Owczarek belgijski – jak wygląda pies?

Czarny owczarek belgijski. Opis rasy

Wilczur belgijski koloru czarnego należy do odmiany groenendael. Czasami jest on błędnie nazywany owczarkiem malinois – podczas, kiedy ten pies pasterski wygląda zupełnie inaczej. Szczeniak ma podobne usposobienie i zmysł łowcy, jednak już zupełnie inna jest chociażby jego szata. Groenendaele są czarne. Niektórzy uważają, że istnieje czarny owczarek szwajcarski. Jednak, czarny może być albo długowłosy groenendael, albo np. czarny owczarek niemiecki krótkowłosy. Należy pamiętać o tym, że owczarek może mieć bowiem różną sierść. Pod jej względem właśnie, owczarek jest:

  • krótkowłosy,
  • długowłosy,
  • szorstkowłosy.

Pasterski wilczur belgijski. Jak wyglądają psy?

Groenendael czasami nazywany bywa „czarnym Lessie” albo „wilkiem długowłosym”. To bardzo charakterystyczny pies, którego nie sposób jest pomylić z inną rasą – choć niektórzy nadal to robią, myląc groenendaela np. z czarnym owczarkiem niemieckim. Czarny owczarek belgijski mierzy ok. 60-66 cm (samce) i 58-60 cm (suki). Szczeniak rośnie więc nieco większy niż owczarek niemiecki. Jest też od niemieckiej rasy nieco krótszy – pieski mają kwadratową sylwetkę, która od niemieckiej jest słabiej ukątowana. Psy są też wagowo podobne od niemieckich. Czarny owczarek belgijski waży bowiem średnio ok. 36-38 kg.

Pod futrem tych przepięknych psów ukrywają się mocne mięśnie, dzięki którym pieski są wytrzymałe i szybkie. Uszy belgijskich owczarków groenendael są stojące, a głowa przypomina wilczą (stąd określenie „długowłosy wilk”). Oczy psów są ciemne, a spojrzenie inteligentne. Opis psów wskazuje na ich mocny grzbiet i tułów, długi i puszysty ogon, a także niesamowitą szatę. Włosy groenendaela są długie, jednak też twarde i proste. Szczeniak będzie miał z czasem czarną, lśniącą sierść, która pozwoli mu wyróżnić się na tle innych ras, jak np. west highland white terrier.

Cena psa z rodowodem to ok. 3000 – 7 000 zł (aktualizacja cen: czerwiec 2021). Zależeć będzie jednak od decyzji hodowli oraz tego, jak bardzo hodowla jest renomowana. Cena zależy również od ilości czarnych owczarków belgijskich w miocie, zbliżenia się ich do wzorca ras FCI, wieku i płci piesków. Sprawdź także ten artykuł z charakterystyką owczarka belgijskiego.

Co warto wiedzieć o czarnym owczarku niemieckim?

Charakter czarnego groenendaela

Już wiesz, że nie istnieje czarny owczarek szwajcarski. Poznałeś ich wygląd i charakterystyczne cechy. Warto będzie teraz skupić się na ich charakterze, który wcale nie należy do najłatwiejszych. Wymagana będzie odpowiednia tresura psa, która pozwoli mu w pełni wykorzystać swój potencjał. Psy czasami nie znają granic w przypadku zabaw, ponieważ podobnie, jak np. west highland white terrier, są bardzo żywiołowe. Jako że owczarek belgijski ma niekończący się zapas energii, należy zapewnić mu jej odpowiednie pożytkowanie – poprzez częste spacery i zabawy aktywujące psy nie tylko fizycznie, ale i psychicznie.

Pies rasy czarny owczarek belgijski na tle zieleni w czasie spaceru, a także jego charakter i hodowla
Jaki charakter ma pies rasy czarny owczarek belgijski i co warto o nim wiedzieć

Tresura czarnego owczarka belgijskiego to bardzo ważna sprawa. Im więcej zadań dasz swojemu czworonogowi, tym bardziej będzie on posłuszny. Nie wolno zaniedbać tej części życia owczarków. Jeżeli psy będą zbyt mało aktywne, mogą zacząć rozrabiać i wykazywać destrukcyjne zachowania – np. poprzez niszczenie niektórych przedmiotów w domu. Mimo, że psy należą do łobuzów, są mocno związane z opiekunem, będąc mu bezgranicznie wiernym. Groenendael może być przez to czasem bardzo zaborczy.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Choroby czarnych owczarków belgijskich

Czarny owczarek belgijski może cierpieć na różne schorzenia. Do popularnych zalicza się cukrzyca u psa, a także problemy z oczami (zwłaszcza przewlekłe powierzchowne zapalenie rogówki). Chorobami, które czasami mogą pojawić się u psów rasy groenendael, są także:

  • bielactwo (choroba dziedziczna),
  • dysplazja stawów biodrowych (choroba o podłożu genetycznym, na którą wpływa też aktywność i tempo wzrostu owczarka),
  • padaczka,
  • niedoczynność tarczycy.

Czy czarny owczarek belgijski jest dla każdego?

Niestety, ale nie. Osoba, która chce wybrać czarnego owczarka belgijskiego na swojego pierwszego psa, powinna się dobrze zastanowić. Pies wymaga odpowiedniej tresury i podkładów cierpliwości. Dlatego też zaleca się, by zdecydowała się na psa już doświadczona w tresurze osoba. Jeżeli jednak bardzo chcesz mieć groenendaela, powinieneś mieć być osobą zarówno zdecydowaną i pewną siebie, jak i aktywną fizycznie.

Czarny owczarek belgijski będzie dobrym psem dla osoby z doświadczeniem lub mocnym charakterem. Tylko taka osoba będzie mogła bowiem dobrze wychować psa pozytywnymi metodami. Pamiętaj, że socjalizacja psa to podstawa w jego szczęśliwym życiu i stabilizacji relacji człowiek-pies.

ikona podziel się Przekaż dalej