Czarny owczarek szwajcarski – opis rasy

Jak wyglądają szczeniaki owczarka szwajcarskiego?

Owczarki szwajcarskie zalicza się do grupy pierwszej klasyfikacji FCI – czyli do owczarków i innych psów pasterskich (podobnie, jak owczarek niemiecki). Owczarek szwajcarski jest nieco wyższy niż płochacz holenderski. Suczki mierzą bowiem między 53, a 61 cm, zaś samce od 58 do 66 cm. Są to psy masywne, które ważą więcej niż owczarek belgijski długowłosy. Waga suczek to 25-35, a samców ok. 30-40 kg.

Jeżeli ktoś sądzi, że istnieje czarny owczarek szwajcarski, popełnia duży błąd. Jedynym dopuszczalnym kolorem sierści owczarków szwajcarskich jest biały – jak np. długowłosy amerykański pies eskimoski. Jednak, w przeciwieństwie do „eskimosa”, owczarek szwajcarski może być również krótkowłosy. Sierść owczarków szwajcarskich jest podwójna i dobrze przylega do ciała piesków. Zarówno długowłosa, jak i krótkowłosa odmiana może mieć nieco pofalowaną sierść.

Charakterystyka psów wskazuje na ich mocną i umięśnioną budowę. Owczarek szwajcarski posiada duże i stojące uszka, skośne oczy o kształcie migdałów, a także dość nisko osadzony ogon. Z całą pewnością nie da się pomylić rasy z żadną inną. Cena za białego owczarka szwajcarskiego to zazwyczaj ok. 2000-3000 euro. Ostateczny koszt zależny jest głównie od:

  • wieku,
  • pochodzenia,
  • płci psa,
  • renomy hodowli.

Charakter owczarków szwajcarskich

Psy wywodzą się od owczarków niemieckich. Tak samo, jak one, wykazują się ogromną inteligencją i pewnością siebie. Chętnie współpracują z człowiekiem i uczą się nowych sztuczek lub komend. Jednak, owczarki szwajcarskie są znacznie łagodniejsze od swoich niemieckich braci. Pies nigdy nie miał być bowiem obronnym, a wyłącznie rodzinnym pupilem. Szczeniaki szybko przywiązują się do swoich opiekunów podobnie, jak owczarek amerykańsko-kanadyjski.

Musisz pamiętać, że „szwajcary” bardzo nie lubią być źle tolerowane – podobnie, jak każdy inny pies. Owczarki szwajcarskie nie znoszą niejasnych komunikatów bądź przemocy. Jeżeli będziesz więc stosował wobec niego agresję, pies stanie się nieposłuszny i zamknięty w sobie. Chyba jedyną wadą owczarka będzie jego szczekanie – owczarki szwajcarskie sygnalizują w ten sposób o każdym zagrożeniu, będąc nieufne wobec nieznajomych. Przez to jednak możesz uczynić swojego czworonoga najlepszym stróżem domu.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Warto też wiedzieć, że owczarki szwajcarskie są dość wszechstronną rasą. Bez większego problemu mogą więc brać udział w zawodach sportowych dla psów, jak np. tropienie użytkowe. Fakt, że są łagodne oraz inteligentne sprawia, że owczarki szwajcarskie mogą sprawdzić się również w dogoterapii, pomocy osobom niewidomym czy poszukiwaniach zaginionych osób. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owczarkach szwajcarskich.

Charakterystyka owczarków szwajcarskich

Opis pielęgnacji owczarka szwajcarskiego

Całe szczęście, pielęgnacja tych psów nie należy do skomplikowanych. Wystarczy, że będziesz regularnie szczotkował swojego pupila. Jeżeli chodzi o kąpiel owczarków szwajcarskich, możesz robić to jedynie 1 bądź 2 razy do roku i nie więcej. Sierść owczarków czyści się sama, więc nie będzie potrzeby kąpania psa częściej.

Pamiętaj również o regularnym sprawdzaniu i oczyszczaniu zarówno uszu, jak i oczu swojego czworonoga. W okresie linienia (przesilenie jesienne i wiosenne) pies może tracić więcej sierści. Wówczas szczotkuj go nieco częściej niż zwykle.

Żywienie i zdrowie owczarków szwajcarskich

Możesz zdecydować się na karmę suchą albo mokrą. Dobrym pomysłem będzie też przygotowywanie pupilowi domowych posiłków. Niezależnie jednak od tego, na którą z trzech opcji się zdecydujesz, należy dostosować dania dla psa do jego:

  • wieku,
  • stanu zdrowia,
  • kondycji fizycznej.

Powinieneś skupić się na tym, by karma była odpowiednio zbilansowana. Niestety, ale owczarki są wrażliwe i często cierpią na biegunki. Dlatego też zaleca się, by dietę ułożył weterynarz. Posiłki dla pieska możesz podzielić na jeden lżejszy z rana i drugi nieco większy, podany pod wieczór. Dzięki takiemu podziałowi możesz zmniejszyć ryzyko chociażby skrętu żołądka.

Psy dożywają zazwyczaj wieku ok. 14 lat, choć właściwe żywienie i pielęgnacja pozwala im żyć nieco dłużej. Psy są wytrzymałe i odporne na zmiany klimatyczne, jednak w czasie upału należy zapewnić owczarkowi zarówno cień, jak i dostęp do świeżej wody. Zimą lepiej zaś będzie zabrać pieska do ciepłego pomieszczenia. W przeciwieństwie do niektórych ras, owczarki szwajcarskie nie mają skłonności do tycia. Jedynymi chorobami, które dotyczą owczarków szwajcarskich, są:

  • mutacja genu MDR1,
  • skłonność do biegunek,
  • dysplazja stawu łokciowego lub biodrowego.
ikona podziel się Przekaż dalej