Czarny pies - lista ras i zdjęcia psów o czarnym umaszczeniu

Mówi się, że carne kolory są rzadziej wybierane w hodowlach lub wśród psów adoptowanych ze schronisk. Wynika to nie tyle z przesądów, co z faktu, że umaszczenie to jest mniej ciekawe i urozmaicone. Ale czy na pewno? Czarny pies, o lśniącej sierści, to uosobienie elegancji. Pielęgnacja czarnego psa jest znacznie łatwiejsza. Zaś niektóre rasy jak czarny owczarek czy chow chow zachwycają oryginalnym pięknem. Obejrzyj opis i zdjęcia najciekawszych ras.

Dlaczego czarny pies jest rzadziej wybierany

Mówi się, że czarny pies rzadziej znajduje nabywców lub długo czeka na opiekuna w schronisku. Czy dzieje się tak dlatego, że czarny kojarzy się z żałobą? A może dlatego, że czarny wydaje się oklepany i nudny? Trudno powiedzieć. Kolorowa sierść jest na pewno bardziej interesująca.

Czarny pies ma jednak spore zalety. W odróżnieniu od ras białych, jego sierść nie żółknie i nie brudzi się łatwo. U zdrowego psa czarna sierść pięknie błyszczy, zaś jej pielęgnacja nie sprawia trudności. Z kolei wadą czarnych psów jest skłonność do udarów cieplnych. Dlatego w czasie upału nie należy zostawiać tych psów na słońcu, zmuszać do wysiłku na spacerze. Muszą mieć dostęp do wody. Dla czarnego psa można kupić spray do sierści, który nie tylko ochroni zwierzę przed promieniami UV, lecz także zapobiegnie brązowieniu czarnej sierści.

Rasy, u których występuje czarne umaszczenie - lista i zdjęcia

Większość ras posiada różne, dopuszczalne kolory umaszczenia. Nieliczne rasy występują tylko w jednym kolorze. Czarny pies pojawia się w dopuszczalnym standardzie wielu ras. Nie ma, natomiast rasy, w której występują tylko czarne psy. Do wyjątków należy schipperke, dla którego dopuszczalna jest wyłącznie czerń. Jednak jasne schipperke występują w USA.

Ciekawe, choć rzadkie, rasy czarnych psów:

 • terier szkocki posiada umaszczenie czarne, płowe lub pręgowane,
 • portugalski pies wodny - dopuszczalne umaszczenia to: biel, czerń, brąz lub mieszanka tych kolorów,
 • szwedzki lapphund może być czarny lub brązowy,
 • terier tybetański - kolory biel, krem, barwa dymna, tricolor lub czerń,
 • puli jest także czarny,
 • schipperke dopuszczalny wyłącznie czarny,
 • sznaucer olbrzym czarny lub szary,
 • mudi może mieć różne kolory,
 • pinczer małpi - dopuszczalna barwa czarna, jasno brązowa, szara, srebrna, belge, ruda,
 • flat coated retriever jest najczęściej czarny,
 • owczarek chorwacki czarny z białymi znaczeniami,
 • czarny terier rosyjski może być czarny lub czarny podpalany,
 • owczarek belgijski Groenendael czarny z dopuszczalnymi białymi znaczeniami,
 • elkhund czarny, dopuszczalne są białe znaczenia.

Najpopularniejsze rasy psów z czarnym umaszczeniem - opis, charakterystyka i zdjęcia

Labrador retriever to pies posłuszny, lojalny wobec opiekuna i jego rodziny. Kocha dzieci. Sprawdza się nie tylko jako pies rodzinny, lecz także jako pies przewodnik, ratownik czy pies policyjny. Są to psy krótkowłose, o sierści w kolorze czarnym, biszkoptowym i brązowym. Pielęgnacja sierści jest dość łatwa. Psy te wymagają szczotkowania raz w tygodniu.

Nowofundlandy to długowłose, czarne psy. Ich charakterystyka kojarzy się z wodnym psem ratowniczym. Te silne, długowłose psy służą często w ratownictwie wodnym, gdyż są w stanie dociągnąć do brzegu dwutonową łódź. Nowofundland lubi stały kontakt z człowiekiem, uwielbia dzieci i toleruje inne zwierzęta. Jego opiekun musi zapewnić mu dużo ruchu i liczyć się z wysokimi kosztami utrzymania zwierzęcia.

Pudel duży występuje w różnych kolorach, także czarnym. To jeden z najinteligentniejszych psów. Jest wesoły, energiczny i przyjacielski. Jednak opis tej rasy nie może obyć się bez wzmianki o pielęgnacji sierści, która bez starannych zabiegów łatwo się filcuje i brudzi.

Czarny chow chow wygląda jak puchaty miś. Jednak nie jest to pies dla każdego. Jego niepokorna natura sprawia, że wymaga on doświadczonego opiekuna. Lecz dobrze wyszkolony okazuje się świetnym psem do towarzystwa.

Hovawart to duży i silny pies. Będzie oddanym towarzyszem, lecz wymaga wczesnej socjalizacji. Świetnie sprawdza się jako pies stróżujący. Nie jest to towarzysz dla piecuchów, gdyż wymaga co najmniej dwu godzinnych spacerów dziennie. Jego sierść trzeba starannie wyczesywać, aby uniknąć splątania.

Czarny owczarek niemiecki nie jest tak popularny jak jego brązowy kuzyn. Mało kto wie, że jest to ta sama rasa różniąca się tylko kolorem. Czarne owczarki są rzadkością. Przyczyną może być cena, gdyż czarne szczeniaki owczarka są znacznie droższe. Czarne owczarki są bardzo inteligentne, świetnie sprawdzają się jako psy rodzinna. Jednak nie znoszą samotności i muszą mieć stale kontakt z ludźmi.

Staffordshire bull terrier to krótkowłose psy w różnych kolorach, między innymi czarne. Jego charakterystyka zyskała mu przydomek psa-niani, ponieważ uwielbia dzieci i jest dla nich nieziemsko cierpliwy. Prócz tego jest to pies ogromnie energiczny i aktywny. Jeśli nie zapewnimy mu ruchu i wybiegania się, może niszczyć rzeczy w domu.