Charakterystyka rasy – buldog francuski (buldożek)

Biały, czarny-biały czy niebieski (blue) – jakie jest umaszczenie tego psa?


Jest to mały pies francuski, ale niekiedy błędnie określany jest jako „dog francuski” lub „bokser francuski”. Poprawne określania tego psa to buldożek i buldog francuski. Dorosły samiec powinien osiągnąć wysokość w kłębie z przedziału 27-35 cm (dopuszczalne 26-36 cm), a suczka powinna mierzyć 24-32 cm (dopuszczalne wymiary 23-33 cm). Waga psa mieści się w granicach 9-14 kg, a suka może ważyć 8-13 kg. Pies i suczka mogą przekroczyć maksymalną wagę o 500 g. W tej rasie nie istnieje mniejsza odmiana tzw. miniaturka.

Buldożek nie ma podszerstka. Jego włos wierzchni jest lśniący, miękki i przylegający. Wzorzec rasy jasno określa umaszczenie tego psa. Według niego czarny buldog francuski nie jest dopuszczalny, podobnie jak szary, niebieski czy czarno-biały. Osobniki białe z czarnym nosem i ciemną oprawą oczu są tolerowane, ale niepożądane, ponieważ w tej odmianie istnieje ryzyko głuchoty.

Prawidłowe umaszczenie buldożka to wszelkie odcienie barwy płowej (od jasnopłowego do ciemnopłowego, np. kolor beżowy czy kawa z mlekiem). Maść może być jednolita lub pręgowana. Dopuszczalne są białe znaczenia, ale w małej ilości. W odmianie pręgowanej tworzy się tzw. tygrysi wzór, a pręgi nie mogą przysłonić podstawowego płowego umaszczenia ciała. Może występować czarna maska (w odmianie jednolitej jest ona pożądana). W przypadku umiarkowanej lub dużej ilości bieli, biel powinna być rozmieszczona równomiernie na całym ciele psa.

Opinie o buldogu francuskim – jaki charakter ma buldożek?

Jest bardzo czujny, więc może reagować na hałas za drzwiami lub na podwórku. Zazwyczaj jest przyjaźnie nastawiony do obcych i szybko się do nich przekonuje. Nie potrzebuje wiele miejsca i odnajduje się nawet w małym mieszkaniu. Warto jednak pamiętać o tym, że jak każdy pies, buldożek potrzebuje ruchu. Warto jednak zrezygnować z ćwiczeń z nim w upalne dni. Jest psem średnio aktywnym, a długie spacery nawet nie są dla niego wskazane. Nie nadaje się jako towarzysz wycieczek rowerowych. Rzadko który buldożek lubi pływać.

Ten ciekawski pies jest odważny i nie boi się przeciwników większych od siebie. Do tego jest zadziorny. Na spacerach należy uważać, aby nie wywiązała się bójka pomiędzy buldożkiem a innym psem. Przeważnie nie ma nic przeciwko innym zwierzętom domowym (np. kotom), ale jeśli w mieszkaniu są dwa samce (psy), to pomiędzy nimi może dochodzić do starć.

Buldożek to oddany pies rodzinny. Bardzo mocno przywiązuje się do swojego opiekuna. Najchętniej nie opuszczałby go na krok, więc wszędzie za nim podąża. Źle znosi samotność. Zazwyczaj nie jest szczekliwy, ale jeśli nikt nie będzie się nim interesować przez dłuższy czas, zacznie się dopominać o uwagę. Ten wesoły piesek nie może być izolowany od rodziny. Jest towarzyski i łagodny. Polecany jest jako pies dla starszych dzieci, ponieważ jest bardzo tolerancyjny. Nadaje się także dla osób starszych.

Buldog francuski nie jest psem trudnym w szkoleniu. To inteligent pies, który szybko i chętnie się uczy. Z racji tego, że jest prawdziwym łakomczuchem, najlepszą motywacją dla niego są przysmaki. W czasie szkolenia należy być konsekwentnym i cierpliwym. Agresywne zachowanie względem psa sprawi, że buldożek nie będzie wykonywać poleceń. Szczeniaka warto zabrać na zajęcia w psim przedszkolu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o niebieskim buldogu francuskim?

Czarny buldog francuski - pielęgnacja, choroby – co warto wiedzieć?

Buldożka wystarczy wyczesywać raz w tygodniu. Jednak na wiosnę, w okresie linienia, lepiej robić to codziennie, ponieważ gubi wtedy nieco włosów, które później są dość trudne w usunięcia z dywanów. Jego sierść można czesać gumową rękawicą, ale także można przecierać bawełnianą szmatką.

Tego psa kąpie się w razie wyraźnej potrzeby. Wystarczy wtedy szampon dla psów krótkowłosych. Kilka razy w tygodniu należy przecierać fałdy znajdujące się w okolicy nosa i oczu używając do tego specjalnego preparatu. Regularnie należy kontrolować stan zębów, uszu i pazurów.

Średnia długość życia buldoga francuskiego to 10 lat. Pies ten nie jest odporny na upały, dlatego w gorące dni trzeba szczególnie uważać na to, aby nie doznał udaru cieplnego. Lepiej znosi chłodne temperatury, ale podczas zimowy spacerów warto zakładać mu specjalnej ubranko.

Najczęstsze choroby i schorzenia buldoga francuskiego to:

 • wypadanie gruczołu trzeciej powieki,
 • rozszczep podniebienia,
 • problemy z sercem,
 • owrzodzenia rogówki,
 • urazy mechaniczne oka,
 • choroby kręgosłup i niedowład kończyn,
 • wzdęcia,
 • choroby nowotworowe,
 • głuchota (pies białej maści),
 • alergie pokarmowe,
 • alergie kontaktowe,
 • zwichnięcie rzepki,
 • wydłużone podniebienie miękkie,
 • nadwrażliwość na narkozę,
 • udar cieplny,
 • problemy z oddychaniem.
Pies rasy czarny buldog francuski na białym tle, a także jego charakter i cena
Jaki charakter ma pies rasy czarny buldog francuski, czyli co warto wiedzieć

Polecane karmy i akcesoria dla psów - sprawdź ceny!

Buldożek francuski - legalna hodowla a pseudohodowla rasowych psów

Po czym poznać, że szczeniak buldoga francuskiego pochodzi z pseudohodowli?

Czasami zdjęcia umieszczone w ogłoszeniu są tak ładne, że z miejsca jesteśmy przekonani o tym, iż trafiliśmy na dobrą hodowlę. Jednak w rzeczywistości wcale tak nie musi być. Zdjęcia przykuwają wzrok podobnie jak cena, ale to nagłówek i opis są najważniejsze.

Rasowy pies nie może być tylko w tzw. typie rasy, bo oznacza to, że jedynie takiego psa przypomina, ale nim nie jest. Pseudohodowcy nie dbają o wzorzec rasy i rozmnażają różne psy. Stąd np. czarny buldog francuski. Także wszelkie „małe buldogi” są tak naprawdę niezgodne ze wzorcem, ponieważ w tej rasie nie ma miniaturek.

W opisie powinny znajdować się informacje o tym m.in.: kiedy szczeniak się urodził, jakie jest jego umaszczenie, jaki ma charakter oraz kim są jego rodzice. Ważne jest również to, gdzie hodowla jest zrzeszona. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna FCI zezwala na to, aby w każdym kraju funkcjonowała tylko jedna organizacja, której zadaniem będzie zrzeszanie hodowców rasowych psów. W Polsce działa ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce).

Szczeniak może opuścić hodowlę, gdy będzie miał 8 tygodni. Do tego czasu powinien być dwa razy odrobaczony i raz zaszczepiony. Obowiązkowo musi mieć wszczepiony CHIP. Dodatkowo hodowca powinien otrzymać metryczkę psa. Ten psi akt urodzenia umożliwia wyrobienie rodowodu w lokalnym oddziale ZKwP.

Czarny buldog francuski - jaka jest cena za rasowego psa?

Każdy szczeniak kosztuje inaczej. Może okazać się tak, że w jednym miocie jedne pieski będą droższe, a drugie tańsze, ponieważ w różnym stopniu wpasowują się w ramy wzorca rasy. Znaczenie ma także linia genów, z jakiej się wywodzą. Istotna jest renoma hodowli oraz dostępność danej rasy w kraju.

Buldog francuski kosztuje 3000 – 4000 zł. Pseudohodowle dzielą się na te, które wolą sprzedać taniej (ok. 500 – 1500 zł), ale szybko, a także na te, które żądają wygórowanej ceny za swoje wyjątkowe pieski (nawet ok. 6000 zł). Dorosły pies sprzedawany jest taniej od szczeniaka. Zazwyczaj są to kilkuletnie psy hodowlane, które zostały wyłączone z dalszego planu hodowlanego, a hodowca nie może pozwolić sobie na ich zatrzymanie.

Buldożek jest polecany dla dzieci, ponieważ jest do nich przyjaźnie nastawiony. Z tresurą tego psa powinna poradzić sobie osoba początkująca. Podczas szkolenia należy wykazać się cierpliwością, ale też stanowczością. Na buldoga francuskiego nie można krzyczeć. Warto pozytywnie motywować go przysmakami. Zanim zdecydujesz się na tego psa powinieneś wiedzieć, ten buldożek nie będzie bezwzględnie posłuszny, dużo chrapie oraz puszcza nieprzyjemne gazy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny