nad wyraz czujnymi pieskami, obwieszczając nieznane odgłosy dla psa głośnym szczekaniem. Właśnie dlatego warto zakupić psa, jeżeli np. chcesz strzec swojej posesji. Czarny sznaucer miniatura to pies stróżujący, więc śmiało możesz uczynić go obrońcą swojego domu. Uwierz, że mimo niewielkiej wagi i stosunkowo maleńkiego ciała, to pies bardzo waleczny, który będzie zacięcie bronił swojego terenu.

Czarny sznaucer miniatura w lesie w czasie spaceru, a także jego cena
Czarny sznaucer miniatura i wszystko, co warto wiedzieć na jego temat

Na samym początku możesz mieć problem z tym, że szczeniaki od początku bywają uparte. No cóż, nawet tak mały pies ma bowiem dość szczególny charakter! Sznaucery lubią postawić na swoim, jednak zawsze też chcą zyskać w oczach swoich właścicieli. Są to więc pieski nie tylko uparte, ale też posłuszne i wdzięczne – pod warunkiem, że zapewnisz im odpowiednio dużą dawkę aktywności zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Jeżeli tego nie dopilnujesz, pies może zacząć dokazywać i zacząć pokazywać „kto tu rządzi”. Jeśli interesujesz się psami, sprawdź także ten artykuł z informacjami, jak widzi pies.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Karmienie i pielęgnacja psa sznaucerskiego

Czym żywić psa sznaucera?

W tym przypadku opinie bardzo różnią się od siebie. Jedni podają psu karmę suchą, inni mokrą, a jeszcze inni posiłki przygotowywane własnoręcznie. Oczywiście, każda z tych trzech opcji ma zarówno swoje wady, jak i zalety. I tak:

  • karma mokra - może przyklejać się sznaucerowi do bardzo gęstej i długiej brody,
  • karma sucha – spożywając tylko ją, pies będzie dostarczał do organizmu zbyt małą ilość płynów,
  • samodzielne posiłki – zajmują dość dużo czasu.

Zatem tak naprawdę od właściciela zależeć będzie, na jaką opcję się zdecyduje. Musisz „wyczuć” swojego psa obserwując, co mu smakuje. Warto też skonsultować się z weterynarzem oraz sprzedawcą w sklepie zoologicznym, którą pełnowartościową karmę dla sznaucera warto będzie zakupić.

Jak dbać o wygląd i kondycję sznaucera?

Czarny sznaucer miniatura wymaga sporo pielęgnacji – a na pewno więcej, jak inne psie rasy. Niestety, ale sierść sznaucerów potrzebuje być regularnie szczotkowana i strzyżona – czasem nawet kilka razy w roku. U sznaucerów ważne jest regularne podcinanie nie tylko brody, ale też sierści nad oczami. Stale kontrolować powinno się także ich stan uszu oraz pazurków.

Nie da się ukryć, że sznaucerów jest na świecie całkiem sporo – ich cena zależy od wybranej hodowli. Pieski są na tyle nieduże, że z powodzeniem mogą zamieszkać nawet w mieszkaniu w bloku. Oczywiście, nie wyklucza to wychodzenia z pieskiem na podwórko. Sznaucer potrzebuje naprawdę wiele ruchu! Trzeba zapewniać psu aktywność każdego dnia – inaczej stanie się osowiały i na pewno nie będzie żył w pełnej zgodzie z właścicielem. Zabieraj go więc zarówno na długie spacery, jak i np. wyprawy do lasu czy rowerowe wycieczki. Będzie naprawdę szczęśliwy, stając się najlepszym przyjacielem człowieka!

ikona podziel się Przekaż dalej